YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Perinçek, Öcalan ilişkisinde “Şafak Bildirisi” ne
Perinçek, Öcalan ilişkisinde “Şafak Bildirisi” ne
Perinçek, Öcalan ilişkisinde “Şafak Bildirisi” ne
08 Ekim 2008 / 16:05 Güncelleme: 08 Ekim 2008 / 00:00

“TİKKO, TİİKP’den niçin ayrıldı? Şafak Bildirisini dağıtan Abdullah Öcalan 7 ay hapiste neden yattı? Perinçek, Öcalan ilişkisinde “Şafak Bildirisi” ne anlam taşıyor? Behçet Cantürk’ün Annesi Ermeni miydi? Ermeniler, niçin TİİKP’le bağlantılı TİKKO içinde örgütlendi. Alparslan Türkeş, neye dayanarak, “Öcalan için Ermeni” dedi.


Tüm bu soruların cevabı Kırmızı Çizgi dergisinde yayınlandı. İlk bölümü hayli ses getiren dosya haberin ikinci bölümüyle sizleri baş başa bırakalım:


Aşırı sol cephenin en azılısı Doğu Perinçek


Bugünkü İşçi Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Kaynak Yayınlarınca 1995 yılında çıkartılan Marmara Brifingi adındaki eserde, Doğu Perinçek’in siyasi geçmişi uzun uzadıya anlatılıyor. Kitaptaki bilgilere göre, PDA (Proleter Devrimci Aydınlık) adı verilen grup ve oluşturdukları teşkilat adıyla Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (TİİKP)’nin lideri, “aşırı sol cephenin genç teorisyenlerinin en azılısı, en teşkilatçısı olan Doğu Perinçek’tir.” Aynı kitapta bu grubun siyasi faaliyetleri şöyle özetleniyor: “Gerek gazete ve dergilerde, gerek broşürlerde, birbirini takip eden üç aşamalı Marksist-Leninist-Maoist bir öğrenimin kitlelere benimsetilmesi amaçlanmıştır.”


TİKKO, Perinçek’in TİİKP’sinin içinde büyümüş


Perinçek ile hem TİKKO hem de PKK’nın çizgisi zaman zaman ilginç şekillerde kesiştiğini görüyoruz. O kadar ki; TİKKO adı verilen ve Ermeni idealleri için kurulduğu artık açıkça bilinen yasadışı silahlı örgüt, Doğu Perinçek’in liderliğini yürüttüğü Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (TİİKP)’nin içinde büyümüş, gelişmiş ve bir süre sonra -hiç bir neden yokken- ayrılarak kendi başına hareket etmeye başlamış.
 Kaynak Yayınlarınca 1995 yılında çıkartılan Marmara Brifingi adlı kitapta Perinçek’in başını çektiği siyasi hareketle ilgili olarak şöyle deniliyor: “Yayın organlarından İstanbul’da neşredilen Türk Solu Dergisi, 1969 yılında sahibi tarafından kapatılmış, Proleter Devrimci Aydınlık Dergisi ile İşçi-Köylü Gazetesi de sıkıyönetimin ilanına kadar kışkırtıcı neşriyatına devam etmişlerdir. Bu tarihten sonra söz konusu her iki yayın organı da kapatılmış olduğundan PDA’cılar daha sonra değineceğimiz, yeraltında gizlice basılıp dağıtılan Şafak Dergisi ve Şafak Broşürleri ile yayınlarını sürdürmüşlerdir.”


Öcalan, Perinçek’in Şafak bildirisini dağıtırken yakalandı


Daha sonraları PKK’yı kuracak olan Abdullah Öcalan ile Perinçek ilişkisi Üniversite yıllarına dayanır. Öcalan, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde birinci sınıf öğrencisi iken, Doğu Perinçek de yan binadaki Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde asistandır. Abdullah Öcalan Nisan 1972 tarihinde bizzat Doğu Perinçek tarafından hazırlandığı bilinen şafak bildirilerini dağıtırken yakalanarak 7 ay Mamak Askeri Cezaevinde tutuklu kaldı.


Türkeş: “Abdullah Öcalan, Ermenidir”


Abdullah Öcalan’ın aslında Ermeni olduğunu Alparslan Türkeş’in açıklamalarından biliyoruz. PKK içerisinde yer alan, özellikle örgütün üst kademesinde bulunan çok sayıda Ermeni var. Bunlardan bir kaçı PKK Başkanlık Konseyi üyesi Nuriye Kespir, Merkez Komite üyeleri Bekir Bakırcıoğlu ve Musa Haciyav. Ayrıca güvenlik kuvvetlerimizin gerçekleştirdiği çok sayıda operasyonda ölü ve diri olarak ele geçiren çok sayıda sünnetsiz Ermeninin PKK saflarında olduğu biliniyor.


TİİKP ile TİKKO’nun ERMENİ BAĞLANTILARI


1970 yılının sonlarına doğru Doğu Perinçek önderliğinde Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (TİİKP) kurulmuştu. Kaynak Yayınlarınca çıkartılan Marmara Brifingi adlı eserde, Aslen Ermeni soyundan olan, Amerika’da eğitilmiş bulunan ve bu arada Chicago’da Taşnak Sutyun Ermeni Cemiyeti ile irtibat kurduğu söylenen Leon Mafyan adındaki bir militandan bahsediliyor. Kitaptaki bilgilere göre bu kişi, Ermeni emelleri için Doğu Perinçek’in liderliğindeki harekette militanlığı kabul etmiştir. Kendisinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim kadrosunda bulunması da bu faaliyetlerine yardımcı olmuştur. Leon Mafyan’ın yaptığı örgütlenmeler ve para akışı kitapta uzun uzadıya anlatılıyor.


Doğu Perinçek’in başını çektiği TİİKP’da palazlanarak TİKKO’yu kuran grupta çok sayıda Ermeni’nin varlığı dikkat çekiyor. Bunlardan biri Garbis Altınoğlu. 1946 doğumlu Garbis Altınoğlu’nun babası Ohannes Altınoğlu da 1957’de Amasya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi kararı ile İslam olan dinini Hıristiyan olarak değiştirmiş.


Ermeni asıllı bir diğer TİKKO mensubu ise Orhan Bakır (Armanek Bakırcıyan). Bakırcıyan, 12 Eylül öncesi İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde okurken arkadaşı Hrant Dink ile birlikte Surp Haç Lisesi’nde belletmen olarak görev yapıyordu. Bakırcıyan daha sonra Hrant ve arkadaşı Stefan ile sol örgütlere katılma kararı aldı. Ancak Ermeni oluşları işlerini zorlaştırmasın diye Hırant, Fırat; Stefan, Murat; Armanek ise Orhan adını aldı. Dağa çıkan ve sonraki yıllarda Ali Ağa koduyla Tunceli ve civarında terör estiren Armanek, o bölgedeki gizli Ermenilerle temas kurdu; ancak 1978’de askerî bir operasyon sırasında öldürüldü. 1988’de İzmit yakınlarında bir TİKKO evini basan güvenlik güçlerince vurularak öldürülen Maniyil Demir de Ermeni asıllıydı. Maniyil Demir için Feriköy Surp Vartanyans Kilisesi’nde ayin düzenlendi. Cenazesi Hrant Dink’in de gömüldüğü Yedikule Balıklı Ermeni Mezarlığı’na defnedildi. TİKKO’nun Zeytinburnu sorumlusu Aziz Demirel de Ermeni asıllı idi.


İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün TİKKO militanlarına karşı yaptığı birçok baskında “Ermeni soykırımının hesabını soracağız!” pankartlarının ele geçirilmesi de bu işbirliğini doğruluyor.


“Yabancı kaynaklardan aktarılan para hayret vericidir”


Doğu Perinçek’in siyasi faaliyetlerine yer verilen ve Kaynak yayınlarınca yayımlanmış olan Marmara Brifingi adlı eserde, bu gruba yabancı ülkelerden gelen para miktarı “hayret yaratmaktadır” şeklinde ifade ediliyor. Kitaptaki bilgilere göre Konsolosluklardan para yardımı alıyorlardı. Ayrıca Doğu Perinçek’in de bu ülkelerin konsolosluklarına gittiği aynı kitapta anlatılıyor.


TİKKO adı verilen ve Ermenilere hizmet ettiği bilinen siyasi grubun TİİKP’den kopuşu anlatılırken, TİKKO’nun bu hareketten kopuşu ile ilgili olarak “detaylı bir bilgi tespit edilemediği bildiriliyor.”


ASALA, PKK ilişkisinde Ermeniler


Doğu Perinçek liderliğindeki TİİKP’de palazlanarak TİKKO’yu kuranların hem Ermeniler hem de PKK ile günümüze değin birçok bağlantısı ortaya çıkartıldı. Ermenilerin PKK ve TİKKO’ya yardım ettiği gibi her iki örgütün de birçok kez Ermeni menfaatleri için çalıştığı biliniyor. Burada ilk göze çarpan ASALA ile PKK ilişkisi. Adapazarı’nda öldürülen uyuşturucu kaçakçısı Behçet Cantürk, ASALA konusunda ön plana çıkan bir isimdi. Diyarbakır Lice nüfusuna kayıtlı Cantürk’ün annesi, Hatun Demirciyan isimli bir Ermeniydi. Cantürk’ün yasadışı yollardan elde ettiği paraları önce ASALA, sonra PKK’ya aktardığı, PKK’nın kaçırdığı uyuşturucuyu dünya piyasalarına pazarladığı ileri sürülmektedir.


Öcalan: ASALA ile birlikte hareket ettik


Abdullah Öcalan İmralı’daki duruşmasında ASALA ile 1980’lerde birlikte hareket ettiklerini ve toplantı düzenliklerini açıklamıştı. Amerika’da yayımlanan Armenian Struggle Dergisi’nde 1985’te çıkan bir makalede ASALA yandaşlarının şu ifadelerine yer veriliyor: “Türk askerlerine karşı Kürt kardeşlerimizle omuz omuza verdiğimiz mücadelede bir üst düzey militanımızla 22 savaşçımızı yitirdik. Kürt kardeşlerimizle beraber silahlı mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Şimdilik toparlanmak için daha geri mevzilere çekileceğiz; ancak bir süre sonra Kürt savaşçılarla eylemlerimizi Anadolu’nun içine kadar taşıyacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”


KANALAHABER.COM/ ÖZEL


Öcalan'ın hayatını kurtaran BAŞBAKAN kim?


En büyük ulusalcı meğer ERMENİ kökenliymiş!


Meğer Doğu Perinçek ÜST düzey MASONMUŞ!


Saçan, Perinçek'in oğluyla da mesajlaşıyormuş


"Abdullah Öcalan da ERGENEKON üyesi"


Ergenekon ve PKK anlaşarak-uzlaşarak iş yaptı

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler