YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK intikam peşinde...
Kavaklı operasyonu PKK'nın canını yaktı, terör örgütü intikam peşinde...
PKK intikam peşinde...
15 Ekim 2011 / 07:32 Güncelleme: 15 Ekim 2011 / 07:34
Terör örgütü PKK'nın en stratejik kamplarından birisi olarak bilinen Hakkari-Şırnak sınırındaki Kavaklı kampına yönelik Jandarma ve Özel Harekât polisleri tarafından gerçekleştirilen operasyon, örgütü telaşlandırdı...

Operasyonda, çok sayıda terörist etkisiz hale getirilirken mühimmat depoları ve kış için hazırlanan erzak stokları imha edildi. PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Suriye uyruklu Bahoz Erdal'ın militanlarına telsizden 'Kavaklı'nın intikamını almaları' için talimat verdiği belirlendi. İstihbarat birimleri, ülke genelinde muhtemel karakol baskınları ve canlı bomba eylemlerine karşı ilgili birimlere uyarıda bulundu.

Teröre karşı uygulamaya konulan yeni mücadele stratejisi kapsamında iki hafta önce Kavaklı ile Kato Dağı'ndaki PKK kamplarına yönelik 2 bin özel harekatçı jandarma ve polis ekipleri tarafından geniş çaplı bir operasyon başlatılmıştı. Kato, Çeltik, Beytüşşebap, Kavaklı, Yoncalı ve Armutlu bölgelerinde bulunan sığınak ve mağaralar imha edilmişti. Kavaklı baskınının ardından örgütün telsiz konuşmalarını yakın takibe alan istihbarat birimleri ilginç bilgilere ulaştı. Hakkari bölgesinin sorumlularından Bahoz Erdal'ın örgüt mensuplarına 'askere, polise ve sivillere yönelik şiddeti artırın' talimatı verdiği tespit edildi. Erdal'ın özellikle karakol baskınları yapılarak ses getiren eylemlere ağırlık verilmesini istediği, "Kavaklı'nın intikamını almak için gerekenleri yapın." dediği öğrenildi.

İstihbarat birimleri, Türkiye genelindeki tüm güvenlik birimlerini uyardı. Özellikle karakol ve çevrelerindeki muhtemel saldırılara karşı 24 saat teyakkuzda olunması, şehirlerde canlı bomba saldırılarına karşı takiplerin artırılması istendi. Ayrıca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki askerî birliklerde alarmın üst seviyeye çıkarıldığı da gelen bilgiler arasında. Öte yandan Kavaklı operasyonunda görev yapan Özel Harekât birimlerinin terörle mücadelede aktif rol almalarında sıkıntılar yaşandığı ileri sürülüyor. Yetki karmaşasının aşılamadığı belirtilirken, 'yönetimin kimde olacağı' tartışmalarının gündeme geldiği vurgulanıyor. Emniyet özel timlerinin Kavaklı operasyonuna katılması konusunda ise il valisinin sorumluluk aldığı belirtiliyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler