YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK Cizre'yi neden istiyor?
Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık, PKK'nın direnme noktası olarak Cizre'yi seçmesinde bölgesel faktörlerin etkili olduğunu açıkladı. Gazeteci-Yazar Celal Kazdağlı ise Cizre'nin seçiminde KCK üst mahkemesi ve HPG komutanlıklarının etkili olduğunu söyledi.
PKK Cizre'yi neden istiyor?
12 Eylül 2015 / 07:08 Güncelleme: 12 Eylül 2015 / 09:22

Kanal A ekranlarında Gözden Kaçanlar programına konuk olan Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık ve Gazeteci-Yazar Celal Kazdağlı PKK'nın terör eylemlerinde bir direnme noktası oluşturmak için neden Cizre'yi seçtiğini açıkladı.

Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık'ın açıklamasında öne çıkan kısımlar:

"Şimdi neden Cizre? Haritaya baktığımız zaman bölgedeki en hassas yer. Güneye doğru gittiğinde Suriye'deki Cizire kantonuyla irtibatı olan bir yer. İpekyolu'nu takip ettiğiniz zaman Silopi'den Irak'a bağlanan bir nokta. Cudi Dağı, Haftanin üzerinden Kandil'e bağlanan bir nokta. Cizre Vadisini kuzeye doğru takip ettiğiniz zaman Gabar Dağı'na geçilen bir nokta. İdil üzerinden Cehennem deresi, Dargeçit, Mavandağı tekrar Gabar Dağı. Nusaybin istikametine doğru gittiğiniz zaman Bakok Dağı'na geçiyor. Bu saydığım bölge örgütün terk etmediği bir bölge. Örgüt bu bölgeyi 1984'ten bu yana terk etmedi."

"Şimdi onlar şunu hesap ettiler. "Biz Cizre'de bir direnek noktası oluştururuz. Ve burasını Cudi Dağı vasıtasıyla, Haftanin üzerinden, Metina, Gara Zap ve oradan örgütün ana merkezine bağlarız. Burada sıkıştığımız zaman Gabar Dağı gibi çok geniş bir bloğa kendimizi atarak orada koruruz. Gerekli silah ve ikmalimizi oradan yaparız. Sıkıştığımız zaman yine, Cehennem deresi, Siirt bölgesine atlarız.  Batı'ya doğru döndüğümüzde İdil ve oradan Bakok Dağına geçeriz."

Buralar gerçekten örgütün barınmasına müsait ve çok iyi bildiği yerler. Bunun için Cizre seçilmiştir. Ayrıca Cizre ele geçirildiğinde, Hakkari, Şemdinli kontrolünü sağlarsınız. Örgüt bunların olabileceğini düşünerek çok büyük yığınak yaptı. Orada uçaksavarlar, doçkalar, sayısız kaleşnikof ve ağırlığı bilinmeyen patlayıcı yığdı. Uçaksavarların ve doçkaların burada kullanım amaçları farklı."

Celal Kazdağlı ise konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bunların dışında Cizre'nin seçilmesinin nedeni, KCK'nın üst mahkemesi oradaydı. KCK koordinasyon karargahı oradaydı. HPG'nin bölge komutanlığı oradaydı. PKK'nın mühimmat depolarının önemli bir kısmı oradaydı. O yüzden lojistik bir merkezdi ve yönetim merkezi şeklindeydi. Aynı zamanda, Suriye'ye ulaşımı, Kandil'e yakınlığı gibi avantajları da vardı. Bir de batı ile entegre olmuştu. Belediye Başkanı Almanya'da yetişmiş. Almanya'da eğitim almıştı."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler