13 Aralık 2017 Çarşamba
 • Altın153,551
 • BIST108.153
 • Dolar3,8325
 • Euro4,5073
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1140
 • İstanbul14 °C
 • Ankara2 °C
 • İzmir11 °C
 • Konya2 °C
 • Adana8 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır3 °C
 • Bursa8 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli3 °C
 • Şanlıurfa10 °C
 • Gaziantep5 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK köşeye sıkıştı: Yeniden başlayabiliriz
BBC Türkçe'ye konuşan KCK Dış İlişkiler Sözcüsü Demhat Agit, yalvarır nitelikte bir mesaj verdi. Köşeye sıkıştıkları mesajını veren Agit, "Yeniden çözüm sürecine başlayabiliriz" dedi.
PKK köşeye sıkıştı: Yeniden başlayabiliriz
30 Temmuz 2015 / 07:10 Güncelleme: 30 Temmuz 2015 / 12:29

Suruç ilçesinde yaşanan katliam ve hemen ardından PKK tarafından iki polisin şehit edilmesi sonrasında Kandil, köşeye sıkıştığı mesajını verdi. Kandil'in KCK Dış İlişkiler Sözcüsü Demhat Agit, mesajları BBC üzerinden vermesi ise dikkat çekti. BBC Türkçe'ye konuşan Demhat Agit, "Çözüm süreci yeniden başlatılabilir zor değil" dedi. 
 
KCK sözcüsü polislere yönelik saldırılar ve TSK'nın Kandil operasyonu hakkında da konuştu. KCK sözcüsünün mesajları 'köşeye sıkıştılar' olarak yorumlandı. 

PKK'DAN "BİZ YAPMADIK" ÇARKI

Suruç saldırısı ardından Ceylanpınar'da iki polisin şehit edilmesinin son sürecin en önemli gelişmelerinden biri olarak görülüyor. Demhat Agit polislere yönelik saldırıyla ilgili soruları cevaplarken daha önce üstlendikleri saldırıyı PKK'nın yapmadığını öne sürdü:

"Bunlar PKK'dan bağımsız birimler. Bize bağlı olmayan, kendi içlerinde örgütlenmiş olan yerel güçlerdir diye açıklandı. Bizim yaptığımız bir şeyi üstlenmekle ilgili çekincemiz yok . PKK/HPG olarak yapılan bir eylem varsa bunun izahatı, gerekirse özeleştirisi yapılır."

PKK'NIN SALDIRIDAN HABERİ YOKMUŞ

Kamuoyunda, PKK'nın disiplinli bir örgüt olarak bilindiği, böylesi bir saldırının tamamen örgütün bilgisi ve inisiyatifi dışında yapılmasının zor görüldüğü söyleyen Agit bunun üzerine şu cevabı verdi;

"Evet PKK disiplinli bir hareket. Ama halk nezdinde tümüyle yüzde yüz hakim olabileceğiniz bir durum söz konusu değildir. Öyle bir zemin oluştu ki bu zeminde her türlü olay gelişebilecek durumdadır. Eğer çatışma zemini yaratılırsa zaten çok basit olaylar bile büyük sonuçlara neden olabiliyor".

"PKK'NIN POLİSLERE SALDIRIYI KINAYABİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

"PKK'nın saldırıyı kınamasının söz konusu olup olmadığını" sorulan Agit, "Bizim herhangi bir kınama durumumuz olmadı" cevabını verdi.

KÖŞEYE SIKIŞAN KANDİL'DEN ÇÖZÜM SÜRECİ MESAJI

KCK sözcüsü köşeye sıkıştıklarını ortaya koyarak çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Agit "Bu konuda umudumuzu hala sürdürdüğümüzü söyleyebiliriz çünkü çok zor olduğuna inanmıyoruz. Yanı başlarında, ellerinde önderliğimiz var. Tutsaktır. Tekrardan görüşmelerle bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi için devreye girip, süreç tekrardan başlatılabilir. Bu kadar da basit olduğunu söyleyebiliriz. Çok zor bir mesele değil" dedi. 

KANDİL'E YÖNELİK SALDIRININ SONUÇLARI

Türk savaş uçaklarının Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki PKK kamplarına yönelik hava operasyonlarının sonuçları merak ediliyor.

Demhat Agit, "Medya savunma alanları diye nitelediğimiz, gerillalarımızın bulunduğu alanların hemen hemen hepsine hava saldırıları düzenlendi ve hala da düzenleniyor" dedi.

TERÖR SALDIRILARINI ARTIRAN PKK KENDİNİ KORUYACAKMIŞ

Türkiye'nin düzenlediği Kandil operasyonları sonrasında, çözüm sürecini istismar ederek, bu süreçte 2100 saldırıda bulunmuş olan PKK'nın nasıl bir tavır alacağı sorulan Agit şunları söyledi;

"Hem sivil tutuklamalar ve hem de sınır dışında hava harekatı devam ederse bu konuda gerilla güçlerimiz mecburen kendisini korumak zorundadır. Eğer tutuklamaların, saldırıların dozajı, süresi artarsa bizim askeri güçlerimiz tarafından ona göre bir durum değerlendirmesi yapılacaktır."

"PKK bundan sonra saldırılarına devam edecek mi?" sorusuna Agit'in cevabı: "Bunu kestiremeyiz. Bu, Türkiye devletinin siyasal ve askeri yönelimlerine bağlı. Belirleyecek olan Türkiye devletidir, Türkiye ordusudur" oluyor.

HDP - PKK- ÖCALAN GÖRÜŞ FARKLILIĞI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Radikal'de yayınlanan röportajında 'Kandil ile anlaşamadıkları bazı noktalar olduğunu' söylemişti. Bu açıklamayla ilgili Agit, "Hepimizin aynı şekilde düşünmesi zaten yanlış olur. Böyle bir şey söz konusu değil. Ama aynı tabandan gelmişiz, aynı tabana hitap ediyoruz. Benzer yanlar çok fazla. Bir birine ters düşecek şeyler söz konusu olamaz."

"Kandil ile Abdullah Öcalan arasında da görüş farkları olup olmadığına" dair soruya da Agit şu cevabı veriyor:

"Olabilir. Makuldür. Çünkü sonuçta dağa çıkmış binlerce gerilla var. On binlere yaklaşıyor. Geçmiş süreç açısında değerlendiriyorum, onları çözüm sürecine ikna etmek, PKK'yi ikna etmek, o kadar basit bir olay değildi."

ABD KÜRTLERİ SATTI MI? NE DÜŞÜNÜYORLAR?

ABD'nin Türkiye'nin hava operasyonu konusunda "Türkiye'nin kendini savunma hakkına tamamen saygı duyuyoruz" açıklamasını KCK nasıll görüyor? Buna Agit şu cevabı veriyor;

"Bölgedeki bu kadar çatışmanın yaşanmasının ve karmaşıklaşmasının bir nedeni Amerika'nın Ortadoğuda uygulamış olduğu politikalar. Amerika'nın Ortadoğu'da bir Kürt politikası yok. Şu ana kadar da hala ulus devlet statülerini esas alan bir politika izliyor. Bir bütün olarak Kürtlere hitap edecek ya da Kürtleri desteleyecek bir politikası zaten hiç olmadı."

 // yılmaz
Bu hainlere nefes bile aldırmayın kaçacak delik arasınlar ama orasıda ollar için cehennem cukuru olsun inş....
30 Temmuz 2015 08:54
 // mercek
Ne çözümünden bahsediyorsunuz ya geri zekalımısınız yeter dalga geçip milleti enayi yerine koyduğunuz Bakın buradan devletin zirvesine sesleniyorum eğer bu harekatı durdurupta çözüm saçmalığına ve rezaletine geri dönerseniz mahşerde şehit yetimlerinin elleri yakanızda haberiniz olsun o kandi denen fitne ve terör yuvasını yerle yeksan etmeden asla bu harekat bitmemeli yetti artık ya bıçak kemiığe dayandı......
30 Temmuz 2015 06:35
 // mustafa
bağımsız örgütlenmeler ne demek. eylemi yapanları pkk taraftarları yetiştiriyorlar. güzelce devrimci hale getiriyorlar.
yahu eylemi yapanlar sizin çocuklar.
eğer bir çocuk bir kabahat etse hesabi velisine sorulur.
o veli de pkk yapilaridır....
30 Temmuz 2015 00:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler