YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'PKK operasyonları Kürtlere yönelik değildir'
'PKK operasyonları Kürtlere yönelik değildir'
13 Ağustos 2015 22:09
Başbakan Davutoğlu, "PKK'ya karşı yürüttüğümüz operasyonlar Kürtlere yönelik değildir, sınır ötesindeki kardeşlerimiz de bizim için azizdir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden gelen (IKBY) gazeteci heyetini kabulünde, ön yargıların önüne geçilmesi için daha sık görüşülmesi, istişarelerde bulunulması gerektiğini belirtti.

Medya kuruluşlarını, gazetecileri bu istişarelerin önemli aracıları olarak nitelendiren Başbakan Davutoğlu, "Bazen çok planlı bir şekilde bir algı oluşturmak üzere yapılan öylesine kampanyalarla karşı karşıya kalıyoruz ki bunların zamanla Ortadoğu'daki halkları birbirine düşürmek isteyen, ülkeler arasındaki ilişkileri bozmak isteyen birer komploya dönüştüğüne de kimi zaman şahit oluyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu, böyle günlerde siyasi liderlerin birbirleriyle daha sık görüşmelerinin, yetkili kurumların daha sık temasının önemli olduğuna değinerek, bu süreçlerde gazetecilerin gerçeği en doğru şekilde yansıtmalarının gerektiğini vurguladı. 

Türkiye'nin olumlu davranışlarının tüm Ortadoğu tarafından bilindiğine dikkati çeken Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Onlarca yıl birbirinden koparılmış Türkiye-Suriye ilişkilerini nasıl yakın bir ilişkiye getirdiğimizi bütün Ortadoğu bilir, ta ki Beşşar Esad kendi halkına zulmetmeye başlayıncaya kadar. Türklerle Kürtleri birbirine düşürmek için Erbil ve Süleymaniye'de, kardeş şehirlerde Türkiye'nin oradaki algısını bozmak için ne kadar çaba sarf edildiğini, buna karşılık nasıl bugün Erbil'in her pazarında, sokağında Türkiye'ye muhabbet duyulduğunu, Türkiye'de de Erbil'deki kardeşlerimizin etnik ve mezhebi kökenlerine bakılmaksızın nasıl dost bilindiğini hepiniz takip ediyorsunuz."

"Mezopotamya'nın, Anadolu'nun kardeş çocuklarıyız"

Kürt, Türk, Arap aşiretlerinin ortak bağlarla hemen hemen aynı değerleri paylaştığını, savunduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Gün dostlukları pekiştirme günü, gün Ortadoğu'ya barış getirme günü. Biz Ortadoğu'nun kadim halklarının mutlak surette bir araya gelmesinin gerektiğine inanıyoruz. Parçalanan coğrafyada parçalanan yürekler istemiyoruz. Hele hele DEAŞ'ın terör saldırılarıyla ya da Suriye rejiminin varil bombalarıyla parçalanan vücutları görmek istemiyoruz. Ülkelerin parçalanmasını değil, ülkelerin birbirleriyle daha çok bütünleşmesini istiyoruz. Aşiretlerin, mahallelerin bölünmesini değil, asırlarca ortak evliliklerle bir arada olmuş insanların, kardeşlerin bir araya gelmesini istiyoruz."

Davutoğlu, son dönemde yaşanan terör olaylarının ardından başlatılan operasyonlara ilişkin, "PKK'ya karşı yürüttüğümüz operasyonlar Kürtlere yönelik değildir, sınır ötesindeki kardeşlerimiz de bizim için azizdir. Kim ki 'Türkler Kürtlerle savaşıyor' derse, en iğrenç yalanda bulunuyor, sınır ötesindeki tüm kardeşlerimize bağrımız açık" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler