YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pensilvanya casuslarına derin mercek
Paralel Yapı'nın casuslarınin istihbarat bağlantıları, Pensilvanya'nın bağlantıda olduğu kuruluşlar ve ziyaretçileri derin mercek altına alınıyor
Pensilvanya casuslarına derin mercek
09 Temmuz 2014 / 08:22 Güncelleme: 09 Temmuz 2014 / 09:14

Akşam'dan Erdal Şimşek'in özel haberi,

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu, Paralel Yapı soruşturmasında yer alan 'casusluk' iddiasına ilişkin geniş kapsamlı bir araştırma başlattı.

Tek tek araştırılacak

Paralel Yapı başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerdeki örgütlenmesini mercek altına alan savcılık, yabancı istihbarat birimleriyle Sivil Toplum Kuruluşu (STK) görüntüsü altında istihbarat faaliyetleri yürüten kuruluşlarla, paralel kadrolar arasında bağlantı bulunup bulunmadığını tüm detaylarıyla inceleyecek.

Bu çerçevede, adı paralel yapılanma ile anılan ve örgütün hiyerarşik yapısında görev aldığı ileri sürülen kişilerin, yurtdışına çıkış tarihleri, gittikleri ülkeler, ziyaret ettikleri kurum ve kuruluşlar ile görüştükleri kişiler geriye dönük olarak tek tek araştırılacak. Savcılığın soruşturmasında, Pensilvanya'nın kimlerle ve hangi kuruluşlarla bağlantı kurduğu, kimler tarafından ziyaret edildiği, varsa paralel örgüt adına çalışan yabancı kişi ve kurumların kim olduğu hususları da sorgulanacak. Araştırmada, Paralel Yapı'nın örgütlendiği ülkelerdeki devlet kurumları ile olan bağlantıları da tespit edilecek.

Resmi yazıda belirtildi

Ankara Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nun, bu konudaki hassasiyeti, soruşturma kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderilen ve Genel Müdürlük tarafından 30 ilin Emniyet Müdürlüklerine dağıtılan resmi yazıya da yansıdı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler