YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK hedef mi değiştiriyor?
Vali yardımcısı mayından 30 metreyle kurtuldu!
PKK hedef mi değiştiriyor?
17 Ağustos 2011 / 07:52 Güncelleme: 17 Ağustos 2011 / 07:53

Terör örgütü PKK’nın Ağustos ayında düzenlediği 5 ayrı eylemde vali, vali yardımcısı ve kaymakam gibi bürokratları hedef alması dikkat çekti. Son olarak dün Hakkari’de Vali Yardımcısı Edip Çakıcı’nın aracının geçtiği sırada yola döşenen mayın patladı. Patlama, büyük şans eseri Çakıcı’nın aracı geçtikten sonra meydana geldi

Terör örgütü PKK’ın artan kanlı saldırılarına yönelik bölgede görev yapan valilere özel yetkiler verileceği tartışılırken, örgütün son dönemdeki saldırılarında kaymakam, vali ve vali yardımcısı gibi bürokratları seçmesi dikkat çekti. Ağustos ayında örgütün düzenlediği kanlı eylemlerden 5’i, bölgede görev yapan bürokratlara yönelik gerçekleştirildi. Son olay Hakkari’de dün yaşandı. Çukurca İlçe Kaymakamlık görevine vekaleten bakan Hakkari Vali Yardımcısı Edip Çakıcı, dün saat 10.30 sıralarında ilçeye gittiği sırada Hakkari-Çukurca karayolunun 50’nci kilometresindeki Doğanlı Köyü yakınında bir grup PKK’lı terörist tarafından yola tuzaklanan mayın uzaktan kumanda ile patlatıldı. Patlamanın Vali Yardımcısı Çakıcı’nın geçtikten sonra 30 metre yakınında olması olası faciayı önledi.

Vali iftardayken çatışma

Önceki gün de Osmaniye’nin Zorkun Yaylası’ndaki Haçbel mevkiinde operasyon yapan güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çatışma çıktı. Jandarma Er Rıfkı Damar şehit olurken, Jandarma Er Ramazan Koçu yaralandı. Çatışma sırasında Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ın bölgede olduğu ve yaklaşık 10 km uzaktaki Zorkun Yaylası’nda bulunan jandarma karakolunda askerlerle iftar yemeği yediği belirlendi.

Kaymakam adayı kaçırıldı

12 Ağustos’ta da Muş-Kulp karayolunun 35’inci kilometresinde kimlik kontrolü yapan PKK’lı teröristler, Muş Valiliği’nde Kaymakam adayı olan Kenan Erenoğlu ile 7 aylık er Aykut Çelik’i kaçırdı. Kaçırılanların bulunması için başlatılan operasyonlar sürüyor.

Roket atarlı saldırı

7 Ağustos’ta ise Bitlis’in Hizan İlçe Kaymakamı Mustafa Adil Tekeli’nin konutuna, PKK mensuplarınca roketatar ve uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırı sonucunda konut önünde nöbet tutan polis memuru Yasin Hörbek şehit oldu, polis memuru Erdem Orhan ise yaralandı. Hizan Kaymakamı Mustafa Adil Tekeli saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Kaymakam da çatıştı

Van Başkale’de 1 Ağustos’ta askeri araçlara içinde PKK’lı teröristlerin olduğu bir araçtan el bombası atıldı ve ateş açıldı. 3 asker şehit oldu. O sırada bölgeden aracıyla geçen Başkale Kaymakamı Bilgihan Bayar ile koruması da yaralandı. Kaymakam Biger’in çatışma sırasında silahını çekerek teröristlerin ateşine karşılık verdiği ortaya çıktı. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler