YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK hakkında korkutan açıklama
PKK hakkında korkutan açıklama
01 Temmuz 2015 08:08
MGK'da görüşülen istihbarat raporları: Kobani'ye gönderilen ağır silahlar PKK'nın eline geçti. Silahlar Türkiye'ye sokulmak isteniyor. Örgüt yerel silahlı kuvvetlerini kurmak istiyor

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) önceki gün son dönemin en kritik toplantısını yaptı. Toplantıda Suriye'deki gelişmeler, ülke güvenliğine yönelik muhtemel tehditler ve alınan ilave güvenlik önlemleri değerlendirildi, istihbarat raporları masaya yatırıldı. DAEŞ ve PYD'nin Suriye'deki etkinlikleriyle ortaya çıkan tablonun yeni tehdit algıları yarattığı vurgulandı.

Toplantıda şu tespitler yapıldı:

* MEŞRULUK ÇABASI: PKK, DAEŞ'le mücadele sürecinde ağır silahlar elde etti. PYD, uluslararası kamuoyuna DAEŞ'le mücadele eden meşru bir güç görüntüsü vermek istiyor.

* ULUSAL TEHDİT: Kobani'ye gönderilen ve ABD'nin havdan attığı silahlar örgütün eline geçti. Ellerinde roket atar, omuzdan atılan stinger füze, docka türü ağır silahlar var. Bu da Türkiye'de ulusal güvenliği tehdit unsuru taşıyor. Silahları Türkiye'ye taşımaya çalışıyorlar. Genelkurmay, MİT, Jandarma istihbarata gelen bilgiler örgütün, KCK eliyle silahlanma, yığınak faaliyetlerini sürdürdüğünü, gençlik yapılanmasını silahlandırarak "yerel silanlı kuvvetler" oluşturmaya çalıştığını ortaya koyuyor. Koalisyon güçlerinin sadece PYD değil, Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhaliflere destek vermesi gerek. PYD bölgedeki diğer Kürt gruplar ve diğer muhalifleri etkisiz hale getiriyor.

* İLAVE TEDBİRLER: Suriye'nin kuzeyinde etnik temizlik uygulanarak oluşturulmaya çalışılan bir yapı var. Bu PYD'nin iradesi ile gerçekleşiyor. Müttefik ülkelerin de bunda sorumluluğu var. Bu bölgede "defakto" bir yapı kabul edilemez. Etnik çatışma ve parçalanmaya varan sürecin önüne geçilmesi için sınırda ilave güvenlik tedbirleri alınacak.

* SIĞINMACILAR VE GÜVENLİ BÖLGE: Sığınmacılar konusunda uluslararası bir sorumluluk alınmak zorunda. İnsan hakları ihlallerine karşı da mücadele sürecek. Türkiye'ye sığınanların ihtiyaçlarının karşılanması için ilk günden beri ortaya konulan tavır korunacak. Güvenli bölge talebi konusundaki ısrar sürecek. Göçü Suriye'de karşılayarak, insani yardımı bu ülke topraklarından ulaştırmak mümkün olacak. Türkiye, ulusal güvenliği tehdit eden eylemlere karşı uluslar arası hukuktan doğan hakları doğrultusunda önlem almaya devam edecek.

F-16'LAR TAM İSABETLE VURDU

PKK'nın iki aydır doçka, uçaksavar ve havan atışlarıyla saldırdığı Dağlıca Üs Bölgesi, dün yine teröristler tarafından hedef alındı. Doçka makineli tüfek ve havanla saldıran teröristlere yönelik F-16 savaş uçaklarına "vur" emri verildi. Uzun zamandır PKK'ya yönelik havalanmayan F-16'lar, bölgedeki terör mevzilerini tam isabetle vurdu. PKK'nın havan mevzileri yerle bir edildi.

195 BİN KOBANİLİ'YE TÜRKİYE KUCAK AÇTI

DAEŞ'in Kobani saldırısı sonrası Türkiye'yi "teröre destek veren ülke gibi gösterme" yalanlarının aksine AFAD'ın yaptığı yardımlar gerçeği gün yüzüne çıkardı. Son 9 ayda savaştan kaçan 195 bin Kobanili'ye kucak açan Türkiye, bin 400'den fazla ateşli silahla yaralanan, bini ise sınırdan ambulanslarla alınan 12 bini aşkın Kobanili'nin tedavisini üstlendi. Şanlıurfa Suruç'ta 35 bin kişilik barınma merkezi oluşturuldu. Kobani'ye 2 bin 135 kamyon insani yardım malzemesi gönderildi. Öte yandan DAEŞ, kontrolünü PYD'ye kaptırdığı Tel Abyad'a tekrar saldırıya geçti. Çatışmalardan kaçan 800 Suriyeli, Akçakale sınırından Türkiye'ye girdi. Bu arada seken bir uçaksavar mermisi de Akçakale'deki bir otomobile isabet etti. Şans eseri can kaybı olmadı.

 

SABAH

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler