YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK yandaşlarından eylem
PKK yandaşları İstanbul'da Belçika'yı protesto ederken Emine Ayna'da Belçika'dan basın toplantısı yaptı...
PKK yandaşlarından eylem
05 Mart 2010 / 13:52 Güncelleme: 05 Mart 2010 / 13:59

Belçika'da terör örgütü PKK'ya yönelik dünkü geniş çaplı operasyonlarda gözaltına alınan 22 kişiden, örgütün üst düzey Avrupa yöneticilerinden olan, kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Remzi Kartal ve Zübeyr Aydar dahil 8'i, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Belçika'da ROJ TV yayınının yapıldığı stüdyo mühürlendi. PKK operasyonlarını protesto eden bir grup, Taksim Meydanı'ndan Belçika Başkonsolosluğu'na yürümek istedi.

Belçika'da PKK'ya karşı düzenlenen operasyonları protesto amacıyla Taksim Meydanı'nda toplanan bir grup Belçika Konsolosluğu'na yürümek istedi. Polis, grubun yürüyüşüne engel oldu.

Üzerinde "Roj TV'ye dokunma" yazan siyah çelenkle Belçika Konsolosluğu'na yürümek isteyen, ancak polis tarafından İstiklal Caddesi girişinde durduran grup burada bir süre oturma eylemi yaptı.

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız olarak dağıldı.

EMİNE AYNA'DAN SERT TEPKİ

BDP Milletvekili Emine Ayna, Belçika'da terör örgütü PKK'ya yönelik dünkü geniş çaplı operasyonda partisinin Brüksel temsilciliğinin de basılmasına tepki gösterdi.

Partisinin Brüksel temsilciliğinde basın toplantısı düzenleyen Ayna, "Türk askeri anayasası tarafından bile yasal olarak kabul edilen bir parti olan" BDP'ye ait temsilciliğin Belçika polisince terör örgütü tanımlamasıyla basılmasını kabul edemeyeceklerini söyledi.

"Türkiye AB yoluna girerken, statükocu ve baskıcı anlayışın ortadan kalkacağı ve AB demokrasi kriterlerinin Türkiye'de de gelişeceği umudu içinde olduklarını" ifade eden Ayna, "Bizler Türkiye'nin değişmesini beklerken, AB değişerek statükocu ve baskıcı bir anlayış içine girmiştir. Bu, bugüne kadar nasıl Türkiye'yi bir çıkmaza sokmuşsa, başta Belçika olmak üzere Avrupa'yı da bir çıkmaza sokacaktır" dedi. Ayna, Belçika ve Avrupa'nın nasıl çıkmaza sokulacağı konusunda bilgi vermekten kaçındı.

Emine Ayna, Avrupa Parlamentosu kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana'ya Saharov ödülü verirken, aynı siyasi mücadele içindeki arkadaşları olan Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal'ın AB üyesi Belçika'da terörist muamelesine tabi tutulmasını "şiddetle kınadıklarını" söyledi.

Ayna, Belçika'da PKK terör örgütüne ve bağlı kuruluşlara yönelik operasyonun ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesindeki Ermeni tasarısının oylanmasının hemen öncesine denk gelmesinin, "bir pazarlık sonucu olduğunu ve Türkiye'de gelişebilecek tepkileri aza indirmek ya da törpülemek" amacına işaret ettiğini öne sürdü.

Belçika'daki operasyonun Türkiye ile işbirliği içinde yapıldığını iddia eden Ayna, her iki ülkenin benzer suçlamalarda bulunduğunu ve baskınlarda benzer yöntemler uyguladığını söyledi.

Ayna, Belçika'daki operasyonda parti temsilciliklerinin basılması nedeniyle yargıya suç duyurusunda bulunacaklarını ve gerekirse Avrupa İnsan hakları Mahkemesine başvuracaklarını ifade etti.

Terör örgütüyle ilgisi bulunan dernek, hücre evi ve kuruluşlara yönelik dünkü baskınlarda BDP Brüksel temsilciliğine de giren polis, temsilci Eyyüp Doru'yu gözaltına alarak, bürodaki bilgisayarlara ve evraka el koymuştu. Doru, sorgusunun ardından serbest bırakılırken, temsilciliğe ait bilgisayar ve dokümanların incelenmesi sürüyor.

Kanal A Haber -A.A.- Hürriyet

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler