YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pet şişe de silah oldu!
Molotof kokteylini silah sayan kararın ardından özel Yetkili Mahkeme bir emsal ouşruacak karara daha imza attı. Buna göre artık pet şişe de silah sayılabilecek...
Pet şişe de silah oldu!
13 Şubat 2012 / 07:19 Güncelleme: 13 Şubat 2012 / 08:24

Özel yetkili Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır’daki bir gösteri sırasında polise plastik su şişesi atmakla yargılanan sanığa, “terör” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi...

Diyarbakır’da geçen yıl 19 Nisan’da KCK davasını protesto etmek üzere bir gösteri düzenlendi. Olayların çıktığı gösteriden sonra polis, 19 yaşındaki Ş.Ç’yi aramaya başladı. İşyerine polislerin geldiğini öğrenen Ş.Ç ise Emniyet’e giderek teslim oldu. İfadesinde olay günü işyerinden izin alarak yeni açılan bir işyerini ziyarete gittiğini, buradan çıktığında olayların ortasında kaldığını söyleyen Ş.Ç, “Kesinlikle slogan ve taş atmadım. Elimdeki su şişesini de kesinlikle polislere atmadım. Olayların vermiş olduğu psikolojik etki sonucu, refleksle fırlattım. Attığım tarafta güvenlik güçleri yoktu. Ben olaylara hiç karışmadım” dedi. Ş.Ç, 13 Mayıs’ta tutuklandı. Dava, 15 Aralık’ta bitti ve mahkeme Ş.Ç’yi terör suçundan 6 yıl 3 ay hapse mahkum etti. Mahkemenin kararında, suçun delili olarak yüzünde maske olmayan Ş.Ç’nin, elindeki plastik su şişesini atarken çekilmiş bir fotoğraf gösterildi.

‘Örgüt adına suç işledi’

Kararda, sanığın gösteride yer aldığı belirtilerek, “Hatta güvenlik güçlerine plastik su şişesini attığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Sanığın elinde bulundurduğu plastik su şişesi, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 23/b. maddesinde sayılan silah veya araçlardandır” denildi. Mahkemenin plastik su şişesi ile eşdeğerde gördüğü “silah ve benzeri maddeler” kanunda “Ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, her türlü kesici, delici aletler, taş, sopa, demir ve lastik çubuklar, boğma teli veya zincir gibi bereleyici ve boğucu araçlar, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı eczalar, diğer her türlü zehirler, her türlü sis, gaz ve benzeri maddeler” olarak sıralanıyor. Mahkeme, sanık Ş,Ç hakkında terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin “plastik su şişesi” dışında hiçbir delil olmamasına rağmen “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır” hükmünü taşıyan Türk Ceza Kanunu’nun 220/6. maddesine göre ceza verilmesine şu gerekçeleri gösterdi:

‘Eli değen cezalandırılır’

Kararda, Türk Ceza Kanunu’nun terör suçlarına ağır cezalar öngördüğü hatırlatılarak, “Buna benzer düzenlemeler, insanlığı zehirleyen uyuşturucu suçları ile ilgili ceza yasalarında da yer almaktadır. Uyuşturucu suçlara ilişkin düzenlemelerle; uyuşturucu suçuna (hangi aşamada olursa olsun) karışan (adeta uyuşturucuya eli değen) kişinin cezalandırılması amaçlanmıştır. Ki, kişiler uyuşturucu suçuna karışmasınlar. Terör suçlarına ilişkin yapılan düzenlemeler ile de; kişilerin, terör suçlarından, tamamen uzak durmaları amaçlanmıştır. Bu suçun oluşabilmesi için kişi ile örgüt arasında organik bir ilişki kurulması da gerekmez. Kişiler, herhangi bir örgütsel çağrı olmadan da, kendiliklerinden örgüt adına suç işleyebilirler. Örgütün çağrısı olmadığı halde, örgütün menfaatleri doğrultusunda eylemlerde bulunabilir.” Mahkeme, sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler