YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK 3 günde 16 tır yaktı
Terör örgütünün son hedefi bölgedeki ekonomik canlılık: PKK üç günde 16 TIR yaktı.
PKK 3 günde 16 tır yaktı
08 Temmuz 2012 / 09:50 Güncelleme: 08 Temmuz 2012 / 09:54

Doğu ve Güneydoğu'nun kalkınması için başlatılan projelere engel olmak isteyen terör örgütü, eylemlerini artırdı. Son birkaç gün içerisinde bölgedeki ekonomik canlılığın göstergesi TIR'lardan 16'sı yakılarak kül edildi. PKK, Silvan Barajı'nın yapımını durdurmak için de işçileri taşıyan minibüsü taradı. Ölüm tehditleri üzerine 40 kişi işini bıraktı.

Terör örgütü PKK, Doğu ve Güneydoğu'daki işsizlik ve yoksulluğu sona erdirecek yatırım projelerini engellemeye çalışıyor. Daha önce onlarca kez duble yol, havalimanı ve inşaat şantiyelerini basan örgüt, çok sayıda iş makinesini ateşe verip işçileri kaçırmıştı. Teröristler, son birkaç günde ise yeni bir eylem planını devreye soktu. Bölgedeki ticarî hareketliliği sağlayan TIR'lardan 16'sı teröristler tarafından yakıldı. Ağrı ve Tunceli'deki eylemlerde milyonlarca liralık zarar ortaya çıkarken, araç sahipleri de mağdur oldu. Terör örgütünün son zamanlardaki hedeflerinden biri de bölgenin en büyük yatırımlarından olan Silvan Barajı. PKK, 300 bine yakın kişinin istihdamını sağlayacak GAP'ın en büyük ikinci barajının yapılmasına engel olmak için her yola başvuruyor. 2 ay önce temeli atılan barajın inşaat yoluna üç kez bomba yerleştiren örgüt, saldırılarından sonuç alamayınca iki gün önce inşaat işçilerini taşıyan minibüsü taradı. Saldırıda şoförün kaçmayı başarmasıyla can kaybı yaşanmadı. Terör örgütü, son olarak Silvan ve köylerinde ikamet eden işçileri ölümle tehdit etti. Bunun üzerine inşaatta çalışan 40'a yakın kişi işini bırakmak zorunda kaldı.

Terör örgütü PKK, 300 bine yakın kişinin istihdamını sağlayacak GAP'ın en büyük ikinci adımı olacak Silvan Barajı'nın yapılmasına engel olmak için elinden geleni yapıyor. Projenin açıklandığı ilk günlerden beri örgüt, baraj fikrine karşı çıkıyor. Çünkü baraj alanı, teröristlerin sürekli barındığı, 13 şehit saldırısının olduğu bölgeyi de kapsayan Silvan, Kulp ve Hazro kırsalını kapsıyor.

Örgüt bu yatırıma yönelik ilk saldırıyı 2010 yılında bölgede fizibilite çalışması yapan ekiplere yönelik düzenledi; ancak herhangi bir can kaybı yaşanmadı. İkinci saldırı ise Kasım 2011'de bölgede çalışmaya başlayan iş makinelerine yönelik oldu. Terör örgütü geçen yıl şantiyeyi basarak iş makinelerini ateşe verirken 3 işçiyi de kaçırdı. Üçüncü saldırı ise barajın temelinin atıldığı 6 Mayıs'ta bu sefer bombalı oldu. Silvan-Batman karayolu 3'üncü kilometresinde 20 kilogramlık teneke içine konulan uzaktan kumandalı çiftli kablo sistemli düzenekli bomba patlatılmadan bulundu. Bu bombanın temel atma töreni için bölgeye gelen 4 bakana yönelik olduğu ortaya çıkarken, alınan güvenlik önlemleri sebebiyle terör örgütünün temel atma töreninde bombayı patlatamadığı değerlendirildi. Silvan Barajı'nın engellenmesine yönelik bir bombalı saldırı girişimi ise 26 Mayıs'ta oldu. Terör örgütünün barajın yapımında çalışan işçi ve güvenlik güçlerine yönelik yola döşediği iki ayrı bomba son anda fark edildi. Burada daha önceden yola döşenmiş 2 tane 18 kilogramlık yağ tenekesi içerisine sıkıştırılmış 70 kilogram ağırlığında basma düzenekli bomba bulunarak imha edildi. Teröristler son olarak da baraj inşaatında çalışan işçileri taşıyan minibüsü taradı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Örgütün tehditleri üzerine baraj inşaatında çalışanlardan 40 tanesi işi bırakmak zorunda kaldı.

Silvan Barajı, Atatürk Barajı'ndan sonra GAP'taki en büyük sulama barajı özelliğine sahip olacak. 174,5 metre yükseklikte, 8,5 milyon metreküp gövde hacmi olan dev bir tesis. Yaklaşık 11,5 kilometre uzunluğunda iki gözlü 7 metre çapında dev tüneller, sulama tesislerine ek olarak inşa ediliyor. Silvan Barajı ile yaklaşık 2,5 milyon dönüm arazi suya kavuşacak. Sulamadan sonra 318 bin kişi istihdam edilmiş olacak. Terör örgütünün son günlerdeki hedefi ise bölgedeki ticarî hareketliliği sağlayan TIR'lar oldu. PKK'lılar iki gün önce Ağrı'da yol keserek 11 TIR'ı ve bir kamyoneti yakmış, kendilerine direnen iki sürücüyü kaçırmıştı. Önceki gece Tunceli-Erzincan karayolunun 35. kilometresindeki Zağge bölgesinde ortaya çıkan teröristler, örgüt propagandası yaptıktan sonra 5 TIR'ı yolu trafiğe kapatacak şekilde ateşe verdi. Araç sürücülerini serbest bırakan PKK'lılar, daha sonra ormanlık ve dağlık alana kaçtı.

GİRİŞİMCİ, BÖLGEYE YATIRIM YAPMAZ

İki günde 16'ı TIR'ın yakılması bölgedeki STK'ları ve iş dünyasını da endişelendirdi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, "Teşviklerden önce bu sorunun çözülmesi gerekiyordu. Kesin çözüm bulunmazsa bu olaylar devam eder. Ve girişimci sermayesini buraya getirmez. Güvenin olmadığı yere kimse gelmez, kendisini de riske atmaz." şeklinde konuştu. Mardin Nakliyeciler Birliği Başkanı Muhsin Kaya da TIR sürücülerinin ekmek teknesini yakmanın son derece vahim olduğuna dikkat çekti. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, da "Bu saldırılar bugüne kadar yapılanın en çirkinidir. Hani bunlar Kürtleri ve bölge halkını düşünüyordu. Bu mu düşünmek." diye konuştu. ZAMAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler