YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK bu işe çok bozulacak! Vur emri artık askerde
PKK ile mücadelede yeni bir döneme giriliyor. Çözüm Süreci'nde operasyon yapmak için Vali'den izin alınıyordu. Yeni düzenlemeye göre artık 'vur' emri askerde.
PKK bu işe çok bozulacak! Vur emri artık askerde
09 Eylül 2015 / 13:20 Güncelleme: 09 Eylül 2015 / 13:56

Artan terör olayları sonrasında öncelikle Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında mini bir güvenlik zirvesi daha sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı'nda geniş katılımlı bir zirvede terörle mücadelede izlenecek strateji belirlendi.

Buna göre asker ve polis savunma pozisyonunda kalmayacak. Taaruz pozisyonuna geçecek.

Toplantıda, son dönemde verilen şehitlerin çoğunluğunun mayın ve el yapımı bomba ile hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

Teröristlerin ağır kayıplar verdiğini ve kayıpları unutturmak için birebir sıcak saldırı değil de mayınlı eylemleri seçtiği bilgisi değerlendirildi.

'Vur' emri artık askerde

Çözüm Süreci sırasında askerin operasyon yapması için Vali'den izin alması gerekiyordu. Bu uygulamaya da son verildi. Askerin sıcak operasyon ve sıcak takip yaptığı süreçte 'vur' emri bölgedeki askeri yetkililerde olacak.

Özellikle hava operasyonlarının durmaksızın sürmesi konusunda zirveden kesin talimat çıktı. TSK "kırmızı alarm" halini bundan sonraki süreçte "non-stop" sürdürecek. Belirlenen teröristler sınır bölgesindeki fırtına obüsleri ile de her hareketlilikte vurulacak.

Kapsamlı kara harekatları geliyor

Sahadaki operasyonların sayısı artırılacak ve özellikle terör eylemlerinin yoğunlaştığı Irak sınır hattında geniş kapsamlı kara harekatları gerçekleştirilecek. Teröristlerin geçiş güzergahları ile Kuzey Irak'taki PKK kampları sürekli izlenecek. Her hareketlilikte bölgede devriye görevi icra eden F-16'lar bombardıman gerçekleştirilecek. Böylece teröristlere nefes alma imkanı verilmeyecek.

Kandil'den destek alamıyorlar

Zirvede ayrıca Kandil'den eskisi gibi artık destek alamadığını itiraf eden teröristlerin karakol basma yerine mayınlı saldırılarla kalleşçe saldırı yöntemini de seçtiği değerlendirmesine yer verildi.

Son dönemdeki telsiz konuşmasında teröristler “Bizi fareler gibi ortada bıraktılar. Doğrudan devletin gücünü ensemizde hissettik; büyük başarı beklediğimiz noktada hezimete uğradık. Halka çok güvenmeyin; şiddet ve korku onları tekrar kendilerine getirecektir. Gerektiğinde hedef gözetmeden indirin, gücümüz görsünler, döneceklerdir, mecburdurlar” demişti.

 

TÜRKİYE

olması gereken buydu
 // Kara Murat
BUNLARA İNSANLIK YAPMAYACASIN HÜKÜMET BUNLARA 10 YILDIR HADİNDEN FAZLA YÜZ VERDİ ,DOGU GÜNEYDOGU HALKI ŞIMARIK ÇOCUK MUAMELESİ GÖRDÜ TÜM TÜRKİYEDE BÜYÜK ŞEHİRLERDE EKONOMİYİ ELE GEÇİRDİLER PARAYA KİLİTLENMİŞ ALLAH DİN İMAN AHLAK TANIMIYORLAR CAMİDEN ÇIKIP TEFECİLİK YAPIP OCAKLARI SÖNDÜRÜYORLAR YETMİYORMUŞ GİBİ BİRDE BÖLÜCÜ ÖRGÜTÜ DESTEKLİYORLAR ÜLKE ARTIK DÖNÜM NOKTASINDA BUNLARDAN HERTÜRLÜ ALIŞVERİŞİ KESTİM HERKESTE KESSİN!DİLERİM ALLAHTAN HAKSIZLIK YAPAN ASKERE POLİSE KURŞUN SIKAN KAHR OLSN...
09 Eylül 2015 Çarşamba 15:02
Ne yani
 // uykucu
Bugune kadar askerin vurma selahiyeti yok muydu?...
09 Eylül 2015 Çarşamba 13:53
sf
 // kohen
kemal bahçeli siz hükümet olsaydınız bu kararı almaz alamazdınız aldırmazlardı üfürükten ulusalcı ve milliyetçiler....
09 Eylül 2015 13:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler