YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Peygamber, Jitemvari bir çetenin yanına inmez"
Yıldıray Oğur, Şefkat Tepe'deki sahne için "Peygamberimiz gökten indirilecekse Jitemvari bir çetenin yanına indirilmez" dedi.
"Peygamber, Jitemvari bir çetenin yanına inmez"
16 Şubat 2014 / 19:20 Güncelleme: 16 Şubat 2014 / 19:25

24 TV'de 'Esas Mesele' programında Halime Kökçe, Yıldıray Oğur ve Yusuf Ziya Cömert ile gündeme dair konular masaya yatırıldı. Kabataş’daki başörtülü kadına yapılan saldırı ve çıkan görüntüler ile Şefkat Tepe'dei skandal görüntüler hakkında çarpıcı açıklamalar yapıldı.

Bu görüntüyü piyasaya sürenler daha fazla bilgi sahibi

Yusuf Ziya Cömert Kabataş görüntüleri ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Cömert şunları söyledi:

Bu görüntüyü piyasaya sürenler bu olaylar hakkında daha fazla bilgi sahibi. Bu görüntülerle polisin herhangi bir ilişkisi de, bilgisi de yok. Sanki polis bir rapor yazmış da o raporu okuyorlar. Halbuki öyle bir şey yok. Bu uydurma. O haberi piyasaya süren kimse o onun raporu. Nazlı Ilıcak’ın verdiği bir ipucu da var. Ilıcak diyor ki; darbe girişiminin ardından o görevden alınan polisler bunu sızdırmış. Bir bilgi arz eder gibi söylüyor. Dediğim gibi; bu görüntüyü verenler hepimizin bildiğinden daha fazla şey biliyorlar.

Mevcut yapılanma bu görüntüleri var edebilir

Bu görüntü yapılabilir, üretilebilir bir görüntüdür. Bu saldırılara maruz kalan hanımefendi hiç olmayabilir. Oradaki oynayan saniyeler dahil herşey üretilmesi mümkün şeylerdir. Bizim bildiğimiz mevcut yapılanma bütün bunları var edebilecek kabiliyete ve kapasiteye sahiptir.

Cinsel fantazindir mi denilecek?

Yıldıray Oğur, bu görüntüler üzerinden çok daha kötü bir linç kampanyası yapıldığını söyledi. Oğur şunları söyledi:

Bir kadın tacize uğruyor ve bunu anlatıyor. Görüntüler üzerine kendisine yalancı demek centilmence değil, adilane değil, hakkaniyetli değil. En azından bunu diyebilirsin “evet yani bu görüntüler tuhaf, pek bir şey görünmüyor. Biz biraz daha bekleyelim.” Bu kadar ağır, neredeyse o lincin daha ağırını sözlerle yapılıyor. Bu tepkiden sonra Türkiye’deki tecavüze uğradığını iddia eden, tacize uğradığını iddia eden, mobbinge uğradığını iddia eden bütün kadınlardan kamera görüntüsü isteyecek o zaman. Görüntü yoksa o zaman “o senin cinsel fantazindir” denencek. Bir kadın bunu nasıl yapar? Hangi propagandatif amaçla yapılabilir? Hangi insan bebeğine adli tıpa gitmeden önce morluklar yapar? Bu nasıl açıklanıyor? Bir durun bir saniye. Başka bir soruşturma, başka şeyler çıkar.

Gezi'de şiddete "Yok öyle bir şey" demekle aynı!

Gezi olayına “Aziz Geziciler” "kutsal, melekler hepsine kefiliz." "Buna en ufak bir leke sürdürmek istemeyiz" gibi bir şeyin içine girdiler. Kitle ruhu diye bir şey var. İnsanlar bir araya geldiğinde yapabileceği çok örnekler var. 30 saniyede neler olmaz? 30 saniyede orada yaşadığı her şey olabilir. 30 çok mu ya? 30 saniyecik ne olacak ya? Üç tane sıyrık, birkaç tane morartı, biraz da küfür yemesi ne konuşuyorsun mu diyorsun yani? Gerçekten bunun izahı yok. Gezide şiddete uğrayanlar, öldürülenler, “yok öyle bir şey” diyenlerle aynı şey bu.

İsmet Berkan daha önce Twitter’da ‘görüntüleri izledim’ gibi ifadeler kullanmıştı. Halime Kökçe, görüntüler ardından Berkan’ın bu olayı propaganda savaşı gibi sunması üzücü olduğunu söyledi.

İsmet Berkan’ın beyanına üzüldüm. "Ben bu kadar kesin konuşmamalıydım. Benim içinde olmadığım bir siyasi propaganda savaşında taraf olmamalıydım" gibi yani olayda mağdure hanım hiç yok. Olay sadece bir siyasi propaganda savaşı gibi. İsmet Bey demek ki olayı böyle görmüş. Bu bir propaganda savaşı değil. Bunun üzerinde konuşurken bunu bir propaganda savaşı haline getirebilirsiniz ama orada bir kadın var ve onun yaşadığı şeyler var. Siz orayı kesip kenara koyup son derece soğuk kanlı taraf olmadığım bir propaganda savaşı diye baktığımız zaman vicdanen çuvallamış olursunuz.

Bunu yapan Gezi kitlesinin içindeki azınlıktır

Yusuf Ziya Cömert, Gezi olaylarına katılanların ekseriyetle iyi insan olduklarını söyledi. Herkes hükümeti desteklemeyebilir ama orada yazılan küfürler o iyi insanların işi değildir dedi. Cömert şunları aktardı:

Bu kitleyi bu olaydan mahkum etmek de haksızlık. “Bu olay oldu ne yapalım, geçiştirelim” diyecek insanlar o kitlenin içinde azınlıktadır. Büyük bir kitlede çoğunluğun kötü olduğunu düşünmek yapısal olarak bana uygun değil. Oradaki kötülük oradaki kitlenin içinde mutlaka azınlıktadır ama sesi daha çok çıkıyor.

İsmet Berkan'ın o açıklaması kabul edilemez

İsmet Berkan’ın değerlendirmesi çok korkunç bir değerlendirme. Kesinlikle bir aydın değerlendirmesi değil. “Tarafı olmadığım bir tartışma” bunun adını böyle koyamazsın. Burada saldırıya uğramış bir kadın var. Bir kadın saldırıya uğradığı zaman o kadının tarafıyız. Hangi kadın saldırıya uğrarsa uğrasın. O sözü söyleyen Berkan ne teflon şeymiş o, hiçbir şey bulaşmıyor ona.

Twit olayına değinen Cömert, bir sözün Peygamberimizin sözü olup olmadığını anlamak için edebiyat kalitesine de bakılması gerektiğini söyledi. Peygamber istismarının olduğunu vurgulayan Cömert’in yorumu şöyle oldu:

Peygamberimiz Arapça’yı en zarif, en fasih şekilde konuşandır. “Twitleri ikiye katlayın” Peygamber lafı değil, Karagümrük’ten birinin lafı. Peygamberimize izafe edilmesi mümkün değil.

"Peygamberimiz gökten indirilecekse Jitemvari bir çetenin yanına indirilmez"

Yıldıray Oğur, Şefkat Tepe’deki görüntü hakkında şu yorumu yaptı:

Peygamberimiz illa ki gökten indirilecekse bunu her bölümde onlarca kişiyi öldüren Jitem vari bir çeteye indirmeyelim mümkünse. Ona indirdik diyelim; onların kamyonunun arkasına böyle korkunç bir estetikle döşenmiş o şeyin içine indirmeyelim. Oraya da indirdik bari; “vatanımıza hoşgeldiniz” törenler, saygı duruşu falan onları yapmayalım, kamyonunun önünde de kötü espriler, kamyonun arasına sıkıştırmalar, öyle mizansel içinde yapmayalım. Bu zaten diziyi yapanların yapmak istediklerine de ters.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler