YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK çözülmeye devam ediyor
PKK çözülmeye devam ediyor
PKK çözülmeye devam ediyor
19 Mart 2008 / 10:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 22 Şubat günü Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik başlattığı kara harekatında yoğun çatışmaların yaşandığı Zap bölgesindeki Çemço kampından kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 17 yaşındaki V.A., ‘güvenlik güçleriyle çatışmaya girmeyip örgüt adına herhangi bir suça bulaşmadığı’ gerekçesiyle ceza verilmeden serbest kaldı.


Güvenlik güçlerinin Kuzey Irak'a düzenlediği kara harekatında en şiddetli çatışmaların yaşandığı Zap bölgesindeki Çemço kampından kaçarak KDP peşmergelerine teslim olan, ardından Habur Sınır Kapısı'na getirilerek güvenlik güçlerine teslim edilen V.A., Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarıldı.


“Teslim olmak isteyen çok PKK'lı var”
V.A., duruşmada verdiği ifadede, örgüte 2 amcasının oğluyla birlikte Mersin'deki evinden kaçıp katıldığını, Ahmet adlı kişinin kendilerini Van'da bulunan bir kişiyle görüştürdüğünü, daha sonra Van'a giderek İran üzerinden örgüte katıldığını söyledi. İran'daki Hakurk, Kelaşin kamplarında atış talimi, baskın, suikast, sabotaj eğitimi aldığını belirten V.A., şunları anlattı:
“3 aylık eğitimden sonra beni Zap kampına verdiler. Zap, örgütün lojistik olarak konuşlandığı bir alandır. Hakurk kampındayken bir kez kaçma girişimim oldu, ancak beni yakalayıp 7 gün hapse attılar. Bana işkence yaparak uzun süre hırpaladılar. Dayaktan bıktığım için eğitime geri katılmak istedim. Eğitim esnasında mola verildiğinde Çemço kampından kaçtım, KDP'lilere teslim oldum. Buradan Duhok'ta bulunan ve PKK'dan kaçanların tutulduğu bir kampa götürüldüm. Bu kampta PKK içinde uzun yıllar kalmış ve askerlerle çatışmaya girmiş kişiler vardı. Bana, ‘Sen eyleme karışmamışsın. Türkiye'ye teslim ol. Biz de teslim olmak istiyoruz, ancak silahlı eylemlere bulaştığımız için teslim olmaya korkuyoruz. Türkiye bize birşey yapılmayacağını tahaahhüt ederse biz de teslim oluruz. Çünkü örgütte kimse umduğunu bulamadı’ dediler. Peşmergenin elinde Türkiye'ye teslim edilmek üzere bekleyen çok sayıda PKK'lı var. Yaptığımın yanlış olduğunu düşünerek teslim oldum. Peşmergeler Kuzey Irak'taki sivil giyimli Türk yetkililere beni teslim etti, onlar da Türkiye sınırına getirip jandarmaya teslim etti.”


Kısa bir ara veren mahkeme, sanığın kendiliğinden örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olması ve ‘güvenlik güçleriyle çatışmaya girmeyip örgüt adına herhangi bir suça bulaşmadığı’ gerekçesiyle Etkin Pişmanlık'tan yararlandırılarak ceza verilmeden serbest bırakılmasına oy birliğiyle karar verdi. (Hürriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler