YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peşmerge ne zaman geçecek?
IŞİD'in Kobani'ye saldırıları 42 günü geride bırakırken, peşmerge için Kobani koridorunun bugün açılması, "İsnat Gücü" adı verilen tamamı ağır silah uzmanı 150 kişilik ilk peşmerge birliğinin ise yarın Kobani'ye geçmesi bekleniyor.
Peşmerge ne zaman geçecek?
27 Ekim 2014 / 07:21 Güncelleme: 27 Ekim 2014 / 09:03

Bu birlik sadece IŞİD'e karşı savaşmayacak, aynı zamanda YPG askerlerini de ağır silahlar konusunda eğitecek. İlerleyen haftalarda birlik sayısının artacağı belirtilirken, geçişteki gecikmenin isim listesi konusundaki istihbarat çalışmalarından kaynaklandığı öğrenildi. IŞİD'le mücadeleye destek için Kobani'ye gidecek olan peşmergelerin karayolu ile yarın geçiş yapması bekleniyor. Geçiş güzergâhı "Askeri sır" kapsamında tutuluyor.

Geçiş konusunda teknik arıza nedeniyle gecikme yaşanırken, peşmerge tarafı Türkiye'nin sorun çıkardığı iddialarını yalanlıyor. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin kardeşi Sihad Barzani'nin komuta ettiği birliğin en yeni Amerikan silahları, askeri malzeme ve giysilerle donatıldığı belirtiliyor. İsnat Gücü'nün götüreceği ağır silahların listesi de Ankara ile paylaşıldı.

Silahlar gizli

Kuzey Irak'tan gelecek peşmerge birliğinin Habur, Mardin, Şanlıurfa'dan Suruç'a gelerek Kobani'ye geçmesi seçeneği ön plana çıkıyor. Güvenlik tedbirleri dikkate alınarak yapılacak geçişte Suriye topraklarından Ceylanpınar, Viranşehir güzergâhından Suruç'a gidilmesi de bir diğer seçenekler arasında yer alıyor. Peşmergenin geçiş güvenliğini de Türkiye sağlayacak. Peşmergeler, Türkiye'de bulundukları süre içinde silahlı görüntü vermeyecek.

Açık kimliğini gösteren belge ile geçiş yapacak peşmergenin kullanacağı silah, mühimmat kapalı olarak TIR'larla gönderilecek. Götürülecek silahlar da sır gibi saklanıyor. Ankara'nın diğer bir hassasiyeti de peşmergenin IŞİD tehdidinin sona ermesinin ardından Kobani'den çekilmesi oluşturuyor. Kürt grupların Kobani'de yönetimi ele geçirmesinin ardından peşmerge de yanında götürdüğü silahlarla birlikte Türkiye'den dönüş yapacak. IŞİD saldırılarının ne zaman biteceği bilinmediğinden peşmergelerin dönüşü için bir takvim ortaya konulamıyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler