YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK, sonbaharda silah bırakacak!
STAR, önceki hafta Erbil’de yapılması planlanan ancak son anda vazgeçilerek bir hafta sonra gerçekleştirilen Kürt Ulusal Konferansı’nın hazırlık toplantısının ertelenme gerekçesiyle ilgili kritik bilgilere ulaştı.
PKK, sonbaharda silah bırakacak!
26 Temmuz 2013 / 01:55 Güncelleme: 26 Temmuz 2013 / 01:56

Katılımcıların, uçak uçuş rezervasyonları bile yapılan toplantının son anda BDP heyetinin İmralı ile yapacağı görüşme nedeniyle tehir edildiği ortaya çıktı.

Bunun nedeni ise MİT-Öcalan arasındaki görüşmede Çözüm Süreci’nin 3. aşamasına ilişkin varılan mutabakat ile ilgili mesajın toplantı öncesi alınması olduğu öğrenildi. Varılan mutabakata göre, ‘silahlar susturularak sınır dışına çekilme’, ‘normalleşme’ ve ‘silah bırakma’dan oluşan üç aşamalı çözümün yol haritasında öngörüldüğü üzere, PKK Eylül’e kadar tüm silahlı unsurlarını K. Irak’a çekmiş olacak. Çıkışların tamamlanmasının ardından Kandil, silahları bırakma sürecine girecek. Bunun için Eylül’de, Erbil’de yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı’na Türkiye, Irak, Suriye ve İran’ın yanı sıra dünyanın değişik ülkelerinden katılacak olan Kürt taraflar, PKK’ya ‘silahları bırak’ çağrısı yapacak. Ekim-Kasım’dan itibaren PKK’nın aşamalı olarak silahlara veda edeceği süreç, resmen başlayacak.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler