YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Perinçek'in eşine 3 yıl hapis istemi
Perinçek'in eşine 3 yıl hapis istemi
17 Haziran 2010 18:24
İP Genel Başkanı Perinçek'in eşi Şule Perinçek hakkında 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in eşi ve partinin Merkez Karar Kurulu Üyesi Şule Perinçek hakkında, ''ruhsatsız silah bulundurmak'' suçlamasıyla 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zülfikar Tekirdağ tarafından hazırlanan iddianamede, Şule Perinçek'in, adına kayıtlı silah taşıma ruhsatını oğlu Mehmet Bora Perinçek'e devretmek için Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğüne başvurduğu, bu sırada silahın namlusundaki numaraların sonradan yazıldığından şüphelenildiği belirtildi.

Yapılan incelemeler sonrasında silahın sürgü, gövde ve namlusundaki numaraların fabrikasyon olmadığı, sonradan oluşturulduğunun tespit edildiği belirtilen iddianamede, namlu üzerinde yapılan değişikliğin silahın karakteristik özelliğini de değiştirdiği, bu durumun yasalara ve usule aykırı olduğu ve durum ilgili makamlara da bildirilmediğinden silahın ruhsatsız konuma düştüğü kaydedildi.

İddianamede, Şule Perinçek'in savunmasında silah üzerinde değişiklik yapıldığını kabul etmediği, silahın eşinin babası Mehmet Sadık Perinçek adına kayıtlıyken 1993'te eşi Doğu Perinçek adına taşıma ruhsatına bağlandığını, daha sonra da kendisine devredildiğini anlattığına yer verildi.

Şule Perinçek'in eyleminin ''ruhsatsız silah bulundurmak'' suçunu oluşturduğu kaydedilen iddianamede, Perinçek'in 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

İddianamenin kabul edilmesi halinde Şule Perinçek'in önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanacak. 

Öte yandan Mehmet Sadık Perinçek ile Doğu Perinçek hakkında aynı konuya ilişkin verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda, Mehmet Sadık Perinçek'in 2000 yılında vefat ettiği, ayrıca bu kişiler açısından 5 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğu kaydedildi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler