YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'da Mit -Jitem kavgası
PKK'da Mit -Jitem kavgası
27 Şubat 2012 07:48
PKK'da MİT-JİTEM-Muhaberat kavgası
Aksiyon dergisi, MİT mensuplarının ifadeye çağrılmasıyla gündeme gelen tartışmaları mercek altına aldı.

Tartışmaların KCK/PKK'nın dağ kadrosuna kadar uzandığı belirtilen haberlerde, örgüt içinde istihbarat servisleri arasındaki kavganın kızıştığı belirtiliyor. Son siyasî konjonktürle birlikte ağırlıkları artan Suriye istihbarat örgütü Muhaberatçılar etkinliklerini sürdürürken, JİTEM-MİT çatışması daha görünür hale geldi. İddialara göre Kandil, "MİT'çiler" ve "JİTEM'ciler" diye ikiye bölündü. Bu konuda küçük çaplı çatışmaların yaşandığı ileri sürülüyor. Bazı kamplarda örgüt mensuplarının yerleri değiştirildi ve tartışmaları minimuma indirmek için bir bildiri yayımlandı.

KCK/PKK'nın dağdaki lideri Murat Karayılan örgüt içindeki 'ajan' tartışmalarını bitirmek için 15 Şubat'ta yayımladığı bildiride sert ifadeler kullandı: "Kürt halkının özgürlük mücadelesi için burada bulunuyoruz. Bizi birbirimize düşürmek isteyen odaklara kanmayın. Ajanlık suçlamasını bırakıp 'ne yapabiliriz' tartışmasını yapmalıyız. Eğer sorun varsa da o kişiler özeleştirilerini vermek zorunda. Tartışmalar devam ederse gerekli cezalar devreye girecektir." Karayılan'ın bildirisi örgüt içindeki hareketliliği bitirmeye yetmedi. Örgütün sözde Zap eyaleti medya savunma karargâhında başlayan ajanlık tartışmasında iki örgüt yöneticisi hayatını kaybetti.

Aksiyon dergisinin haberinde örgüt içindeki Suriyelilerle ilgili de önemli bilgiler yer aldı. Haberde yer alan iddialar, KCK'da idarî anlamda ibrenin Suriyelilerin lehine kaydığı yönünde. Suriye istihbaratı El-Muhaberat'ın elemanları olarak örgüt içinde yer aldıkları belirtilen ve üst düzey konumda olan 100'den fazla Suriyeli bulunuyor. KCK'daki diğer Bahoz'ların kimliği ilk kez Aksiyon dergisinin haberinde yer aldı. İşte Suriye istihbaratına çalışan ve bu ülkenin vatandaşı olan, aynı zamanda PKK'ya yön veren bazı teröristlerin kimliği:

Nurettin Halas El-Muhammed (Sofi Nurettin): 1990 yılında örgüte katıldı. Hakkâri-Yüksekova-Şemdinli kırsalında bölge sorumluluğu yaptı. 2003-2007 yılları arasında Diyarbakır kırsalında sözde eyalet koordinatörlüğü yaptı. 2008 yılında KCK/PKK'nın silahlı kanadı olan HPG ana karargâh komutanı oldu.

Fehman Hüseyin (Doktor Bahoz): Suriye'de tıp eğitimi aldığı sırada örgüte katıldı. 2009'a kadar örgütün bütün askerî faaliyetlerinin en üst düzeyde sorumluluğunu yaptı. 2007 Ekim ayında Dağlıca, 2008 bahar aylarında Aktütün Jandarma Karakolu baskınlarının planlamasını yaptı.

Çiya Kobani (kod): Haftanin yürütmede Ali Kiçi kod adlı teröristin yardımcısı iken Haziran 2010'da Hakkâri sorumluluğuna atandı. Kureyşin Tepe askerî üs bölgesine yapılan saldırıyı koordine etti.

Zozan Kobani: 2007-2008 yıllarında Hakkâri merkez Kavaklı Kato bölgesinde faaliyet yürüttü. Halen Zap kampında takım komutanı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler