YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK parasıyla 5 yıldızlı hayat
Belediye işlemlerinde rüşvet alıp ve ihale yolsuzluğu ile elde ettikleri gelirleri KCK'ya aktardıkları tespit edilen örgüt yöneticilerinin, topladıkları paralarla, Mercedes, Audi A6 ve Volkswagen gibi lüks araçlara bindikleri, ayrıca 5 yıldızlı otellerde
PKK parasıyla 5 yıldızlı hayat
17 Aralık 2011 / 08:22 Güncelleme: 17 Aralık 2011 / 08:25

Diyarbakır ve Batman Cumhuriyet Başsavcılıkları, İstanbul merkezli operasyonlarda Önderlik Komitesi çökertilen KCK'nın finans kaynaklarına yönelik büyük bir operasyon gerçekleştirdi. Batman, Diyarbakır, Mersin ve Antalya'da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda,

Batman'da belediye kaynaklarını yolsuzluk ve usulsüzlük yaparak terör örgütüne aktardıkları belirlenen 11'i belediye çalışanı 48 kişi, 2 yıl süren takibin ardından gözaltına alındı. Aralarında belediye yöneticileri, çalışanları, mimarlar ve müteahhitlerin de bulunduğu şahısların, belediye işlemleri için zorla bağış topladıkları ve paraların bir kısmını zimmetlerine geçirip geri kalanını PKK/KCK terör örgütüne aktardıkları tespit edildi. Şüphelilerin PKK/KCK terör örgütü adına yurt içi ve dışından topladıkları paralarla kendi adlarına şirketler kurdukları ifade edildi. Şüphelilerin u paralarla lüks içinde yaşadıkları, Mercedes, Audi A6 ve Volkswagen Passat gibi lüks araçlara bindikleri, sahil kentlerinde Dedeman, Hilton gibi beş yıldızlı lüks otellerde tatil yaptıkları ve kendi adlarına gayrimenkul satın aldıkları da belirlendi.

ÖRGÜT PARASIYLA GARSONİYER TUTTU

Şüphelilerin PKK'ya yakın ailelerden örgüt adına bağış adı altında para toplamak amacıyla, zaman zaman Almanya, Fransa, Hollanda, İsveç, Rusya gibi ülkelere gidip geldikleri öğrenildi. PKK/KCK terör örgütü Mali Komite Üyesi Ç.B.'nin toplanan paralarla Diyarbakır'da 2 lüks daire aldığı ve bu evleri garsoniyer olarak kullandığı belirtildi. Örgütün diğer üyelerinin de, Antalya ve Mersin gibi sahil kentlerinde lüks otellerde, hayat kadınlarının da katıldığı eğlenceler yaptıkları öğrenildi. Örgüt üyelerinin gizli toplantılar yapmak ve yeri geldiğinde saklanabilmek için Mersin'de 2 lüks yazlık kiraladıkları kaydedildi. KCK Mali Komitesi'nin üst düzey görevlisi olan şahısların sadece kendi aralarında kullanılmak amacıyla SIM kart ve telefon aldıkları ve yakalanmamak için toplantılarını İstanbul ve Antalya gibi büyük şehirlerde gerçekleştirdikleri bildirildi.

DİNİ DUYGULARI İSTİSMAR

BDP Batman Belediyesi'nin yetkilerini kullanarak elde ettiği paraların terör örgütüne aktarılmasında kuryelik yapan belediye çalışanı Y.B.'nin alternatif cuma namazlarını organize ettiği de ortaya çıktı. Ancak örgütün hiçbir üyesinin alternatif cuma namazlarına katılmadıklarını belirlendi. Örgüt üyelerinin, Cuma Namazı bile kılmamalarına rağmen kendilerine dindar görüntüsü vererek dindar Kürtler üzerinde propaganda yapmaya çalıştıkları ileri sürüldü.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN MAFYA YAPILANMASI

Batman ve Diyarbakır merkezli operasyonda, Batman Belediye Meclisi üyesi A.H. liderliğindeki suç örgütünün, Batman Belediye Başkanlığının yetkilerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık ve rüşvet alma suçlarını işlemek suretiyle elde ettikleri gelirleri PKK/KCK terör örgütünün mali komitesine ilettiği öne sürüldü. Batman'da bulunan müteahhitlerin bu durumu bildikleri ancak KCK korkusundan dolayı şikâyetçi bile olamadıkları öğrenildi. Gözaltına alınan 48 kişiden 11'inin belediye görevlisi ve 6'sının ise KCK Mali Komite üyesi olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanların arasında Sebahat Tuncel'in kardeşi E. T'nin de olduğu ileri sürüldü. Batman'da Belediye Başkan Yard. H. C. ve Belediye Meclis Üyesi S. A. ile birlikte Örgüt Muhasebecisi O.O., Beld. İmar Müdürü M.D, Beld. İmar çalışanı-Mühendis S.A., Beld. İmar çalışanı-Mühendis Ö.S., Beld. İmar çalışanı-İnş.Tek. M.E., Beld. Kamulaştırma Şefi N.A., Belediye Kültür Müdürü V.Ç., Beld. Emlak Müdürü A.Ç...Antalya'da Örgüt lideri ve Belediye Meclis Üyesi A.H., Diyarbakır'da; KCK/TM Mali Komite Üyesi Ç.B., KCK/TM üyesi/Kurye Y.I., KCK/TM Yerl. Yönt. Üyesi E.A.,KCK/TM Mali Komite Üyesi M.İ., KCK/TM Mali Komite Üyesi E.T. göz altına alındı.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN...

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler