YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'PKK sosyalist bir devlet kurmak istiyor'
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Eğer siz sadece PKK'yı muhatap alarak devam ederseniz, bu süreci uluslararası bir problem haline getirilmesine müsaade etmiş olursunuz" dedi.
'PKK sosyalist bir devlet kurmak istiyor'
28 Nisan 2013 / 17:15 Güncelleme: 28 Nisan 2013 / 17:18

BBP Genel Başkanı Desteci, partisince Batman Öğretmenevi'nde düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın hedefinin bölgede kendi felsefesine uygun sosyalist bir bölge ve devlet oluşturmak olduğunu söyledi.

Her zaman kanın durmasını ve terörün sona ermesini istediklerini ifade eden Destici, şöyle konuştu:

"Çözüm süreci gündeme geldiği zaman, 'PKK'yı muhatap almayın. Siz sadece PKK'yı muhatap alırsanız bölgedeki kardeşlerimize sizin temsilcileriniz bunlar, adınıza onlarla konuşuyoruz deyip, örgütü tamamen meşrulaştırıp bölgeyi onların insafına bırakmış olursunuz' dedik. İkinci bir konu, Türkiye yıllarca PKK'yı terör listesine aldırmak için çaba sarf etti. Şimdi PKK muhatap alınırsa Avrupa ve dünya kamuoyunda PKK'nın terör listesinden çıkarılmasına kapı aralanmış olunacak ki net olarak itiraz noktamız budur. Eğer siz sadece PKK'yı muhatap alarak sürece devam ederseniz, bu süreci uluslararası bir problem haline getirilmesine müsaade etmiş olursunuz."


"Hesabı sorulmalıdır"


Destici, bölgede yapılan her türlü hukuksuzluğun hesabının sorulmasını isteyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Nasıl ki; bugün 28 Şubat, 12 Eylül, Ergenekon, Balyoz ve Kafes planları yargılanıyorsa 30 yıldır bu bölgede terörle mücadele adı altında yapılan haksız, hukuksuz, insanlık dışı uygulamaların da gündeme alınıp bunların hesabını sorulması lazım. Çünkü bu işte PKK elebaşının ne kadar vebalı varsa, 30 yıldır Türkiye'yi yönetenlerin, bu işe göz yumanların ve bu hukuk dışı uygulamaların içinde olanların da en az o kadar vebalı vardır."

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler