YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK, Doğu’nun çılgın projesine savaş açtı
Tamamlandığında Türkiye’nin en büyük ikinci sulama barajı olacak Silvan Barajı, bölgenin kaderini değiştirecek, işsizliği azaltacak. Bombalama dahil baraja 15 kez saldıran PKK; iş makinelerini yakıp, çalışanları kaçırarak projeyi durdurmaya çalışıyor.
PKK, Doğu’nun çılgın projesine savaş açtı
05 Temmuz 2015 / 10:52 Güncelleme: 05 Temmuz 2015 / 11:05

Diyarbakır Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden ve bitirildiğinde GAP projesi kapsamında Atatürk Barajı'ndan sonra Türkiye'nin ikinci büyük sulama barajı olacak olan Silvan barajı PKK'nın hedefi haline geldi. Son bir yılda 15 kez saldırıların hedefi olan Silvan barajında birçok kez işçiler kaçırıldı, iş makineleri yakıldı ve baraj yoluna tahrip gücü yüksek patlayıcı yerleştirildi.

Silvan barajı tamamlandığında 2 milyon 450 bin dekar tarım arazisi sulanabilecek, yaklaşık 318 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Son olarak baraj inşaatının güvenliği maksadıyla görevlendirilen unsurların intikali sırasında, 2 Temmuz 2015 günü PKK tarafından yol kenarına bırakıldığı değerlendirilen el yapımı patlayıcılar güvenlik birimleri tarafından fark edilerek imha edildi. Son saldırıyla birlikte 15 kez saldırıların hedefi durumuna gelen Silvan barajı yapımına zaman zaman ara verildi. Saldırıların, bölge ekonomisine önemli katkı sunacak baraj yapımını engellemeyi dönük olduğunu belirten yetkililer, "barajla birlikte örgütün harekat kabiliyeti daralacak. Bölge halkının ekonomik düzeyinin yükselmesi ve iş alanlarının artmasıyla eleman bulmada zorluk çekecek örgüt bu nedenle baraj yapımına karşı çıkıyor" diyor.

318 bin kişi iş sahibi olacak

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, "Diyarbakır Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı, tamamlandığında 2 milyon 350 bin dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak, 318 bin kişiye iş imkanına kavuşacak. Çiftçinin ve arazinin değeri artacak. Artan tarımsal faaliyet üzerinden ticaret artacak. Tarıma dayalı sanayiler gelişecek. Pamuk sanayisinin gelişmesiyle birlikte konfeksiyon sanayisine altyapı oluşturacak. Hangi yönüyle bakarsanız bakın bu Silvan projemiz çok önemli bir projedir. PKK, bu projemize saldırıyor" dedi.

Baraj yapılması Örgütün işine gelmiyor

Hakkari- Şırnak arasında Irak sınırına sıfır noktada Devlet Su İşleri (DSİ) 10'uncu Bölge Müdürlüğü'nce ihalesi 2008 yılında yapılan ve PKK'lıların, Irak'tan Türkiye'ye sızmalarını önlemede etkili olacak Şırnak ve Silopi barajları tamamlandı. Diğer 5 barajdan Uludere ve Ballı barajlarında fiziki gerçekleşme oranı yüzde 14'ü bulurken, Kavşaktepe Barajı'nda bu oran yüzde 10'a, Musatepe ve Çetintepe barajlarında ise fiziki gerçekleşme oranı yüzde 52'ye ulaştı. Türkiye-Irak sınırındaki derin vadilerde bulunan debisi yüksek akarsular üzerinde kurulan toplam 7 barajın tamamlanması ile PKK'lıların Kuzey Irak'taki Haftanin, Sinaht ve Kejan vadilerinden eylem için artık Türkiye'ye sızamayacağı belirtildi. Barajların yapımı ile birlikte, PKK'lıların sığınak olarak kullandığı yüzlerce mağara ve geçiş noktası da su altında kalacak.

Silvan barajı 2016'da tamamlanacak

Dicle nehri üzerindeki en büyük sulama barajlardan biri olan Silvan Barajı'nın kurulu gücü 160 MWh, yıllık enerji üretimi ise 681 milyon kilowatt/ saat. Baraj tamamlandığında 2.450.000 dekar tarım arazi sulanacak. Ülke ekonomisine yılda 1.1 Milyar TL katkı sağlayacak, ayrıca 318.000 kişiye de istihdam sağlayacak. Temeli 2012'de atılan Silvan Barajı'nın, PKK'nın tüm saldırılarına rağmen 2016 yılında açılması hedefleniyor. Barajın maliyeti 265 Milyon TL.

PKK baraj yolunu patlattı

PKK, Silvan Barajı'na malzeme taşınması amacıyla kullanılan, Silvan ile Bayrambaşı köyü arasındaki karayolunda menfeze yerleştirilen el yapımı bombayı patlattı.

Şantiye basıparaçları yaktı

Baraj inşatlarını durdurmak için şantiyeleri basan PKK, kamyon ve dozerleri yaktı, çalışan işçileri kaçırdı.

 

STAR

Etiketler: ,
 // ismail
Daha gider doğuya yatırım yaparlar bırakın doğuya yatırım yapmayı artık birazda iç Anadolu'ya yapın işsizlikle meklekette insan kalmadı her yıl bi önceki yıldan daha fazla göç veriyoruz doğudakilerde yapılmasını istemiyor bizlerde fazlasiyla istiyoruz duyun artık sesimiziiiiiiiiiiiiiiii...
07 Temmuz 2015 01:09
 // Rasim DUMAN
PKK ve/veya HDP, hakikaten Kurtler'in menfaatleri icin calisiyor olsaydilar, oraya yatirim yapmaya, baraj okul fabrika v.s. insa etmeye gelen insanlari, davul-zurna ile karsilamalari, is makinalarinin onunde kurbanlar kesmeleri gerekirdi. Tam tersini yapiyor olmalari, İSRAİL-ABD-İNGİLTERE "ser cephesi"nin masasi ve taseronu olduklarini isbat ediyor....
05 Temmuz 2015 11:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler