YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK güçlerine halktan ağır darbe!
Diyarbakır’da halkın devlete desteği tavan yapmış durumda. 2014 yılının ilk dokuz ayında halkın güvenlik güçlerine yaptığı PKK’lı ihbarı bin 866 iken, bu yılın ilk dokuz ayında bu rakam 6 bin 198’e ulaştı.
PKK güçlerine halktan ağır darbe!
23 Ekim 2015 / 07:23 Güncelleme: 23 Ekim 2015 / 15:36

Güvenlik şube kayıtlarına göre, HDP ve PKK miting, eylem ve açıklamalarına katılım her geçen gün azalıyor. Yılbaşından bu yana PKK ve HDP etkinliklerine her şehirde ortalama 150-200 kişiden ibaret bir topluluk katılıyor. Bu sadece Ankara'daki saldırıdan sonra şehirlerde bin 500-2 bin kişiye ulaşmış. Ancak bu kadar provokatif saldırıya rağmen yine de örgüt 90'lı yıllardaki gibi binlerce kişiyi harekete geçiremiyor artık.

ÇÖZÜM SÜRECİ İŞE YARADI

Halk, Çözüm Süreci'nde barış sürecinin getirdiği huzur ve refah artışının tadını almış ve bir daha çatışma ortamına girmek istemiyor. Artık, devlete değil PKK'ya tepki gösteriyor. Çünkü devlet 90'lardaki halkın tamamını kapsayan güvenlikçi konseptini yerine artık sadece PKK'lıları hedef alıyor ve halk bunu görüyor.

DEVLETİN YANINDALAR

7 Haziran sonrasında başlanan süreçte devletin terör örgütüne karşı silahlı güç kullanmasına, halkın büyük desteği var. Halk, PKK terörünün korkusunda yaşamak istemiyor ama güç kimdeyse bölgede ondan yana oluyor. Bu, bölgenin acı bir gerçeği. 7 Haziran seçimleri sonrasında devlet gücünü gösterince, halk PKK'ya karşı daha rahat hareket etmeye başladı. 7 Haziran sonrasında, halkın PKK'lı ihbarında adeta patlama yaşandı. Örneğin, Urfa'da 7 Haziran öncesindeki dört ayda halkın yaptığı ihbar sayısı 180 iken, 7 Haziran sonrası dört ayda 489'a çıkmış. Yani bir anlamda vatandaşın PKK'ya olan tepkisi, yaklaşık yüzde 300 artmış. 7 Haziran sonrası yapılan operasyonlarda, her ilçe ve ilde ortalama 20-30 örgüt yönetici tutuklanarak, PKK'nın eylem gücü oldukça kırılmış.

DİYARBAKIR'DAN PKK'LI İHBARI

Gözlerin çevrildiği Diyarbakır'da da halkın devlete desteği tavan yapmış. 2014 yılının ilk dokuz ayında halkın güvenlik güçlerine yaptığı PKK'lı ihbarı bin 866 iken, bu yılın ilk dokuz ayında bu rakam 6 bin 198'e ulaşmış. Üstelik ihbarlar yüzde 95 oranında doğru.

HALK 7 HAZİRAN SONRASI GERÇEĞİ GÖRDÜ

PKK'nın terör eylemleri, bölge ekonomisini de vurmuş ve halk bu yüzden de PKK'ya tepkili. Çözüm Süreci'nin halkta umut yarattığını ancak terör ve Ankara'daki saldırının bölgede vatandaşlar ve işadamlarında korku yarattığını belirten MÜSİAD Şanlıurfa Şube Vekili Sıtkı Aloğlu "Halk PKK terörü istemiyor" diyor. MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet N. Kasap ise şunları söylüyor: "Bölge halkı, silahların susması ve sivil siyaset için HDP'ye oy verdi ama 7 Haziran sonrası HDP'nin meclise girmesiyle PKK'nın devre dışı kalacağı beklentilerini karşılamadı. Olaylarla birlikte inşaat sektörü durdu, gıda pazarlama ve lojistikte çekler karşılıksız çıkıyor, turizm bitti. Bölgede eskiden devlet terörüne lanet ediyorduk, şimdi PKK. Bir yandan barış diyor diğer yandan farklı düşünen insanları tehdit ediyor"

AİLELER ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKTI

PKK'nın çocukları şehir eylemlerinde kullanmaması için, bir taraftan aileler uyarılırken diğer taraftan gençlerin enerjilerini atabileceği spor ve kültür merkezleri de açılıyor. Diyarbakır Valiliği ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte 16 milyon yatırımla yaptığı onlarca spor ve çekim merkezi bunların en iyi örneklerinden. Diyarbakır Valiliği, olaylara karışan bin 132 çocuktan her birinin ailesine Kabahatler Kanunu kapsamında 232 TL ceza kesince, bu çocukların sadece 77'i ikinci kez suça karıştı. Bunların 91'i de 12 yaş altı çocuklar olması dikkat çekici.

 

STAR

çözüm süreci ihanet süreci diyenlere kapak olsun.
 // atiker
daha önceleri yazmıştım et iyilik at dere halk bilmese halık bilir cb erdoğan her türlü riski göze alarak terör örgütüyle masaya oturup barış yapmakla ülkemize ihanet etti diyen ahmaklar görsünler insanlar barışın ekmeğin işin aşın devlet yatırımının kısaca özgürlüğün tadını almıştır ve devamını istiyor tehditle hdp ye oy veren kürt kardeşlerimiz 1 kasımda ak parti diyecek eğer pkk yı gönülden desteklese idi şimdi onlarla hareket eder isyan ederdiler ne yapıyorlar pkk yada eski devlete hayır ded...
23 Ekim 2015 Cuma 09:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler