YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Petrol istasyonunda patlama
Petrol istasyonunda patlama
01 Temmuz 2011 14:26
Çiftçi, 27 Haziran Pazartesi günü bir petrol istasyonunda yaşanan patlamaya ilişkin belediye binasında basın toplantısı düzenledi.

Şanlıurfa'nın Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi; patlamanın yaşandığı petrol istasyonunun ''İmar kanununun 39. maddesi'' çerçevesinde, ''tehlikeli yapılar'' sınıfında yer aldığı için yıkımına karar verildiğini bildirdi.

Çiftçi, 27 Haziran Pazartesi günü bir petrol istasyonunda yaşanan patlamaya ilişkin belediye binasında basın toplantısı düzenledi.

Patlamanın ardından itfaiye ekiplerinin 4 dakikada olay yerine yetişerek gerekli çalışmalara başladıklarını belirten Nihat Çiftçi, ''Gerçekten gerek Karaköprü itfaiye birimi, gerek Şanlıurfa Belediyesi itfaiye birimi tarafından çok başarılı bir biçimde müdahale gerçekleştirilmiş, bugün ölü ve ağır yaralı sayısının az olması aslında müdahalenin çok erken ve başarılı olduğunu gösteriyor'' dedi.

Petrol istasyonu binasının artık tehlike arz ettiği için yıkılacağını ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti:

''Petrol istasyonu tamamıyla hiç yapıya girilemeyecek derecede kapalı sistemle ve insanın ulaşamayacağı şekilde mühürlendi. Encümenimizle hemen toplanarak, bu konuda statiksel açıdan çıkan raporları değerlendirerek, yapının hasar gördüğünü, taşıyıcı sistemlerinin artık bu yapıyı taşıyamayacağı kanaatine varılarak, İmar Kanunu'nun 39. maddesi uyarınca, tehlikeli yapılar sınıfında yer aldığı için yıkımına karar verilmiştir. Yıkımda bugün itibariyle Valiliğe tebligatlar yapılmış ve hukuki süreç başlamıştır.''

Belediye ekiplerin bölgede temizlik çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Çiftçi, ''acil afet'' bütçesinden evleri zarar gören vatandaşların kapı, pencere ve cam gibi zararlarının karşılanması için gerekli çalışmaların devam ettiğini ve şu ana kadar yüzde 70'nin bitirildiğini ifade etti.

Bir gazetecinin ''Beldede bulunan diğer petrol istasyonlarıyla ilgili bir çalışma yapılacak mı '' şeklindeki sorusu üzerine, Belediye Başkanı Çiftçi, petrol istasyonlarıyla ilgili tek yetkili kurumun belediyeler olmadığını ifade ederek, ''Belediye statik açıdan, yapı açıdan, ruhsatlarını verir. Her işletmenin ruhsatını verir. Burada tabi sorumluluk yok mu  Ben bir Belediye Başkanı olarak, akaryakıt ve LPG istasyonlarının konut içerisinde olmasını istemeyen bir insanım, olmamalıdır. Açık net ifade ediyorum ve kendi dönemimde gelen tüm talepleri reddetmişimdir. Hiç yeni bir istasyon verilmemiştir'' şeklinde konuştu.

Başka bir gazetecinin daha önce istasyondan ''gaz sızıntıyla ilgili şikayetler''in bulunduğu yönündeki sorusuna ilişkin, kendilerine öyle bir müracaatın olmadığını ve olması durumunda da o istasyonun faaliyetini durduracaklarını ifade eden Çiftçi, ''Karaköprü Belediye Başkanlığı öyle sorumsuz bir yer değildir. Sorumluluğunu bilen bir kuruluştur. Yetki bizde olsa da olmasa da bize gelmiş hiçbir ihbar, şikayet, emare, telefon, görüşme, konuşma mevcut değildir. Bu konuda önceden hiç bir birimimiz bilgi sahibi değildir'' dedi.


-İTFAİYE RAPORUNA GÖRE ''PATLAMA, SIZINTI SONRASI GAZ SIKIŞMASINDAN''


Patlamanın sebebine ilişkin soru üzerine ise Nihat çiftçi, Karaköprü ve Şanlıurfa itfaiye ekiplerinin tutmuş oldukları raporların ortak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Ben bilemem neden meydana geldi. Ama her iki belediyemizin de itfaiye raporuna göre; yukarıdaki LPG tankı veya bağlantı eklentilerinde meydana gelen sızmayla, gazın sıkışması sonucu yaşanan patlamadır. İtfaiyenin raporları budur. Biz işin uzmanı değiliz, bilimsel olarak bilemeyiz. Bunu da kamuoyuyla paylaşıyoruz.''

Patlamada hayatını kaybeden Abdullah Sepürler'in ailesine maddi yardım yapılıp yapılmadığıyla ilgili soru üzerine de Çiftçi, ''acil afet'' bütçesinden aileye bir yardım yapıldığını belirtti.

Şanlıurfa'nın Karaköprü beldesinde, 27 Haziran Pazartesi günü, sabah saatlerinde bir petrol istasyonunda yaşanan patlama sonucu 1 kişi ölmüş, 21 kişi yaralanmıştı. Olayda 200'den fazla ev ve iş yeriyle 20'nin üzerinde araç zarar görmüştü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler