YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK tuzaklarına karşı 'Yürüyen Kale' geliyor!
PKK tuzaklarına karşı 'Yürüyen Kale' geliyor!
21 Ağustos 2015 11:10
Başbakan Davutoğlu’nun başkanlığında yapılan güvenlik toplantısının bir ayağını savunma sanayii konusu oluşturdu. Hafif zırhlı "Kobra"ların yetersiz kaldığı yönünde karar alınan toplantıda, bir diğer zırhlı araç "Yürüyen Kale" gündeme geldi.

Orgeneral Hulusi Akar'ın ilk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katıldığı toplantıda, personel taşımada kullanılan “Kobra" tipi hafif zırhlı araçların yetersiz kaldığı belirtildi.

Hürriyet'in haberine göre, Hafif zırhlı “Kobra"dan daha dayanaklı “Kirpi"lerin sayısının arttırılmasına öncelik verilmesi uygun bulundu.

Gündeme gelen bir diğer zırhlı araç, ABD'nin özellikle Afganistan ve Irak'ta kullandığı, mayına dayanaklı pusuya korumalı (MRAP-Mine Resistant Ambush Protected) 'Yürüyen Kale' oldu.

'Yürüyen Kale'nin özellikleri

-'Yürüyen Kale' yol kenarına yerleştirilen bombalara karşı içinde bulunan personeli korumak için 'V' şeklinde gövdeye sahip.

-Yüksek şasiye ve yoğun çatışma bölgelerinden güvenli sevkiyat sağlama kabiliyetine sahip.

-4x4 ve 6x6 olmak üzere farklı tipleri bulunan 'Yürüyen Kale'ler, araç ağırlıkları ve boyutları dikkate alınarak üç ayrı kategoriye ayrılıyor.

"En seri şekilde temin edin"

Başbakanlık kaynakları, Davutoğlu'nun toplantıda, insansız hava araçları, sınır güvenliğine ilişkin alınacak önlemler ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelede ihtiyaç duyduğu tüm malzemelerin en seri şekilde teminiyle ilgili talimat verdiği bilgisini paylaştılar.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler