12 Aralık 2017 Salı
 • Altın153,577
 • BIST109.050
 • Dolar3,8375
 • Euro4,5051
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1193
 • İstanbul14 °C
 • Ankara4 °C
 • İzmir10 °C
 • Konya3 °C
 • Adana9 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır2 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli3 °C
 • Şanlıurfa9 °C
 • Gaziantep3 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pitbull kararı yargıya taşınıyor
Pitbull cinsi köpeklerin toplatılması kararı yargıya taşınıyor...
Pitbull kararı yargıya taşınıyor
30 Haziran 2010 / 14:04 Güncelleme: 30 Haziran 2010 / 15:29

Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) İzmir Temsilcisi ve Eylem Söylem Grubu Başkanı Nur Şule Baylan, pitbull cinsi köpeklerin ''zorla toplatılması kararını'' yargıya taşıyacaklarını bildirdi.

Baylan, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın genelgesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından ''tehlikeli ve saldırgan olduğu'' iddiasıyla pitbull cinsi köpeklerin toplanmaya başlandığını, bulunduranlara ağır para cezası getirildiğini söyledi. Baylan, kararın ardından ''Türkiye'de tehlikeli olduğu öne sürülen türlerin sokağa salınacağını veya yok edileceğini'' öne sürdü.

Bu cins köpekleri vahşileştirenlerin ya da dövüştürenlerin yakalanması yerine suçun köpeklere çıkartıldığını savunan Baylan, şunları kaydetti:

''Toplumun en zayıf halkası olan hayvanların hakları için hayvan hakları korumacıları olarak yıllardır taleplerimiz karşılanmamış, aksine keyfiyete dayalı genelge çıkartılmıştır. Biz, belediyelerden görevlerini yapmalarını, kısırlaştırma ve beslenme odakları kurmalarını talep ediyoruz. Hayvanların dövüştürülmesinin, yurt dışından hayvan girişinin engellenmesini istiyoruz. Çağ dışı uygulamayı kabullenmiyoruz.''

Demokratik haklarını kullanarak cuma günü kararı yargıya taşıyacaklarını ifade eden Baylan, ''Türkiye'deki tüm hayvan hakları örgütleri kararın durdurulması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe ile başvuracak. Cumartesi günü de Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan, İspanya başta olmak üzere bir çok ülkede hayvan severler, dernekler,Türkiye ile eş zamanlı eylem başlatacak'' diye konuştu.

Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14. maddesiyle ''pitbull, terrier, Japanese Tosa'' gibi tehlike arz eden hayvanların üretilmesi, sahiplendirilmesi, Türkiye'ye girişi, satışı ile  reklamının yapılması, takas edilmesi, sergilenmesi ve hediye edilmesinin yasaklandığını hatırlatan Baylan, ''Herhangi bir şekilde ülkemize sokulan bu ırkların, şimdi kanuna aykırı bir kararla toplatılması, kaldı ki toplatılma şeklinde bir hüküm içeren karara uyulmayıp, hayvanların uyutulması, açıkça kanuna aykırıdır'' şeklinde konuştu.

KARAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Türkiye Hayvanları Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Sevda Kıraç ise pitbull cinsi köpeklerin zorla toplatılarak hayvan barınaklarına yerleştirilmesi kararının gözden geçirilmesi ve daha uygulanabilir şartlarda yenilenmesi gerektiğini ifade etti.  

Kıraç, yaptığı yazılı açıklamada, İçişleri Bakanığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ortak bir genelgeyle Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ırkı ve melezleri olan hayvanların toplanarak barınaklara konulması kararı aldığını hatırlattı.

Hayvanları Koruma Kanununa göre Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmenin, sahiplendirilmesini sağlamanın, Türkiye'ye girişinin, satışının ve reklamını yapmanın yasak olduğunu belirten Kıraç, bu kanunun uygulayıcısı ve denetleyicisinin de Çevre ve Orman Bakanlığı olduğunu kaydetti. Kanunun 6 yıl önce çıktığını ve bu maddenin bakanlık tarafından uygulanmadığını ileri süren Kıraç, köpek dövüşlerinin engellenemediğini, pet shopların ve üretim çiftliklerinin denetlenemediğini, yurt dışından girişlerinin de kontrol altına alınamadığını savundu.

İnternet yoluyla bile bu hayvanların reklamının yapılmasının engellenemediğini iddia eden Kıraç, ''Ülkemizde her ilde barınak yoktur, olan barınakların da şartları son derece kötüdür. Ayrıca barınaklara toplanacak olan bu hayvanların akıbetlerinin ne olacağı konusu açıklıkla belirtilmemiştir. Bir köpeğin ömrünün 8-10 yıl olduğu düşünülürse bu köpekler barınaklarda kafes içerisinde bu kadar yıl nasıl bakılacaklardır'' dedi.

Genelgenin, sivil toplum örgütleri ve veteriner hekim odaları gibi kuruluşların görüşü alınmadan, altyapısı hazırlanmadan uygulanmaya konulduğunu savunan Kıraç, kararın çok büyük sıkıntılar getireceğini kaydetti.

Bu cins köpeklerin toplanıp barınaklara konulması kararının son derece yanlış ve uygulanamaz olduğunu ifade eden Kıraç, bakanlığın genelgeyi tekrar gözden geçirerek, daha uygulanabilir şartlarda yenilemesi gerektiğini ifade etti. (A.A.)

Keni başlarına gelirsse
 // Fatih
Bu toplatılmaya karşı çıkanların kendi çocuklarnı besledikleri köpeklerinin dişleri arasında gördükleri zaman hala savunabilecekler mi!...
30 Haziran 2010 15:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler