YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Perinçek Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu
Perinçek Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu
17 Aralık 2013 15:40
Ergenekon davasında ağırlaştırılmış müebbet ile 34 yıl 4 ay hapisle cezalandırılan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Ergenekon davasında ağırlaştırılmış müebbet ile 34 yıl 4 ay hapisle cezalandırılan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, 6 yıla yaklaşan tutukluluğunun makul süreyi aştığı, Anayasa'nın 67. maddesindeki "siyasi faaliyette bulunma hakkı" ile 68. maddesindeki "siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır" ilkelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

İP'ten yapılan açıklamaya göre, Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz tarafından verilen dilekçede, Anayasa Mahkemesi'nin 4 Aralık'ta verdiği CHP Milletvekili Mustafa Balbay hakkındaki karara değinilerek, 5 yıl 8 ay 26 gündür tutuklu olan Perinçek'in, Türkiye çapında faaliyet gösteren ve seçimlere katılma hakkı bulunan siyasi parti başkanlığı görevini halen sürdürdüğü, tutukluluk durumu değerlendirilirken bu konumunun da dikkate alınması gerektiği kaydedildi.

Dilekçede, siyasi parti genel başkanlarının, tek başına giriştikleri her türlü siyasal eylem ve söylemlerinin, genel başkanı bulunduğu siyasal partiyi bağlayacağı ve bunları yargılama yetkisinin Anayasa Mahkemesi'nin görev ve yetkisi içinde bulunduğu ifade edilerek, Anayasa'nın 67. maddesinin "siyasi faaliyette bulunma hakkı"nı düzenlediği, 68. maddede de "siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır" ifadesinin yer aldığı kaydedildi.

Atılı suçu oluşturan eylemlerin sabit olup olmadığına öncelikle karar verecek mercinin, Anayasa'nın 69. maddesine göre Anayasa Mahkemesi olduğu belirtilen dilekçede, Perinçek'in yaklaşık 6 yıldır tutuklu olmasının yerel seçimlere katılma hakkının da ihlalini ağırlaştırdığı anlatıldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler