YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Perwer TRT’nin Kürt kanalı ile anlaşacak
Perwer TRT’nin Kürt kanalı ile anlaşacak
Perwer TRT’nin Kürt kanalı ile anlaşacak
16 Aralık 2008 / 15:49 Güncelleme: 16 Aralık 2008 / 00:00


35 yıldır sürgünde yaşayan ünlü Kürt ozan Şivan Perwer Türkiye'ye dönüyor. Dün gelmeyeceği açıklanan Perwer'in TRT'nin yeni Kürt kanalı ile anlaşacağı bildirildi.


TRT, 1 Ocak'ta yayına başlayacak Kürtçe kanalın açılışına davet ettiği Şivan Perwer dün olumsuz yönde yaptığı açıklamanın aksine bugün döneceğinin sinyalini verdi.


TRT, 1 Ocak'ta yayına başlayacak Kürtçe kanalın açılışına şarkıcı Şivan Perwer'i davet etmişti. Almanya'da yaşayan Perwer açılışa katılmak için konser takvimini ayarlamaya çalıştığı öne sürülmüşü. Ancak dün Şivan Perwer Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu'ndan yapılan açıklamada Perver'in TRT Kürtçe kanalın açılışına katılmayacağı belirtildi.


Bugünse  Şivan Perwer Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu'ndan yapılan açıklamanın aksine, Şivan Perwer, Fırat Haber Ajansı'na yazılı bir açıklama göndererek TRT'nin teklifine sıcak baktığının izlenimi verdi.


TÜRKİYE DÖNMEK İSTEDİĞİNİ AÇIKÇA İFADE ETTİ


Şivan Perwer, 35 yıldır sürgünde yaşadığını belirttiği imzalı açıklamasında TRT’nin Kürtçe yayınını olumlu bulduğunu ve Türkiye’ye dönmek istediğini vurgulayarak TRT'ye yeşil ışık yaktı. Açıklamada şöyle denildi:


“Asırlardır bir arada yaşamış bu iki halkın kardeşliğini pekiştirecek, yanı sıra geri bırakılan, sahipsiz bırakılan Kürt dili olan Kürtçeye hizmet edecek her türlü projeye saygılıdır ve bu adımların devamı ile bunun anayasal güvenceye kavuşturulmasını dilemektedir. Hiçbir siyasete ve ideolojiye bulaşmamak kaydıyla kültürel her türlü adım, halkların kültürüne hizmet edeceği,  insanlık kültürüne hizmet edeceği için olumlu ve anlamlıdır.”


"ŞİVAN PERWER, MÜZİĞİNİ KARDEŞ HALK VE KÜLTÜRLERLE PAYLAŞMAYA HER ZAMAN HAZIR"


Müziğiyle,  şarkılarıyla, Kürt halkının kültürüne hizmet eden Şiven Perwer bu şarkıları, bu müziği kardeş halklarla, kardeş kültürlerle paylaşmaya her zaman hazırdır. Şivan Perwer’in yurduna dönüşü, Şivan Perwer Vakfı ve Şivan Kültür A.Ş ile ortak bir takvime bağlanmıştır.


"ŞİVAN PERWER'İN MİSYONU KÜRT VE TÜRK HALKININ BARIŞMASI"


Şivan Perwer’in misyonu Türkiye’de Kürt ve Türk halklarının barışması, demokratik ve özgür bir şekilde bir arada yaşaması için rolünü oynamasıdır. Yıllardır barışa susamış halklara barış ve kardeşlik şarkılarını söylemektir. Bu dönüş projesine katkı sağlayacak her türlü kurumla bu bağlamda yapılacak işbirliği bizleri memnun edecektir.


"HALKLARIN BARIŞI İÇİN DÖNMEYE HAZIRIM"


Halkların barış projesine destek vermek amacıyla oluşturulacak projelere hazır olduğumu ve bu doğrultuda dönmek istediğimi bütün Türkiye kamuoyunun bilmesini istiyorum.”


ŞİVAN PERWER KİMDİR?


Şivan Perwer (23 Aralık 1955 Sori/Xerabreşk, Siverek), Kürt sanatçı ve müzisyendir.


Şivan Perwer 1955 yılında Urfanın Viranşehir ilçesine bağlı Sori köyünde doğmuştur. Üniversite yıllarına kadar Urfa'da yaşamıştır. Profesyonel müzik hayatına 1975 yılında ilk albümü olan "Govenda Azadîxwazan (Halaylar Özgürlük İstiyor)" ile başlamıştır. Bu tarihten 2002 yılına kadar 22 albüm yapmıştır. Canlı performanslarının yer aldıgı Min Bêriya Te Kiriye adlı albümüyle Fransa'da Charles Cros Akademisi tarafından 57’incisi verilen en büyük müzik ödüllerinden birinin de sahibi olmuştur.


Annesini genç yaşta kaybetmiştir. Ailesi halen Urfa’nın Siverek ve Viranşehir ilçelerinde yaşamaktadır. Çok zor ve zahmetli bir çocukluk ve gençlik dönemleri yaşamıştır. Yazları Urfa’ya gelip çeşitli işlerde çalışmıştır. İlkokul ve liseyi Urfa’da bitirmiştir. Urfa Lisesi mezunudur. Urfa’nın kendisi için çok kıymetli olduğunu her zaman dile getirmiştir. O zamanlar liseyi bitirmenin bile çok zor olduğu dönemde Ankara Üniversitesi matematik bölümünü kazanmıştır. Ancak politik sebeplerden dolayı tamamlayamayıp 1974 yılında Almanya’ya gitmek zorunda kalmıştır. Ses kalitesi açısından çok geniş bir oktava ve ses zenginliğine sahiptir. Seslendirdiği eserlerde ses kalitesi ortaya hemen çıkar öyle ki bir şarkıda dört farklı ses rengi kullanabilmektedir.


İNGİLİZCE’Yİ ANADİLİ GİBİ KONUŞABİLİYOR


Şivan Perwer Kürtçe’ye çok hakim olması sebebiyle şarkıları herkes tarafından anlaşılmış dilden dile kıtadan kıtaya yayılmıştır. Kürtçe kaset çıkarmanın imkansız olduğu dağıtımının ise çok güç olduğu yıllarda kasetleri el altından milyonlar satmıştır. Üç farklı dil bilen Şivan Perwer İngilizceyi de ana dili gibi bilmesi sebebiyle tüm konserlerinde yabancılarında hayranlığını kazanmıştır. Yani başlı başına bir kültür külliyatıdır. Türkiye’deki çoğu şarkıcı tarafından birçok şarkısı kendisinden izin alınmadan Türkçe’ye çevrilmiştir. Bilinen en önemli şarkısı halay formatında olan “Cane Cane”dir.


İBRAHİM TATLISES’İN DÜNYADA KISKANDIĞI VE ERİŞEMEDİĞİ TEK SES


İbrahim Tatlıses dünyada kıskandığı ve erişemediği tek sesin Şivan Perwer’e ait olduğunu bazı röportajlarında belirtmiştir. Aynı şekilde Mahsun Kırmızıgül, Yavuz Bingöl ve o bölgenin bir çok sanatçısı Şivan’dan etkilendiklerini saklamamışlardır. Şivan’ın ses kalitesi Avrupa’da da çok dikkat çekmiştir. Öyle ki İngiltere Eski Prensesi Diana, Şivan’ı sahnede canlı seyretmiştir ve hayran kaldığını kendisine konser sonrası bizzat iletmiştir. İtalyan tenor Pavorroti ile aynı ses yüksekliğine kadar çıktığı da bilinmektedir.


EN BÜYÜK HAYALİ DİYARBAKIR MEYDANINDA KONSER VERMEK


Şivan her fırsatta en büyük hayalinin bir gün Diyarbakır meydanında konser vermek olduğunu dile getirmiştir. Ve böylesi bir konserin olması durumunda milyonlarca insanın Diyarbakır’da toplanacağı İstanbul, İzmir başta olmak üzere Kürtlerin yaşadığı tüm şehirlerden insanların geleceği Şivan’ı bir kez de olsa yakından görmek ve dinlemek için meydanda yerlerini alacakları mutlaka bilinmektedir. Böylesi devasa bir konser başta Perwer ve onu sevenler için gerçek bir ütopyadır. Eski eşi Gülistan Perwer’den bir oğlu olan Şivan kendisinin ilerde en büyük temsilcisi olarak oğlunu yetiştirdiğini belirtmiştir röportajlarında. Şivan’ın en ses getiren albümü 1988 de yaptığı “Halepçe” albümüdür. Yine 1999 da çıkardığı “Heviya Te”de kullanılan enstrümanlar ve alt yapı olarak Şivan’ın yaratıcı yönünü çok açık bir şekilde ortaya çıkarmıştır. En son albümü olan “Sarê”den beri yeni bir albümü olmayan Şivan 2006 yılında ses tellerinden geçirdiği ameliyat sonrası müzik çalışmalarına bir süre ara vermiş ancak daha sonra dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserlerle yeniden sahnelere ve müzik hayatına dönmüştür.


Albümleri
· Govenda Azadixwazan (1975)


· Ey Ferat (1978)


· Kine Em (1979)


· Hay Dil (1980)


· Gele Min Rabe (1981)


· Agiri (1982)


· Bilbilo / Ferzê (1983)


· Dotmam (1985)


· Lê Dîlberê (1986)


· Ya Star (1995)


· Naze (1996)


· Heviya Te (1999)


· Roj û Heyv (2000)


· Sarê (2001)


· Helbestên bijartî yên 1 /Kirîvê (2002)


· Helbestên bijartî yên 2/Klasîk (2003)


· Helbesten Bijarti yên 3 (2004)


· Min bêriya te kiriye (2004


(Timeturk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler