YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Perinçek o görüşmeyi anlattı
Perinçek o görüşmeyi anlattı
26 Ekim 2010 17:37
Birinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde oluşturulan salonda görülen duruşmada söz alan Perinçek, Öcalan'la sık sık görüştüğünü inkar etmediğini söyledi.

Doğu Perinçek iddianamede terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmelere yer verildiğini anımsatarak, daha önce Öcalan ile sık sık görüştüğüne ilişkin bir gazetede yayımlanmış haberi mahkeme heyetine gösterdi.

Öcalan ile sık görüştüğünü inkar etmediğini, hatta bu görüşmeleri hem haber, hem de kitaplaştırdığını belirten Perinçek, ''Bu görüşmelerin amacı ne? 1988 Martında 'Pentagon'un PKK senaryosu' diye bir yazı yayımlamıştık. Orgeneral Necdet Üruğ'un evinde Orgeneral Necdet Öztorun'un da bulunduğu sırada yaptıkları ve teybe kaydedilen bir açıklamayı yazdık'' şeklinde konuştu.

Perinçek, Öcalan ile yaptığı görüşmenin içeriği ve yazdığı kitabı da mahkeme heyetine göstererek ''İşte görüşme böyle yapılır. Görüşmeleri fotoğraflarıyla yayımladım. PKK o zaman Sevrci değildi. Suriye denetiminde hep Sevr'e karşıydı ama son zamanlarda ortaya çıkan görüşmelerden sonra Sevr'ci oldular'' dedi.

Perinçek, Öcalan ile ''Büyük Kürdistan Projesi''ne karşı ABD, AB ve İsrail'e alet olmamasının mücadelesini verdiğini ifade etti.

Avrupa Parlamentosu'nda 10 Temmuz 1991 tarihinde bir konuşma yaptığını hatırlatan Perinçek, konuşmasında ''(Bize karışmayın. Biz kendi meselemizi çözeriz) dedi. Türkiye'de ne dediysem, Öcalan'la yaptığım görüşmede ne dediysem, orada da onu söyledim. AB'nin, ABD'nin karışmaması gerektiğini söyledim'' dedi.

''Orhan Pamuk olmayı o zaman kabul etmediğini'' belirten Perinçek, kabul etmesi durumunda ''Altın Tüy'' ödülünü alacağını ve bu ödülün ''Nobel Barış Ödülü''nden çok daha önemli bir ödül olduğunu söyledi.

Son günlerde ana dilde eğitim ve ana dilde savunma konularının gündeme geldiğini anlatan Perinçek, Öcalan'ın görüşmeleri sırasında ''Rüyamı bile Türkçe görüyorum. Ne Kürtçesi? Kürtçe, eğitim dili olmasın'' dediğini aktardı.

Mahkemenin haklarında vereceği kararın bir öneminin olmayacağını, bunun tarihte yer almayacağını dile getiren Perinçek, ''Sizin mahkemeniz bu süreçte ne yapacak? Tarih şunu yazacak; 'O kukla devletinin kurulmasında böyle bir mahkeme vardı.' Ancak ben sizden umudumu hala kesmedim. Bu kararı hala verebilirsiniz'' dedi. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler