YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK ve Abdullah Öcalan muhatap alınmalı
DTP'li kadınlar adına açıklama yapan Aysel Tuğluk PKK'nın muhatap alınması gerektiğini söyledi...
PKK ve Abdullah Öcalan muhatap alınmalı
25 Ağustos 2009 / 08:54 Güncelleme: 25 Ağustos 2009 / 00:00

DTP'li kadınlar, demokratik açılım sürecinde PKK ve terörist Abdullah Öcalan'ın muhatap alınması gerektiğini ileri sürdü. DTP'li kadınlar adına açıklama yapan DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, "Devlet kurumlarının kendi aralarında istişare ederek oluşturacakları bir yol haritasının, Türkiye'yi barış ve demokrasiye götüreceğine inanmak saflığın da ötesinde bir gaflet olacaktır." dedi.


Aralarında DTP Milletvekilleri Fatma Kurtulan, Ayla Akat Ata, Sevahir Bayındır, Aysel Tuğluk, Pervin Buldan'ın da bulunduğu, DTP kadın belediye başkanları, DTP kadın il genel meclis üyeleri, DTP kadın belediye meclis üyeleri parti genel merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı

Açıklamayı okuyan DTP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan, Kürt sorununun çözüm tartışmalarının başlamasının son derece önemli olduğunu söyledi. "Çözüm yaklaşımlarının demoktarik bir ortamda tartışılması için, Kürt halkının siyasi iradesinin muhatap alınması, diyalog kurulması bir zorunluluktur." diyen Kurtulan, terörist Abdullah Öcalan'ın muhatap alınması gerektiğini ileri sürdü. Kurtulan, "Toplanan imzalarla yaklaşık 3.5 milyon kişinin önder olarak tanımladığı Sayın Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununun çözümü sürecindeki rolünü görmemek de çözümsüzlük siyasetinde ısrar anlamına gelecektir." ifadesini kullandı. Kurtulan, Kürt sorununun köklü çözümünün ancak demokratik, sivil, yeni bir Anayasa'nın yapılması ile mümkün olduğunu belirtti.

Kurtulan, "Devlet kurumlarının kendi aralarında istişare ederek oluşturacakları bir yol haritasının, Türkiye'yi barışa ve demokrasiye götüreceğine inanmak saflığın da ötesinde bir gaflet olacaktır. Başta Kürtler olmak üzere, tüm Türkiye demokratik kamuoyunun böyle bir gaflet içerisinde olmadığı bilinmelidir." diye konuştu.

Çözüm sürecine girmek için öncelikle güven ortamı yaratılması gerektiğini kaydeden Kurtulan, "KCK'nın ilan ettiği ve uyguladığı eylemsizlik kararına rağmen, askeri operasyonlar aralıksız olarak devam etmekte, her gün cenazeler kaldırılmakta." dedi.

Kurtulan, hükümetin samimiyet sınavından geçtiğini savundu. Bir soru üzerine, sağlıklı bir süreç sağlanabilmesi için akan kanın durması gerektiğini ifade eden Kurtulan, cenazeler kaldırılırken barıştan söz edilemeyeceğini belirtti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler