YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK silah bırakma konusunda olumlu
PKK silah bırakma konusunda olumlu
29 Haziran 2012 08:16
Barzani 4 bin PKK'lıyı indirdi

Barzani yönetimindeki Kuzey Irak Hükümeti, Kandil'den suça karışmayan 4 bin PKK'lıyı ikna yoluyla indirdi. Kimisi evlendirildi, kimisi maaşa bağlandı, bir kısmı Türkiye'ye döndü. İşte Barzani-PKK ilişkisinde madalyonun diğer yüzü

Türkiye 5 yılda 2 bine yakın PKK'lıyı "etkisiz" hale getirirken, Barzani yönetimindeki Kuzey Irak aynı sürede Kandil'den ve çevresinden 4 bin militanı ikna yoluyla indirdi. Dağdan inen militanlar suça karışmamış, çoğunluğu Türkiye sınırları içine girmemiş. PKK'lıların büyük bölümü Kuzey Irak'ta normal hayata döndürülmüş. Bir zamanların militanları şimdi işadamı, güvenlik görevlisi, muhasebeci olmuş. Hatta tatilini Türkiye'de geçirmek isteyenler bile var. Büyük bölümünün Türkiye'yle ilgili korkudan başka olumsuz bir düşüncesi yok. Türkiye'den gelenlere de "toprağım" diye sesleniyorlar.

İKNA EDİP İNDİRİYORLAR

Erbil'de Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin birçok üst düzey yöneticisiyle bir araya gelme fırsatı buldum. Konu dönüp dolaşıp Kandil'e ve PKK'ya geldi. Erbil'in biraz ilerisinde PKK'nın merkezi olarak kabul edilen Kandil Dağı var. Bir dönem Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin Türkiye Temsilciliği'ni yapmış, ülkemizi iyi tanıyan bir isme "Barzani'nin PKK'yı beslediği ve lojistik destek sağladığı söyleniyor" sorusunu yöneltince pek de alışık olmadığımız bilgiler aldım.

EVLENDİRİYOR

Hükümet yöneticisi "Burada yeni bir Dubai doğuyor. Buradaki refahın ve zenginliğin önündeki tek engel PKK" açıklaması yaparak sözlerine şöyle devam etti: "Barzani yönetimi PKK'nın bitmesini Türkiye'den daha çok istiyor. PKK ile bu bölge arasında hiçbir fikir ve ruh birliği de yok. Türkiye'nin elinde binden fazla uçak var. Ama bitiremiyor. Bunu Türk kamuoyu bilmez. Barzani son 5 yılda 4 binden fazla PKK'lıyı dağlardan indirmeyi başardı. Bütün ofisleri de kapatıldı." PKK'lıları dağdan indirmede birçok yöntemin kullanıldığını da öğreniyoruz. Barzani Hükümeti dağdan inenleri evlendirip, maaşa bağlıyor. Bazı durumlarda kendi ordusunda da istihdam ediyor. Bu imkânlar duyuldukça örgüt çözülüyormuş.

Kandil Cafe buluşma merkezi

Bölgedeki haber kaynaklarım ve Erbil doğumlu taksici Adil ile birlikte birkaç telefon sonrası Kandil'den Erbil'de dönen eski PKK'lıları bulduk. Adil, telefonda "Türkiye'den dostlarımız var çay içmeye geliyoruz" dedi. Karşı tarafın tedirgin olmayıp, tanışmayı kabül etmesi bizi şaşırttı.

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler