YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK taban kaybediyor çünkü...
Başbakan Erdoğan, AİHM Kararları Çalıştayı'nda hitap etti...
PKK taban kaybediyor çünkü...
15 Kasım 2011 / 11:32 Güncelleme: 15 Kasım 2011 / 11:25

İşte Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

Türkiye'nin Avrupa kurumları ve Avrupa Birliği ile ilişkisi medeniyet tasavvuruna olan inançtan kaynaklanıyor. Bizim kadim medeniyet anlayışımızda insan kutsal bir varlık olarak değerlendirilmiştir.

Son 9 yılda insan hakları ve hürriyetleri konusunda tarihi adımlar attık. Avrupa standartlarına ulaştırmak için yoğun mücadele verdik. Attığımız her adımda engellerle karşılaştık. Kimi zaman çeteler, kimi zaman bürokratik oligarşi engeller çıkardı. Ama en çok da statüko ile uğraştık. Gerçekleştirdiğimiz reformları sayabilmem mümkün değildir. İdeal seviyeye ulaştığımızı iddia etmiyoruz. Türkiye kendisini devamlı yenileyerek ileri hedeflere yol almalı. Dün ileri dediğimiz standartlar şimdi yetersiz kalabiliyor.

Temel felsefemiz 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıdır. Devlet öncelikli anlayış değil, insan öncelikle anlayış geçerli.

Türkiye'nin kendine has şartları var demiyorum, mazeret üretmiyorum. Türkiye'nin karşısında çocukları bile katleden bir terör örgütü var. Siyasi partilerimiz maalesef terörle mücadeleye destek veriyor veya iki taraflı aşırı milliyetçilik körükleniyor. Bir parti, gemi kaçırıp onlarca kişinin hayatını tehdit eden terörist güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilince onu kahraman ilan ediyor. Bugün terör, demokratik gelişimin önündeki en büyük engeldir.

Avrupalı liderlere defalarca belgeleriyle ispat etmemize rağmen hâlâ terör örgütüne göz yumuyor. Anne karnındaki bebeği öldürmek hangi özgürlük anlayışıyla bağdaşır.

Demokrasinin, terörün panzehiri olduğunu biliyoruz. Son dönemde sağlanan güvenlik - özgürlük dengesi terör örgütünün taban kaybetmesine neden oldu.

Terör örgütü, silahla, bombayla kendine göre yasalar tanzim ediyor. KCK denilen budur. Biz asla geri adım atmayacağız. Artık ülkemizde insan hakları konusundaki hassasiyetlerin Avrupa ülkelerinden geri olduğunu kimse iddia edemez. Biz hiç geri adım atmadan, reformlarımızı sürdüreceğiz.

Bölgemizde farklı bir model oluşturacağımıza gönülden inanıyoruz. Türkiye hukuk ve demokrasi alanında çok farklı bir yerde olacaktır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler