YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pilotlara dil sınavı zorunluğu...
Pilotlara dil sınavı zorunluğu...
01 Mart 2011 10:35
Ulaştırma Bakanlığı, pilotların ve ve hava trafik kontrolörlerinin yabancı dil yeterliliğine sahip olmasını içeren yeni düzenlemeyi hayata geçirdi.

Pilotlar ile hava trafik kontrolörlerinin, yabancı dil yeterliliğine sahip olup olmadığını belirlemek için sınav yapılacak, İngilizce seviyesi yeterli olmayan personel dil eğitimine tabi tutulacak.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen seviyede yabancı dil yeterliliğine sahip olması için usuller ile kısıtlamaları içeren yeni düzenlemeyi hayata geçirdi.

18 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren Dil Yeterliliği Talimatına göre, İngilizce yeterliliği pilotlar ile hava trafik kontrolörleri arasında kullanılan ortak dilin (freyzyoloji) kullanımının yanı sıra doğru ve net bir şekilde iletişimi sağlayabilme, haberleşme stratejilerini kullanabilme, yanlış anlamaları fark ederek çözümleme ve mesajların doğru iletilmesi gibi kriterlere göre değerlendirilecek.

İngilizce yeterliliği konusunda telaffuz, gramer, kelime bilgisi, akıcılık, anlama, interaksiyon konu başlıklarının her birinde ICAO dil yeterliliği cetveline göre ölçüm yapılacak. Bu altı konu başlığından alınan en düşük not nihai dil seviyesi notu olacak ve seviye 4'ün altında dil yeterliği kabul edilmeyecek.

Dil yeterliliği, 4. seviyede 3 yıl, 5. seviyede 6 yıl, 6. seviyede süresiz geçerli olacak.

ICAO üyesi başka bir ülkenin sivil havacılık otoritesinden aldıkları lisansı Türk lisansına çevirecek pilotlar da bu talimat kapsamında İngilizce yeterlilik sınavına girecek.

Yeni düzenlemeyle uçuş emniyeti açısından büyük önem taşıyan pilotlarla hava trafik kontrolörleri arasındaki haberleşmelerde özellikle sıra dışı, anormal, beklenmedik yada karmaşık durumlarda standart freyzyoloji dışına çıkarak, düz İngilizce ile doğru ve etkin iletişimin sürdürülebilir olması amaçlanıyor.

SINAVLARDA SES KAYDI

İngilizce yeterlilik sınavlarında adaylardan havacılıkla ilgili bir senaryo içerisinde bilgisayar ortamında sunulan ses ve görüntüleri dinleyip izledikten sonra bunlara ilişkin soruları, havacılık İngilizcesi ve genel İngilizce olarak anlama ve konuşma yeteneğini göstererek, soruların her birisi için tanınan süre içinde cevaplamaları istenecek ve verecekleri cevaplar ses kaydına alınacak.

Sınavlardan sonra ses kayıtlarının değerlendirilmesini SHGM gözetiminde yetkili değerlendiriciler yapacak.

''Seviye 3'' dil yeterliliğine sahip olan adayların seviye 4'e yükseltilmesi amacıyla dil yeterliliği kursları da açılacak.

ICAO esasları doğrultusunda hazırlanmış eğitim programları ile talimatta yer alan diğer gereklilikleri sağlayarak başvuruda bulunan kurumlar, SHGM'den eğitim yetkisi alacak. Dil yeterliliği okullarındaki eğitimcilerin ICAO dil yeterliliği konusunda uluslararası geçerliliği olan havacılık İngilizcesi eğitimci eğitimini tamamlamış olmaları gerekiyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler