YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Perinçek'i öldür dediler'
''Ergenekon'' davası kapsamında tanık olarak dinlenilen Alaatin Çakıcı, 'Mehmet Eymür'ün adamlarından biri beni arayarak Doğu Perinçek'i öldürmeyi teklif etti.' dedi.
'Perinçek'i öldür dediler'
26 Temmuz 2012 / 17:05 Güncelleme: 26 Temmuz 2012 / 17:15

''Ergenekon'' davası kapsamında tanık olarak dinlenilen organize suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı, ''Mehmet Eymür'ün adamlarından biri beni arayarak Doğu Perinçek öldürmeyi teklif etti ama ben bu teklifi reddettim. Çünkü Perinçek'i Mehmet Eymür öldürtüp, benim üzerime suçu atacaklardı. Susurluk kazası olmasaydı Perinçek'in çocukları yetim kalacaktı'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada tanık olarak ifadesine başvurulan Alaattin Çakıcı, Şenol Turan, Muhsin Karaman ve Murat Güler'le çok özel bir eğitime tabi tutulduklarını söyledi.

Korkut Eken ve Yavuz Ataç'ın bu eğitimde hocalık yaptığını belirten Çakıcı, ''Ayrı ayrı eğitim veriyorlardı. Beşinci olarak da Tevfik Ağansoy'u ben gruba aldırdım. Çok özel bir eğitimdi. MOSSAD ve CIA'in verdiği eğitimler gibiydi'' dedi.

Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk'un görevlerinin ne olduğu sorusuna Çakıcı, ''Seyahat edip yurt dışında bilgi toplamaktı'' cevabını verdi.

Çalmuk'un, ''Yurt dışında savunma amaçlı olarak atış serbest miydi '' sorusu üzerine Çakıcı, mahkemenin bunu sorma hakkı olmadığını söyledi.

Çakıcı, ''İstihbarat amaçlı olarak yurt dışına çıkıyorsunuz. Bir sürü adam sizi takip ediyorsa, size silah çekiyorsa, siz de tepki verirsiniz. 30 defa ölümden döndüm'' dedi.

Mahkeme Başkanı Çalmuk'un ''Hiram Abbas ile ilgili ne biliyorsunuz '' sorusuna Çakıcı, ''Tanırım, milletini toprağını seven biriydi. Hiram Abbas dizisi yapılacak adamdır. Ölmeden bir kaç gün önce bana telefon açarak yanıma geleceğini söyledi. Ancak bana gelmeden bir gün önce öldürüldü'' karşılığını verdi.


-''Hakan Fidan'ı nasıl ortaya çıkardılar, miadı doldu''-


Çakıcı, ''Koskoca MİT teşkilatı toprağın altındaki adamı buluyor. Kendi adamını (Hiram Abbas) neden ve nasıl bulamıyor  MİT'in küçük ayağı İsrail'de, büyük ayağı ise CIA'dedir. Buna örnek mi istiyorsunuz  Bakın Hakan Fidan'ı nasıl ortaya çıkardılar, miadı doldu'' diye konuştu.

Çakıcı, davanın sanıklarından Doğu Perinçek ile ilgili olarak da ''Mehmet Eymür'ün adamlarından biri beni arayarak Doğu Perinçek öldürmeyi teklif etti ama ben bu teklifi reddettim. Çünkü Perinçek'i Mehmet Eymür öldürtüp benim üzerime suçu atacaklardı. Bu arada Susurluk kazası oldu. Eğer kaza olmasaydı Perinçek'in çocukları yetim kalacaktı'' ifadelerini kullandı.

Duruşmaya ara verilmesi üzerine salondan çıkarılan tutuklu sanık Bedirhan Şinal, Alaattin Çakıcı'ya hitaben, ''Ülkücüler seninle ağabey. Kimse sana pusu kuramaz'' dedi.

Duruşmaya, Çakıcı'nın soruları cevaplamasıyla devam edilecek. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler