YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'PKK aradan çekilirse kardeşçe yaşarız'
'PKK aradan çekilirse kardeşçe yaşarız'
'PKK aradan çekilirse kardeşçe yaşarız'
10 Mayıs 2008 / 07:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle mücadelede önemli bir dönemeçten geçildiğini belirterek, "Son operasyon (Kandil) darbe vurma açısından şimdiye kadar yaptığımız en önemli operasyondu. Biliyorum, daha iyi sonuçlar gelecek." dedi.


Türkiye'nin sivillere hiçbir zarar vermeden sadece PKK ile mücadele ettiğini anlatan Gül, Kuzey Irak yönetiminin de bu gerçeği gördüğünü söyledi. Çankaya Köşkü'ndeki Avrupa Günü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Abdullah Gül, PKK'nın aradan çıkması durumunda Irak'a her türlü desteği vereceklerini ifade etti. Ardından da kardeşlik vurgusu yaptı: "Sivillere nasıl özen gösterdiğimizi Barzani de gördü, ötekiler de. Son günlerdeki tavırlarını, demeçlerini takdir ediyorum. Arada güven bunalımı vardı, aşıldı. Türklerle Kürtleri düşman göstermeye çalışan PKK belası aradan çekilince hepimizin dost ve kardeş olduğunu görüyorlar."


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çok sayıda davetlinin ilgi gösterdiği resepsiyonda gündemdeki konulara ilişkin önemli mesajlar verdi. Genelkumay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın, "Birkaç gün içinde önemli bir sürprizimiz olabilir." açıklamasının ardından Gül de, "Biliyorum, daha iyi sonuçlar gelecek." dedi. Gül, resepsiyonda özetle şu mesajları verdi:


Avrupa'daki sağ iktidarlara dikkat çekti


Çok kritik bir süreçten geçiyoruz. Avrupa'da sağcı hükümetler iktidara geliyor. Yaz ortasında inşaat yapmak varken kış ortasında yapmak zorunda kalıyoruz. İşimiz zorlaşıyor. Ancak AB ile ilgili çalışmalar, düzenlemeler konjonktürel gelişmelerden bağımsız olarak devam etmeli. 2008, Türkiye için AB yılı olacaktır.


Katar haberlerine sitem geldi


Bakın şunu söyleyeyim, başka bir ülkenin devlet başkanının eşine, kızına hakaretler ediliyor. Bu haberlere üzülüyorum. Çünkü benim muhataplarım. Türkiye'ye kötülük yapsalar anlarım. Ama hiçbir şey yokken, tam tersine milyarlarca dolarlık yatırımları Türklere yaptıranlara bu yapılınca üzülürüm. Bana ima ettiler, ima yoluyla üzüntülerini ilettiler.


Operasyonlar İran'la ortaklaşa değil


Son operasyon, darbe vurma açısından şimdiye kadar yaptığımız en önemli operasyondu. Önemli bir dönemeçte olduğumuz söyleyebilirim. Mücadele daha iyi neticeler vermeye başladı, verecek. Biliyorum daha iyi sonuçlar gelecek. Terörle mücadeleyi MGK'da çok detaylı boyutlarıyla konuşuyoruz. Bazı yeni politikalar geliştiriliyor, hükümet de uyguluyor. Bunlar bir günlük bir haftalık işler değil. Doğası gereği yıllar sürüyor. Kararlılıkla devam edeceğiz. Operasyonları ortaklaşa (İran) değil, kendimiz yapıyoruz.


PKK aradan çekilirse kardeşçe yaşarız


Türkiye'nin niyetini onlar (Iraklı gruplar) da görmeye ve anlamaya başladılar. Biz terörle mücadele ediyoruz. Niyetimizin terörle mücadele olduğunu anladılar. Terörle mücadele ederken sivilleri böylesine koruyan, bu kadar özen gösteren başka bir ordu, başka bir ülke var mı? En zor şartlarda sivillere nasıl bir özen gösterdiğimizi Iraklılar gördü, Barzani de gördü, ötekiler de. Ben de son günlerdeki tavırlarını, demeçlerini takdir ediyorum. Arada güven bunalımı vardı, aşıldı. PKK'yı aramızdan çıkarmamız durumunda Irak'a her türlü konuda destek vereceğimizi gösterdik. Türklerle Kürtleri düşman göstermeye çalışan PKK belası aradan çekilince hepimizin dost ve kardeş olduğunu görüyorlar."


Türkiye, içe kapanmamalı


Türkiye'nin böyle bir konjonktürde, dünya tarihinin yeniden şekillendiği bir dönemde, böyle bir bölgede içe kapanması büyük bir hatadır. Stratejik hedeflerimizi zedeleyici şeylerden uzak durmamız gerektiğini herkese, her lidere, sivil topluma, Çankaya'da yaptığımız her toplantıda anlatıyorum. En kuvvetli olmamız gereken bir yıldayız. Kararlı olmamaz gereken bir yıl. Kimseye fırsat vermememiz gerekir. Türkiye içe kapanmamalı, bölgesine bakmalı. En önemli yıldayız.


Köşk'te Avrupa Günü kutlaması


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Avrupa Günü" nedeniyle Çankaya Köşkü'nde bir resepsiyon verdi. Avrupa ülkeleri arasındaki kapsamlı bütünleşme ve birlik hedefinin başlangıç noktası olarak kabul edilen 9 Mayıs 1950 tarihli "Schuman Deklarasyonu"nun yıldönümü olan "Avrupa Günü"nün Çankaya'daki kutlamalarına, 300'e yakın davetli katıldı. CHP'den ise tek kişi yer aldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler