YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK tüm silahlarını Türkiye’den çıkarsın
DTK Başkanı Türk, eylemsizlik sürecinin devam etmesini isteyerek, PKK’ya silahlı güçlerini Türkiye’den çıkarması çağrısı yaptı
PKK tüm silahlarını Türkiye’den çıkarsın
30 Eylül 2010 / 07:55 Güncelleme: 30 Eylül 2010 / 08:03

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk, kalıcı barış için iki tarafın da yol haritası belirlemesi gerektiğini belirterek PKK’ya silahlı güçlerini sınırdışına çekme çağrısı yaptı. Ahmet Türk’ün aşireti ile 33 yıldır kan davalı oldukları Metinan aşireti arasında barış yemeği düzenlendi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı yemekte Ahmet Türk, Temelli aşireti mensupları ile aralarında yıllardır kırgınlık bulunduğunu belirterek, “İnanıyoruz ki bu barış burada da kalmayacak. Bu barış bütün Türkiye’yi kucaklayacak” dedi. “Barışın ne kadar zor olduğunu biliriz” diyen Ahmet Türk, şunları söyledi:

BARIŞ ÇOK KIRILGANDIR UYARISI

• Barış ne zaman gündeme gelse birileri engellemeye çalışıyor. Barış çok kırılgandır.

• Her şeyden önce cesur olmak ve yapılacaklar için bir yol haritası ortaya koymak gerekiyor.

• Bir halkın özgürlüğünün sağlanması konusunda adımlar atarsanız barışı gerçekleştirmek zor olmaz, aksine daha da kolaylaşır.

KÜRT SORUNU ORTADOĞU MESELESİ

• Kürt meselesi bir Türkiye meselesi, aynı zamanda bir Ortadoğu meselesidir. Komşu ülkelerin de barış süreci için destek oluşturması gerekiyor.

• Önemli olan iç dinamiklerle çözmektir. Eğer güven verici bir ortam oluşturulursa inanıyorum ki.. Herkesin ‘yeter’ dediği bir noktadayız.

• Barış tek taraflı olmaz. İki tarafında barış için yol haritasını önüne koyması lazım. Bu uzlaşı ve diyalog ortamı için çaba gösterilmesi gerekiyor.

• Kürtlerin talebi nedir bunu görmezden gelerek barışı oluşturamazsınız. Türkiye halkının hassasiyetini göz onunda tutmak gerekiyor.

PROVOKASYONA KARŞI SINIR DIŞI

• Umut ediyoruz ki, eylemsizlik süreci devam eder. Bu konuda hükümetin de devletin de güven vermesi lazım. Devletin de barış için hazır olduğunu ortaya koyacak bir duruşu sergilemesi lazımdır.

• Elbette bizim amacımız silahların tamamen gündemden kalktığı bir sürecin evrilmesidir. 

• Provokasyonların olmaması için örgütün bu barış sürecine zemin hazırlaması açısından silahlarını Türkiye’nin dışına çekmesinde yarar var.

• Silahlı güçler karşılıklı olursa her zaman provokasyon gelişebilir.

Kan davasını bitiren yemek 

Mardin Derik’te 5 bin kişinin katıldığı barış yemeğiyle Ahmet Türk’ün aşireti kan davalıları Metinan aşiretiyle barıştı. Türk ve Temelli (Metinan) aşiretleri arasında yaklaşık 33 yıl önce Abdurrahim Türk’ün yaralanmasının ardından başlayan kan davası dün Bozbayı Köyü’nde verilen yemekle bitti. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler