YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pekin'deki G-20 toplantısında ortaya çıkan fotoğraf netleşti
Celal Kazdağlı, "İstanbul'da çok bariz bir fotoğraf ortaya çıktı, bu Asya fotoğrafı, Batı karşısında kurulan Asya bloğudur. Bu yeni düzenin kimler tarafından ve nasıl kurulacağının göstergesidir." dedi.
Pekin'deki G-20 toplantısında ortaya çıkan fotoğraf netleşti
11 Ekim 2016 / 22:10 Güncelleme: 11 Ekim 2016 / 22:10

Kanal A ekranlarında yayınlanan Fahrettin Damga'nın sunduğu ve Celal Kazdağlı'nın katıldığı Son Durum programında İstanbul'da gerçekleşen 23. Dünya Enerji Zirvesi'nde yaşananlar ve dünyaya verilmek istenen mesajlar ele alındı.

Celal Kazdağlı,  "İstanbul'daki Enerji Konferansı, bir ekonomik sektör zirvesinin çok çok üzerine çıkmış oldu, onu görmek gerekiyor. Bu aslında Pekin'de yapılan G-20 toplantısında ortaya çıkan fotoğrafın biraz daha netleşmesi ve herkesin anlayabileceği şekle bürünmesidir. G-20'de Çin'deki toplantıda ne vardı, hafızada kalan fotoğraf, bir tarafta Putin ve Erdoğan çok sıcak bir atmosferde sohbet ediyor. Diğer tarafta Obama tek başına kalmış ve bu ikili ilişkiyi,ikili sohbeti imrenerek seyrediyor. Aynı zamanda Obama Çin'e geldiği zaman biliyorsunuz merdiven yanaştırılmadı uçağa, kırmızı halı da serilmedi aynı zamanda çok alt  düzeyde karşılandı. Bu da fotoğrafın bir parçasıydı." sözleriyle İstanbul'a düzenlenen 23 Dünya Enerji Zirvesi'nin sadece ekonomik bir zirve olmadığını bir küresel mesaj taşıdığını belirtti.

İSTANBUL'DA ÇOK BARİZ BİR FOTOĞRAF ORTAYA ÇIKTI

Türk Akımı sadece bir proje değil aynı zamanda jeopolitik bir meseledir. Ekonominin ve politikanın iç içe geçmiş bir hali var. Siz eğer istikrarı,barışı sağlayamazsanız ya da bununla ilgili bir politikanız yoksa sizle kimse ilgilenmez.

Ne yatırım yapılan bir ülke olursunuz ne de enerji hatlarının üstünden geçtiği ülke olursunuz. O zaten politik bir kararın ürünüdür. Onun dışında sanki dünya yeniden bir bloklaşıyor yeniden bir düzen kuruluyor, izleniminin hayli pekiştiği bir zirve oldu İstanbul'daki Enerji Konferansı, o manada bir ekonomik sektör zirvesinin çok çok üzerine çıkmış oldu, onu görmek gerekiyor. Bu aslında Pekin'de yapılan G-20 toplantısında ortaya çıkan fotoğrafın biraz daha netleşmesi ve herkesin anlayabileceği şekle bürünmesidir.

G-20'de Çin'deki toplantıda ne vardı, hafızada kalan fotoğraf, bir tarafta Putin ve Erdoğan çok sıcak bir atmosferde sohbet ediyor. Diğer tarafta Obama tek başına kalmış ve bu ikili ilişkiyi,ikili sohbeti imrenerek seyrediyor. Aynı zamanda Obama Çin'e geldiği zaman biliyorsunuz merdiven yanaştırılmadı uçağa, kırmızı halı da serilmedi aynı zamanda çok alt  düzeyde karşılandı. Bu da fotoğrafın bir parçasıydı.

BATI KARŞISINDA KURULAN ASYA BLOĞU

Şimdi İstanbul'da çok bariz bir fotoğraf ortaya çıktı, bu Asya fotoğrafı, Batı karşısında kurulan Asya bloğudur. Bu yeni düzenin kimler tarafından ve nasıl kurulacağının göstergesidir. Ömer Koç bir toplantıda Suriye için "küresel savaşın yaşandığı bir bölgedir." demişti. İşte o küresel savaşta bir fotoğraf verildi. Asya fotoğrafı bu biz buradayız. Bu küresel dengede bu mücadelede ABD ve Batı'ya karşı Asya ülkelerinin fotoğrafı! Kimler var bu fotoğrafta, Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Suudi Arabistan ve diğer pek çok Asya ülkesinden temsilci var. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro var.

Bu fotoğraf diyor ki Batı'ya biz kendi sorunlarımızı kendimiz çözeceğiz buradayız. Bu fotoğrafta yer almayan iki ülke var Irak ve İran son anda gelemediler, Irak'ın gelmeme nedenini anlayabiliriz. Başika meselesi nedeniyle iki ülke arasında Türk kuvvetlerinin Irak'ta bulunmasıyla ilgili başka ülkelerin de araya girmesi nedeniyle diplomatik olarak karşı karşıya geldiği bir ülkeye temsilci göndermeyebilir. Irak gelmek istemedi. Bu anlaşılabilir ama İran gelmedi bu anlaşılabilir değildir.

Bu İran'ın ben ABD'nin ve Batı'nın Truva atı olmaya hazırım mesajıdır. Bu yanlış bir konudur. Umarım İran buradan hızla çıkacaktır. Batı adına bu fotoğrafta yer almadı ama Perşembe günü İsrail neler olup bitiyor burada, bir nevi Batı'nın habercisi olarak olup biteni anlama ve kavrama ve bunları Batı'ya aktarma niyetiyle gelecek.

Amerika'nın arka bahçesi olarak adlandırılan Latin Amerika'dan Venezuella Devlet Başkanı Maduro'nın gelmiş olması son derece önemli, sadece gelmekle kalmadı yaptığı konuşma da çok önemli bir tavır aldı. Cümleleri de var! "doyumsuz, emperyalist vampirler var, enerjide, ekonomide, siyasette bu vampirlere karşı mücadele etmeliyiz" diyor. Yani Amerika'ya karşı yani Batı'ya karşı ben Asya ülkeleri ile beraberim, Latin ülkeleri sizlerle birlikte olmaya hazır. biz bu mücadelede sizin yanınızda yer alacağız mesajıdır ki, İsrail'in bir proje devlet bir ajan olarak bu zirveye gelecek olmasını bütünüyle onun oluşturduğu havayı silen ve çok net bir fotoğraf karesi oluşmasını sağlayan bir görüntüdür.

Bu açıdan bakıldığında politik mesajı yüksek güç dengesinin bundan böyle nasıl kurulacağını ortaya koyan ve Asya güçlerinin bir araya geldiği, Müslüman ve Hristiyan Ortodoks olan Rusların burada yan yana olabileceğini gösteren bir tablodur.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler