YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'PKK eşittir PYD/YPG' tezi doğrulandı'
Türkiye'nin terörle mücadele kapsamında operasyonlarına hız verdiği bir dönemde Ankara'da gerçekleştirilen bombalı saldırıyı değerlendiren uzmanlar, "PKK-PYD eşittir terör örgütü" tezinin doğrulandığı yorumunda bulundu.
'PKK eşittir PYD/YPG' tezi doğrulandı'
18 Şubat 2016 / 21:17 Güncelleme: 18 Şubat 2016 / 21:18

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırısının arkasında PKK-PYD-YPG örgütünün bulunduğunu kaydetti.

 Türkiye'nin, Avrupa ülkelerine "PKK-PYD eşittir terör örgütü" dediğini aktaran Orakoğlu, ABD ve Rusya'nın bu tezi kabul etmediğini belirtti.

Olayın, "uluslararası bir terör saldırısı" olduğuna işaret eden Orakoğlu, "Bu saldırıların şöyle bir özelliği var. Birtakım ülkeler, hedef koydukları ülkelerde diplomatik yollarla kendilerine ram edemezlerse, terör kartını kullanmak suretiyle bu ülkelerde istikrarsızlık, huzursuzluk yaratıyor. 

Türkiye, bu şekilde Suruç saldırısından sonra terör örgütlerinin konsorsiyum çerçevesinde yürütülen terör saldırılarıyla muhatap oldu" dedi.
 
"Batılı güçlerin kontrolünde gerçekleştirildi"
 
Terör saldırılarının ortak amacının, "Devlet Mahallesi" adı altında Türkiye'yi, onun birlik ve beraberliğini hedef aldığına dikkati çeken Orakoğlu, "Bu olay Türkiye'yi, Suriyeleştirmek ve Iraklaştırmak adına hareket eden birtakım Batılı güçlerin kontrolünde gerçekleştirilmiştir. 

Türkiye'nin çok ciddi anlamda ortaya attığı 'PKK eşittir YPG, bunlar terör örgütüdür' meselesi, bu saldırı sonrasında bir kere daha terörün gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır. Ve YPG'nin bir terör örgütü olduğunu da bütün dünyanın yüzüne bir şamar olarak vurmuştur" değerlendirmelerinde bulundu.
 
"Eylemler birbirinin fotokopisi gibi"
 
Güvenlik uzmanı Mete Yarar da yaptığı değerlendirmede, mesaj verilmek istendiği takdirde saldırıları, örgütlerin üstlenmeyeceğini belirterek, "Gizli, örtülü mesaj verilmeye çalışılır. Son dönemde baktığımızda Türkiye'deki saldırıları örgütler üstlenmiyor. Bir şekilde mesajlarını iletmek için bunu kullanıyorlar.

Hem topluma hem de siyasi otoriteye mesaj vermek anlamında kullanıyorlar. O yüzden birbirinden farklı olmayan bir eylemle tekrar karşı karşıyayız. Hepsi birbirinin fotokopisi gibi" diye konuştu.
 
Yarar, saldırının yapıldığı yerin "güvenlik bürokrasisinin kalbi" olması nedeniyle siyasi bir mesajın yanında, güvenlik anlamında da mesajı olduğunu dile getirdi.
 
Hangi terör örgütünün saldırıyı gerçekleştirmesinden çok, hangi yerden bu saldırının planladığının önemine dikkati çeken Yarar, Suriye'de birbirinden farklı örgütlerin belli merkezler tarafından koordineli bir şekilde Türkiye'ye karşı yöneltildiğinin altını çizdi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler