YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK zehir, KCK enjektör
Aralarında BDP İl Başkanı Orhan Koparan'ın da bulunduğu 23 kişi hakkında ''Silahlı terör örgütü PKK/KCK yöneticisi olmak'' veya ''Silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçlamasıyla dava açıldı.
PKK zehir, KCK enjektör
14 Mayıs 2012 / 14:14 Güncelleme: 14 Mayıs 2012 / 14:22

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK/Türkiye Meclisi'nin (TM) Hakkari örgütlenmesine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında BDP Hakkari İl Başkanı Orhan Koparan'ın da bulunduğu 23 şüpheli hakkında ''silahlı terör örgütü PKK/KCK yöneticisi olmak'' ve ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçlamasıyla dava açıldı.

KCK/TM'nin Kent Meclisi altında faaliyet gösterdiği iddia edilen örgütlenme, eylem ve sözde adalet komisyonlarına yönelik Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülen soruşturma tamamlandı. Söz konusu birimlerde faaliyet yürüttüğü iddia edilen ve 12'si tutuklu bulunan 23 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edilerek haklarında ''Silahlı terör örgütü PKK/KCK yöneticisi olmak'' veya ''Silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçlamasıyla Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Mahkeme kararıyla yapılan ortam ve telefon dinlemeleri, gizli tanık ifadeleri ve aramalarda ele geçirilen örgütsel dokümanlardan yola çıkılarak hazırlanan iddianamede, Koparan ve bazı şüphelilerin KCK sözleşmesiyle kurulan ve Hakkari'de faaliyet gösteren sözde ''Adalet Komisyonu''nda ''hakim'' sıfatıyla çalışma yaptıkları bildirildi.

Şüphelilerin, vatandaşlar arasındaki hukuki uyuşmazlıklara müdahil olarak tarafları partiye (BDP'ye) davet ettiği belirtilen iddianamede, hukuksal sorunların çözümü için, sözde ''Adalet Komisyonu'' içindeki sözde ''hakim'' rolündekilerce müracaatların alındığı, tarafların bir araya getirildiği, bilirkişi görüşüne başvurulduğu, kararlar verildiği, verilen kararların taraflara tebliğ edildiği, bunların infazının takip edildiği ve borçlu kişilere zorla senet imzalatılmaya kalkışıldığı kaydedildi. Sanıkların bu eylemlerinin gizli tanık anlatımları, tape kayıtları ve ele geçen kimi dokümanların birebir örtüştüğü de ifade edilerek, şüphelilerin KCK sözleşmesi kapsamında Hakkari'de kurulan ve devletin anayasal egemenlik yetkilerinin bir tezahürü olan ''yargılama'' faaliyetini illegal olarak kullanan ''Adalet Komisyonu''nda sözde hakim olarak görev yaptığını açıkça ortaya koyduğu vurgulandı.


-KCK ve PKK iç içe geçmiş yapılar-


Mahkemenin kabul ettiği iddianamede, KCK ve PKK'nın aynı amaca hizmet eden iç içe geçmiş yapılar olduğu vurgulanarak, KCK'nın, illegalitenin legal alana alınması için yapılan bir örgütlenme olduğu bildirildi.

Bu yolla toplum içinde insan onurunu yücelten ve ona hak ettiği özgür yaşam ortamını sunan en mükemmel sistem olan demokrasinin kirletildiği ifade edilen iddianamede, bireylerin siyasal yaşama demokratik bir biçimde katılımının en önemli aracı konumundaki siyasal bir partinin teşkilatı içinde terör örgütü PKK'nın sivil görünümlü KCK yapılanması vasıtasıyla karanlık koridorlar açılarak bölge insanının da bu koridorların labirentlerinde zorunlu olarak dolaştırıldığı ifadeleri kullanıldı.


-''Bölge halkı hukuk ile karşı karşıya getiriliyor''


Söz konusu yapılanma ve faaliyetlerle bölge insanının bilinçli bir şekilde hukuk düzeniyle karşı karşıya gelmesine zemin hazırlandığı kaydedilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

''Bunları yaparken 'barış', 'kardeşlik', 'demokrasi' ve 'insanlık' gibi en masum kelimeler seçilerek bölge halkının farkında olmadan hukuk ile karşı karşıya gelmesi sağlanmaktadır. Böylece tüm terör örgütleri için taban bulabilmeleri adına hayati öneme sahip, 'Zalim sistem tarafından acımasızca özgürlüğüne kıyılan! mağdur halk kitleleri' yaratılarak, hatta bu uğurda 'Serhıldan' (başkaldırı) ruhunun uyanması bahane edilerek nevruz bayramları, Dünya Kadınlar Günü ve Barış Günü'nün bile artık bombalarla molotoflarla kutlanması neredeyse gelenek haline getirilmiştir. Bütün bunlara 'hukuk' yoluyla müdahale eden devletin de Kürtleri imha eden tahammülsüz bir canavar gibi lanse edilerek tarifi imkansız bir ideolojik körlük aşılanmaktadır. Siirt'te acımasızca öldürülen 4 genç kız, Bitlis'te yola döşenen mayın sonucu hayatını kaybeden 6 masum Kürt vatandaşı, Bingöl'de çocuklarının yanında, beline bomba bağlayan teröristi fark etmesi üzerine onu engellemeye çalışırken ölen Kürt annenin dramı ve niceleri karşısında toplum duyarsız ve tepkisizleştirilirken, dağda güvenlik güçlerine silah doğrultmuş teröristin ölümünün bayraklaştırılarak özendirildiği ve bu yolla toplumsal bir çatışma ortamı yaratıldığı ortadadır.''


-''PKK zehir, KCK enjektör''


İddianamede KCK yapılanmasının pratikte, PKK'nın şehir yapılanması ya da üst çatısı olmak veya sözde özerkliği sağlayacak bir sistem olmaktan öte, PKK ile bölge halkını BDP çatısı altında sinsice buluşturan bir örgütlenme modeli olduğu vurgulandı.

''Benzetmek yerindeyse, PKK bir zehir, KCK bir enjektör, BDP'nin siyasi gücünden medet umarak ona sempati duyan halk da canlı organizmadır'' ifadesine yer verilen iddianamede, ''Yemeğe bırakılan zehir ne ise, siyaset mekanizmalarının demokratik örgütlerine bulaştırılan terör de odur ve toplumu felç eder. Hukuk ise, bu organizmayı zorunlu olarak karantinaya alarak bir yandan tedavisine çalışan diğer yandan da hastalığın toplumun diğer hücrelerine bulaşmasını engellemeye çalışan sosyal bir hastahanedir. Yapılan pek çok soruşturma ve bu dosyadaki şüpheliler örneğinde olduğu gibi KCK sözleşmesinde kadın, gençlik, kent, mahalle, sokak gibi öngörülen örgütlenme modelinin, BDP il teşkilatı çatısı altında hayata geçirilmektedir. PKK terör örgütüne taban kazandırma, ülkedeki etnik çatışmayı derinleştirme, uluslararası çevrede de PKK tarafından ortaya konulan silahlı mücadelenin aslında Kürt halkının da desteklediği bir 'halk özgürlük mücadelesi' olduğu kanaatini uyandırma ve bu yolla ülkeyi bölme girişimdir'' denildi.

''Silahlı terör örgütü PKK/KCK yöneticisi olmak'' veya ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ile suçlanan sanıkların, TCK ve TMK'nın ilgili maddeleri uyarınca yargılanmasına Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler