YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK’da kopuşu sağlayacak öneri
Kamu Denetçiliği Kurumu, etkin pişmanlıkla ilgili yeni düzenlemeler yapılarak terör örgütünden kopmaların sağlanabileceği önerisini de içeren bir rapor hazırladı.
PKK’da kopuşu sağlayacak öneri
10 Temmuz 2016 / 11:40 Güncelleme: 10 Temmuz 2016 / 12:36

KDK tarafından hazırlanan "Adalet Sistemimizin Sorunları, İyileştirilmesi ve Güvenirliğinin Artırılması Hakkında Özel Rapor"da, terör suçu ve örgütlü suçlarla mücadele kapsamında yapılması gereken düzenlemelerle ilgili çeşitli öneriler yer aldı.

Organize ve terör suçları arasında doğrudan ilişki bulunduğuna işaret edilen raporda, terör örgütlerinin en büyük finans kaynağının organize suçlar olduğu belirtildi.

Söz konusu suçların ülke güvenliği ile sosyal ve ekonomik kalkınmaya büyük zarar verdiği vurgulanan raporda, etkin mücadelenin ise çok yönlü bir girişim ve uluslararası iş birliğiyle mümkün olabileceği kaydedildi.

ÖRGÜTTEN KOĞUŞU SAĞLAYABİLİR

Terörle etkin mücadele için "etkin pişmanlık" hükümlerine ilişkin yeni düzenlemeler yapılmasının gerekliliğine değinilen raporda, eylemde bulunan ve daha sonra teslim olan örgüt mensubunun, verdiği bilgiler karşılığında örgüt suçu haricindeki suçlar açısından "etkin pişmanlık" hükümlerinden yararlandırılabileceği vurgulandı.

Raporda, şu önerilere yer verildi:

"Terör örgütü faaliyeti içerisinde eylemde bulunup sonradan pişmanlık duyarak güvenlik güçlerine teslim olanlardan, örgüt faaliyetleri kapsamında işlenmiş ya da işlenecek fiil ve failler hakkında güvenlik makamlarının da teyit ettiği bilgiler verenler, işlediği örgüt suçu haricindeki diğer suçlar açısından etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılabilir.

MÜEBBET KORKUSUNUN ÖNÜNE GEÇİLİR

Böylece örgütten kopuşların sağlanması daha kolay olabilir. Zira daha önceden örgüt mensuplarıyla eyleme katılmış örgüt elemanının teslim olmayı düşünmediği ve alacağı cezada pişmanlık hükümleri uygulanmayacağı için, mesela müebbet hapis cezası alacağını bildiğinden dağda kalıp örgüt içerisinde faaliyette bulunmayı tercih edebileceği düşünülmektedir."

Raporda, daha önce eyleme katılan teröristler ile hiç eyleme katılmadan teslim olan örgüt üyeleri arasında, "etkin pişmanlık indirimi" uygulaması konusunda adaletin sağlanabilmesi açısından farklı oranların belirlenebileceği bildirildi.

 

AA

NİZAM VE DÜZEN
 // ismail emre
Nizam ve düzen adalet direkleri üzerindedir adalet ise temel-i zemini kurallar üzerindedir bu kural Allah kelamı (ilahi adalet)olsa da böyledir insan kelamı (aciz adalet)olsa da böyledir nizam düzen böyle sağlanır adalet direğini tutan zeminidir.

Eğer çözüm uğruna kural değiştirir isen adaletin tartışmaya açık olur... Ve halk görür kendi çözümü için kuralı bırakır...!adaleti çözümde arar... anarşi artar hırsızlık artar vs vs...

Türkiye'de adalet yok sözü buna benzer durumlardan türemişdir...
11 Temmuz 2016 Pazartesi 00:40
Maslahat
 // Rasim DUMAN
Muhterem İsmail Emre bey kardeşim, işi götürüp nerede ise "nass"a bağlamaya hem gerek yok, hem de zâten işin mâhiyeti ile bir ilgisi yok. Kural dediğiniz şey, zamanında Meslis'in vaz'ettiği bir kanundur. Yine Meclis karar verecek, kanun değişecektir. Devletin-Milletin hayrı ve selâmeti neyi icap ettiriyor ise, Ululemr onu yapacaktır, bu "maslahat"tır. Sizin "kural" dediğiniz şey - hâşâ - "nass" değildir. Hiç olmazsa Sultan 2.Abdülhamid dönemini bir okusak......
10 Temmuz 2016 Pazar 22:24
ÇÖZÜME GÖRE ADALET DEĞİL KURALA GÖRE ADALET..!!!
 // ismail emre
Eğer çözüme göre adalet olacak ise kuralları kaldırınız..!

Eğer kurallara göre adalet olacak ise bu çözümü kaldırınız..!...
10 Temmuz 2016 Pazar 20:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler