YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrolün gravitesi Suudi Arabistan’a EŞ DEĞER
Çıkartılması planlanan petrolün toplam değerinin 300 milyon dolar
Petrolün gravitesi Suudi Arabistan’a EŞ DEĞER
28 Mayıs 2009 / 21:06 Güncelleme: 28 Mayıs 2009 / 00:00

Edirne bölgesinde açtığı 5 kuyuda doğalgaz bulan Türk sermayeli şirket yaptığı çalışmalarla Manisa’da petrol buldu.

Yüzde 100 Türk sermayeli Merty Energy, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde piyasa değeri 300 milyon dolar olan 6 milyon varillik petrol rezervi buldu.


Şirket, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde gerçekleştirdiği çalışmaları sonrasında toplam değeri 300 milyon dolar olan 6 milyon varillik petrol rezervini gün ışığına çıkartacak. İlk sondaj denemesi için gazetecileri Alaşehir’deki Sarıkız-2 kuyusuna götüren Merty Energy Başkanı Ongun Yoldemir, bölgede 6 milyon varillik rezervin bulunduğunu söyledi. Yoldemir, “Sarıkız-2 kuyusundaki petrolün gravitesi Suudi Arabistan’da çıkartılan petrole eş değer” dedi.


4 MİLYON DOLARA KULE


Çıkartılması planlanan petrolün toplam değerinin 300 milyon dolar olduğunu ve bunun yüzde 40’lık bölümünün şirkete kalacağını ifade eden Yoldemir, petrolün çıkarılması için kurulan Sarıkız-2 kuyusunun yüzde 100 kendi üretimleri olduğunu kaydetti. Yoldemir, “Alaşehir’de kurduğumuz kule 4 milyon dolara mal oldu. Eğer bu kuyunun aynısını yurtdışından alsaydık 12 milyon dolara mal olacaktı. Sarıkız-2 kuyusundan çıkarılacak petrol Türkiye’nin 20 günlük ihtiyacına karşılık geliyor” diye konuştu.


YENİ YERLER SIRADA


Türkiye’de petrol aramak için yeni sahalarla ilgili girişimleri de olduğunu ifade eden Yoldemir şöyle devam etti: “Çanakkale Ezine, Samsun Bafra, Trakya, Adana ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de petrol arama çalışmaları yapacağız. İç Anadolu bölgesinde petrol arama çalışmaları yapılmamış. Buralarda da petrol yatakları var. Bu bölgelerle de ilgileneceğiz.”


PETROL ARAMAK İÇİN BAŞVURU


Merty Enerji Petrol Arama, Eğitim ve Servis Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ongun Yoldemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne, Salihli ovasında petrol aramak için ruhsat başvurusunda bulunduklarını, resmi müracaatlarının 13 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlandığını belirtti.


Salihli'de de petrol bulacaklarını ümit ettiklerini ifade eden Yoldemir şunları kaydetti.


''Yasal prosedür gereği 1 defada en fazla 50.000 hektarlık alanda petrol arama ruhsatı izni verilebiliyor. Biz 47.899, 47.773 ve 42.781 hektarlık olmak üzere toplam 138 bin 453 hektarlık 3 ayrı alanda arama izni verilmesi için talepte bulunduk. Şu anda resmi prosedürlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Petrol aramamız için ruhsat onayı verilmesi halinde hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başlayacağız. Çünkü verilecek olan arama ruhsatları 2.5 yıl için geçerli. Onayın çıkması halinde ilk etapta uzmanlarımız Salihli'nin jeolojik ve jeofizik verilerini inceleyecekler. Elde edeceğimiz verilere göre sondaj alanını belirleyeceğiz. Umudun olduğu her yerde bizde varız.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler