YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pervari saldırısında önemli iddialar
Pervari'de 'saldırı ihbarı kayda alınmadı' iddiası
Pervari saldırısında önemli iddialar
19 Mayıs 2012 / 09:46 Güncelleme: 19 Mayıs 2012 / 09:48

24 Eylül 2011 günü, Siirt'in Pervari ilçesi Belenoluk köyünde gerçekleşen karakol baskınının ardından savcılığın başlattığı so-ruşturmada saldırı öncesi ihmaller tespit edildi. Bir gün öncesinde Pervari'de bir kişinin polis karakoluna giderek saldırıyıihbar ettiği öğrenildi. Polisin hazırladığı ihbar tutanağı savcılığa iletildi; ancak ihbarı yapan kişinin kimlik bilgileri alınmadı.

Siirt'in Pervari ilçesi Belenoluk Jandarma Karakolu'na 24 Eylül 2011 tarihinde terör örgütü PKK tarafından düzenlenen baskında 6 asker şehit oldu, 10 asker de yaralandı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıyla ilgili 'ihmal' tespitinde bulundu. Savcılık, karakol baskınından yaralı kurtulan askerler, çatışmaya girenler, teröristlerin saldırı sırasında siper olarak kullandığı köy okulundaki öğretmenler ve Pervari'deki birlik komutanlarının ifadelerine başvurdu. Savcı, Pervari'de bir kişinin, saldırıdan bir gün önce polis karakoluna giderek, "Teröristler, Belenoluk'ta saldırı düzenleyecek. Bunun için hazırlık yapıyorlar." şeklinde ihbarda bulunduğunu ortaya çıkardı. İhbardan bir gün sonra saldırının meydana geldiğini tespit eden savcı, ihbar üzerine askerî yetkililerin ve polis birimlerinin uyarılıp uyarılmadığını, yüzde yüz doğru çıkan ihbarla ilgili ne tür işlemler yapıldığını mercek altına aldı. Yapılan soruşturmada, Pervari'deki polis karakolunun ihbar tutanağını aynı gün Pervari Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdiği, savcılığın da konuyu tüm birimlere ilettiği belirlendi. Ancak 2 noktada ihmal tespit edildi. Savcı, bizzat karakola giderek ihbarda bulunan şahsın kimlik bilgilerinin alınmadığını, isminin bile yazılmadığını tespit etti. Diğer yandan ihbarın bildirildiği Belenoluk Jandarma Karakolu'nun da gerekli tedbirleri almadığı vurgulandı. Soruşturma dosyasında, Pervari İlçe Jandarma Komutanlığı'nın, söz konusu ihbarı jandarma karakollarına anında değil, geç saatlerde ilettiği, bunun da ihmale sebep olan ayrı bir husus olarak değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

KURŞUN İSABET EDEN KOL SAATİ ÇATIŞMA ZAMANINI GÖSTERİYOR

Soruşturmada, akşam saatlerinde başlayan ve gece yarısına kadar süren karakol baskınında teröristlerin Belenoluk İlköğretim Okulu lojmanlarında ikamet eden eğitimcileri siper olarak kullandığına da yer verildi. Soruşturmada askerî savcılığın hazırladığı raporda çatışmanın 19.20'de meydana geldiğinin belirtildiğini hatırlatan savcılık, "Çatışma sırasında nöbet kulübesinde ilk şehit olan askerin kolundaki saat, çatışma saatini gösteriyor. Şehidin kolundaki saat, kurşunun isabeti üzerine durmuş ve bu sırada saatler 17.45'i göstermektedir." bilgisine yer verdi. Raporda, saldırı anının geç gösterilmesinin, helikopterlerin bölgeye zamanında intikal ettiğini ispatlamak amaçlı olabileceği değerlendiriliyor. Savcılık, ihmal ile ilgili bazı kişiler hakkında adli işlem yapılmasını talep etti. Konuyla ilgili dava açılıp açılmayacağına Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı karar verecek. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler