YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK adına 3 kişiyi öldürmüş
Öcalan'ın cezaevi arkadaşı PKK'lı Bayram Kaymaz, ajanlıkla suçladığı üç kişiyi öldürdü
PKK adına 3 kişiyi öldürmüş
17 Kasım 2009 / 19:14 Güncelleme: 17 Kasım 2009 / 19:14

Terörist başı Abdullah Öcalan'ın tutuklu bulunduğu İmralı Cezaevi'ne götürülen 5 mahkumdan 1’i olan Bayram Kaymaz'ın (38), terör örgütü PKK adına üç kişiyi öldürdüğü ve Öcalan'ın yakalanması sebebiyle kendini yaktığı öğrenildi.
 

İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde yatan Kaymaz, ajan ve işbirlikçi olduğu gerekçesiyle Ahmo Özdemir, Abdülaziz Çoban ve Abdullah Çoban'ı öldürmekten yargılandı.

İdam cezası alan ve cezası müebbet hapse çevrilen Kaymaz, 1995 yılından bu yana cezaevinde bulunuyor. Saat 04.00 sıralarında diğer 4 mahkumla birlikte İmralı'ya ulaşan Bayram Kaymaz, ayrıca Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesi sırasında cezaevinde kendini yakmıştı. Belden aşağısı felç olan Kaymaz'ın, üç kişiyi öldürme suçuyla yargılandığı davada idam cezası aldığı ancak daha sonra cezası müebbet hapse çevrildiği kaydedildi. Yakınları, İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi'ndeyken revir doktoru tarafından yapılan yanlış iğne sonucu felç olduğunu iddia etmişti. Kaymaz'ın AİHM'de açtığı davada ise Türkiye, adil yargılamama gerekçesiyle yaklaşık 5 bin avro tazminata mahkum edildi.
 

İmralı'ya nakledilen Şeyhmuz Poyraz'ın da daha önce Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde yattığı, daha sonra naklinin yapıldığını kaydedildi. Yasadışı terör örgütü üyesi Poyraz, eylemleri sebebiyle idam cezası alırken Avrupa Birliği uyum kanunları doğrultusunda 2002 yılında müebbet hapse çevrildi. Poyraz, F tipi cezaevlerini ve tecridi protesto için Kırıklar'da açlık grevi yapmıştı. Ayrıca Sri Lanka topraklarında yaşayan Tamillere yönelik baskıları protesto amacıyla 30 Mayıs ile 5 Haziran 2009 arasında da açlık grevi yapmıştı.

İLGİLİ HABER:

5 asker hayatını yitirmişti

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler