YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK’dan işçilere tehdit mektubu
PKK’dan işçilere tehdit mektubu
29 Ağustos 2015 12:36
Terör örgütü PKK'nın Kürt vatandaşlarına tehdit içerikli mektuplar göndermeye devam ediyor.Terör örgütü PKK'nın Güneydoğu'daki inşaatlarda çalışan işçiler ve vatandaşlara yönelik tehdit mektupları ortaya çıktı.

Terör örgütü PKK'nın Kürt vatandaşlarına tehdit içerikli mektuplar göndermeye devam ediyor. Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra şiddet eylemleriyle bölgedeki baskısını artıran terör örgütünün tehdit mektuplarından biri, ekmek parası için baraj inşaatında çalışan işçilere gönderildi.

Daha önce Mardin ve Şırnak'ta HPG Botan Saha Komutanlığı mührüyle bildiri dağıtan teröristler, birtakım isteklerinin vatandaşlar tarafından yerine getirilmemesini gerekçe göstererek, 'çalışan herkesin can ve mal güvenliği tehlikeye girecektir' diyor.

İnşaatı bırakıp gidin

Baraj inşatında çalışan işçilerin isimlerini tek tek fişleyen örgüt mektubunda, işçileri hedef tahtasına oturturcasına “Bundan sonra bu insanların canı tehlikededir” ifadelerini kullanıyor. Tüm işçilerin baraj inşaatında çalışmayı bırakması gerektiği belirtilen tehdit mektuplarında ayrıca, baraj için çalışan tüm insan, araç ve malzemelerin esas hedef olduğu belirtiliyor. Baraj inşaatına yönelik saldırıların tüm sorumluluğunu da üstlenen PKK, vatandaşları da barajda çalışan işçilerle irtibatını kesmeleri için baskı uyguluyor. Teröristler mektupta, barajda çalışan ve ekmek parasının derdinde olan işçilerle irtibatların kesilerek devlete karşı tavır almaya zorluyor.

Olacaklardan sorumlusunuz

Üzerinde sözde HPG Botan Komutanlığı yazılı mühür benzeri damga bulunan imzalı tehdit mektupları bununla da sınırlı değil. Baraj yapımını engelleyerek bölge halkına yapılan yatırımların önüne geçmeyi hedefleyen terör örgütünün 7 Haziran seçimlerinde uyguladığı baskıdan sonuç alamadığı Kürt vatandaşlarını da mektuplarla tehdit ettiği ortaya çıktı, Öcalan'ın Kürt halkına özgürlük hedeflediğini iddia eden terör örgütü mektuplarda Kürt asıllı olduğu anlaşılan vatandaşı “Kendi ırkına karşı mücadele yürütmek”le suçlayarak “Bu kişiliklerin ne dosta ne de düşmana bir yararı olur” ifadesini kullanıyor.

Açık hedef olacaksınız

Aynı mektupta güvenlik nedeniyle ismini yayınlamadığımız vatandaştan Öcalan'a yönelik sözlü saldırı için özür dilemesi isteniyor. Mektupta, “Bundan sonra önderliğe karşı yaklaşımlarınızda özeleştirsel yani özür dileme geliştirilmezse can ve mal güvenliğinize karşı olabileceklerden siz sorumlusunuz” deniliyor. Bir başka Kürt kökenli vatandaşa gönderilen tehdit mektubunda da şu ifadelere yer veriliyor:
“Sizin ve ailenizin yaklaşımı seçimlerde bize yönelik bir saldırı biçimindeydi. Bundan sonra sizin ve çevrenizin yaklaşımlarından dolayı açık hedefimiz olacağınızı, mal ve can güvenliğinize herhangi bir yaklaşımları siz kendiniz hak ettiniz.”

Hayatınız tehlikede

HPG Botan Saha Komutanlığı imzasıyla gönderilen mektupların birinde, seçimlerde HDP'ye oy vermeyen bir kişi, “Seçimde sizin ve ailenizin yaklaşımı bize yönelik saldırı biçimindeydi. Açık hedefimiz olacaksınız. Mal ve can güvenliğinize yönelik yaklaşımları hak ettiniz” diye uyarılıyor. Baraj inşaatında çalışan işçileri de tek tek fişleyen örgüt “Barajlarda çalışan herkes tehlikeye girecektir” diyor. Teröristler mektupta, barajda çalışan ve ekmek parasının derdinde olan işçilerle irtibatların kesilerek devlete karşı tavır almaya zorluyor.

resized_ebb03-ddd8rwwww.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler