YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK siyaset provalarına başlıyor!
Kandil, silahların bırakılmasının ardından siyaset provasını Erbil'de yapacak. Erbil'den kimlik ve örgütlenme izni talep eden PKK, siyasete KCK ismiyle devam edecek.
PKK siyaset provalarına başlıyor!
16 Mayıs 2013 / 11:34 Güncelleme: 16 Mayıs 2013 / 11:38

Terör örgütü PKK, çekilmenin ardından silahsız siyaset provasına çözüm sürecinde katalizör rolü üstlenecek olan Erbil'den başladı.

PKK liderlerinden Murat Karayılan'ın örgüt üyeleri için Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nden talep ettiği "statünün" ayrıntılarına Sabah gazetesi ulaştı.

Karayılan, Kandil'de yaptığı toplantıda, çekilmenin ardından sayıları 5 bini bulacak olan örgüt üyelerinin resmi varlığı konusunda Erbil'in anlayış göstermesini istedi. Silahların bırakılmasının ardından siyasete KCK adıyla hazırlanan PKK'nın Erbil'den istediği statü talebine yönelik Kuzey Irak'taki kaynaklar, şu bilgileri verdi:

PKK, KCK olacak

"Kandil, PKK'nın Kuzey Irak'taki üssü olarak biliniyor. Örgütün yöneticileri ve üyelerinin vatandaşlık, siyasi kimlik, ikametgâh gibi hiçbir yasal hakları bulunmuyor. Çekilme sürecinin tamamlanması ile birlikte bu bölgedeki militan sayısı ikiye katlanacak. Yaklaşık 5 bine ulaşacak. Kandil'de yapılacak eğitim programı süresince halkın arasına inmeyecekler. Bir süre kamplarda yaşayacak.

Çekilme tamamen sonuçlandığında demokratik ve yasal adımların ardından silahların tamamen bırakılması sürecine geçilecek. Bu süreçte örgüt üyelerinin resmi olarak bir siyasi kimliğe sahip olmaları gerekiyor. Siyasi konumlarından dolayı rahat edebilmeleri için örgütlenme, siyaset yapma konusundaki hukuku kısıtlamaların kalkması gerekiyor. Bu bölgede otonomi olsa da yasal konularda ciddi sıkıntılar bulunuyor.

Kürt Yönetimi'nin siyasal statüye izin vermesi durumunda örgüte legal örgütlenme yolu açılacak. Böyle bir statü örgütün bölgedeki varlığının sıkıntı yaratmasının önüne geçecektir. Hem diplomatik hem siyasi boyutuyla Erbil normalleşmeye uzanan süreçte önemli bir köprü olacak." Irak Dışişleri Bakanlığı ise çekilen PKK'lıları istemediklerini belirterek, "Çekilme topraklarımıza müdahaledir" demişti.

Ortadoğu gerçeği dikkate alındığında Mahmur ve diğer kampların bir süre daha varlığını koruyacağına dikkat çeken yetkililer, "Silahsızlanma sürecinde bu kamplar önemli bir nitelik kazanacak. Daha önce de dile getirildiği gibi silahların BM denetimindeki bu kamplarda bırakılması da söz konusu olabilir" yorumunu yaptı.

Kamplarda bırakılacak

Bugüne kadar Barzani'nin partisi KDP ve KYB ile gizli görüşmeler yapan örgüt ilk kez Süleymaniye'ye basının karşısına çıktı. Aralarında Sabri Ok'un da yer aldığı KCK heyeti, Bölgesel Kürt Hükümeti eski Başkanı Berham Salih ve bölgedeki diğer siyasi partilerle görüşme yaptı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler