YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK geri çekilmeyi durdurdu
Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran KCK, hükümetin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması sonucu geri çekilmeyi durdurduklarını açıkladı. Örgüt, ateşkes konumunun ise korunacağını duyurdu.
PKK geri çekilmeyi durdurdu
09 Eylül 2013 / 10:50 Güncelleme: 09 Eylül 2013 / 11:18

Abdullah Öcalan’ın Türkiye'nin demokratikleşmesi temelinde Kürt sorununun çözümü amacıyla 21 Mart 2013’te çözüm projesi sunduğunu belirten KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, yaklaşık 9 aydan beri çatışmasızlık ortamı oluştuğunu kaydetti.

KCK’nın açıklamasında özetle şöyle denildi: “Hükümet, bu adımlara hiçbir karşılık vermemiş, PKK’nın attığı adımların hiçbir siyasal karşılığı yokmuş gibi davranmıştır. İmralı’da hiç görüşmeler olmamış ve kendisinin atacağı hiçbir adım yokmuş gibi başlatılan sürece karşı sorumsuz yaklaşmıştır.

Tüm KCK tutuklularının serbest bırakılıp terörle mücadele yasasının ortadan kaldırılması bile gerçekleşmemiştir. Hükümetin eski hegemon zihniyet ve tutum içinde olmasını dikkate alarak, Türkiye sınırları içinde kalan gerillaların geri çekilişini durdurduk.

Süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur. Gerillanın çekilişi durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır. Ateşkes konumunda kalınması AKP'ye Önder Apo’nun projesi doğrultusunda adım atmasına fırsat vermek anlamına gelmektedir.”

Öcalan’ın İmralı’da tecrit altında tutulduğunu savunan KCK, çatışmasızlığın sağlandığı ortamda askeri amaçlı karakol, baraj ve tesisler yapılmasının da sürece iyi niyetli yaklaşılmadığını gösterdiğini ileri sürdü. Örgüt, Öcalan’ın Nevroz’da ortaya koyduğu demokratikleşme projesine inançlarının sürdüğünü de vurguladı.

 

CİHAN

PKK YOK DHKP C VAR
 // KURDİ EL TURKİ
Pkk diye bir örgüt yok artık. Kalanlar ve barış istemeyenler, Dhkp c nin çatısında birleşti. Bu kirli ittifakın içinde IP, Geziciler ve TGB gibi uç ve ters örgütler de var. ...
09 Eylül 2013 Pazartesi 23:15
Çekilme mi Toparlanma mı
 // Yahya RAMİ
Hani terör örgütü çekilmeyi tamamlamıştı. Tamamlanan şey nasıl durdurulabiliyor. Bu 'durdurma beyanı' ile çekilmenin tamamlandığı iddialarının koca bir yalan olduğunu kendileri de teyit etmiş oldular. Zaten bunun çekilme değil, tamamen bitirilmek üzere olan terör örgütüne nefes alma ve yeniden toparlanma fırsatı sağlamaktan başka bir şey olmadığı başından belliydi....
09 Eylül 2013 Pazartesi 13:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler