YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"PKK-İsrail bağlantısı açığa çıktı"
"PKK-İsrail bağlantısı açığa çıktı"
22 Eylül 2010 12:53
USAK Genel Koordinatörü Sedat Laçiner, Murat Karayılan'ın "İsrail'in Türkiye ile askeri ilişkilerini kesmesi" yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Laçiner, "Karayılan'ın açıklamaları mızrak çuvala sığmıyor anlamına geliyor"dedi.

USAK Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Sedat Laçiner, bölücü terör örgütü PKK ile İsrail arasındaki bağlantının gizlenir saklanır yanı olmayacak, net bir şekilde ortaya çıktığını" belirtti.

Laçiner, , terör örgütü elebaşılarından Murat Karayılan'ın, bir İsrail televizyonunda İsrail'den, "ortak düşman" olarak tanımladığı Türkiye ile askeri ilişkilerini kesmesi yönündeki talebini değerlendirdi.

Geçmişte terör örgütüyle bağlarının ne düzeyde olduğu bilinmeyen İsrail'in, Türkiye ile ilişkileri bozulduktan sonra çok açık bir şekilde örgütle bağlarını kuvvetlendirdiğini belirten Laçiner, İsrail'in "Kürt meselesini Türkiye'ye karşı kullanabileceğini" devlet başkanı düzeyinde de ifade ettiğini anımsattı.

İsrail'in, İskenderun saldırısından sonra saldırıyla bağlantısına ilişkin iddiaların hiçbirini yalanlamadığına da işaret eden Laçiner, İsrail ile ilişkiler bozulduktan sonra PKK'nın saldırılarında hem nicelik hem nitelik olarak gözle görülür bir artış olduğuna dikkati çekti.

Laçiner, İsrail'de şu anda çok makul bir hükümet bulunmadığını ifade ederek, "Radikal isimler var karşımızda. Onlar bizim alıştığımız geleneksel İsrail diplomasisinin çok dışına çıkarak terörle bağlantılarını ve Türkiye'ye karşı diğer bel altı oyunları çok açıktan yapıyorlar. PKK-İsrail bağlantısı da gizlenir saklanır yanı olmayacak, net bir şekilde ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Laçiner, terör örgütünün de bu durumdan yararlanmaya ve bir anlamda korkutmak için İsrail bağlantısını dünyaya ve Türkiye'ye daha fazla yansıtmaya çalıştığına dikkati çekti.

Örgütün İsrail üzerinden ABD'ye de ulaşabileceğini ve eski günlere kavuşabileceğini umduğunu söyleyen Laçiner şöyle konuştu:

"İsrail de terör destekçisi ülkeler sınıfına kendisini sokmuş oluyor bu şekilde. Kürt kamuoyunun da PKK-İsrail bağlantısını daha iyi bir şekilde görmesi lazım. 'Emperyalizme karşıyız' diyen insanların nerede olduğunu görmesi lazım. O bakımdan çok öğretici bu açıklamalar."

"ORTADOĞU'NUN YENİ İTTİFAKI HAYIRLI OLSUN!"

Karayılan'ın "ortak düşman" tanımlamasını da değerlendiren Laçiner, "İsrail teröristlerin yanında yer alacaksa tabii ortak düşman olur. Bu açıdan PKK'nın tanımlaması bir yakınlığı ifade ediyor tabii ki" ifadesini kullandı.

Kürt bölücü siyasetinde İsrail'in son 10 yıllık dönemde büyük bir rolü bulunduğuna işaret eden Laçiner, Irak savaşından sonra Irak'ta bir Kürt devletinin kurulması için İsrail'in çok özel gayretleri olduğunu, MOSSAD'ın eski başkanının bizzat giderek ülkenin kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani'ye yardım ettiğini ve Kürtlerle Araplar arasında çatışma ortamı çıkması için uğraşıldığını kaydetti.

Terör örgütü PKK'nın uzantısı PJAK'a İsrail'in silah yardımları olduğunun da bilindiğini belirten Laçiner şunları kaydetti:

"Murat Karayılan'ın açıklamaları, 'Mızrak çuvala artık sığmıyor, sözlerin bile ötesine geçiyor' anlamına geliyor. PKK, İsrail-PKK ittifakı kurulduğunu ilan ediyorsa, İsrail'den buna bir açıklama gelmezse -gelmeme ihtimali de var çünkü, İskenderun saldırısından sonra da yalanlamadılar- Ortadoğu'nun yeni ittifakı hayırlı olsun! HAMAS-Suriye, PKK-İsrail... Böyle devam edecek demek ki, devletler terör örgütleriyle yan yana olacaklar demek ki."

"TÜRKİYE, CİDDİ VERİLERE SAHİPTİ"

İsrail-PKK ilişkisi noktasında Türkiye'nin çok kuvvetli şüpheleri olduğunu ve bunun askeri ilişkilere kadar yansıdığını söyleyen Laçiner sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye, İsrail-PKK arasındaki ilişki konusunda ciddi verilere sahipti. Bunlar kamuoyuyla paylaşılmayan şeylerdi, İsrail'de bir marjinal grubun bunu yapmış olabileceği düşüncesinden hareketle. Fakat her geçen gün bu marjinal gruptan ziyade, tüm İsrail devletini temsil eder tarzda ipuçları gelmeye başlayınca, Türkiye-İsrail arasındaki askeri ilişkiler tabii şu anda kopma noktasında. Sadece geçmişte imzalanmış anlaşmaların gereği olan şeyler mecburi olarak yürütülüyor. Yoksa yeni bir anlaşma, sözleşme söz konusu değil."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler