YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peki siyasiler nasıl karşıladı?
Peki siyasiler nasıl karşıladı?
Peki siyasiler nasıl karşıladı?
18 Mayıs 2008 / 07:42 Güncelleme: 18 Mayıs 2008 / 00:00


Başörtüsü ile ilgili Anayasa düzenlemesinin iptali davasında çalışmasını tamamlayan raportör Can, mahkemenin şekil yönünde denetleme yapabileceğini, herhangi bir ihlal bulunmadığını kaydetti


Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, Anayasa Mahkemesi'nin anayasa değişikliğini esastan değil, sadece şekil yönünden inceleyebileceğini, esasa giremeyeceğini belirterek, yapılan Anayasa değişikliklerinde de şekil yönünden herhangi bir aykırılık bulunmadığını, bu nedenle ağırlıklı olarak davanın reddi yönünde karar verilmesi gerektiğine ilişkin görüş bildirdi.


Raportör raporunda, Anayasa Mahkemesi'nin görevi gereği, anayasa değişikliklerini sadece şekil yönünden denetleyebileceğini, yapılan düzenlemenin de şekil yönünden Anayasa'ya aykırı olmadığını belirtti.


REFERANDUM KARARI EMSAL


Can, 21 Ekim 2007'deki referandumun "yetkisizlikten" verdiği ret kararına da raporunda yer verdi. Raportör bu kararda, ancak "ağır hukuk ihlali" halinde anayasa değişikliklerinin esastan görüşebileceğinin vurgulandığına dikkat çekti. CHP ve DSP'nin, türban konusundaki Anayasa değişikliğinin yok sayılması talebini, referandum davasını ret kararına atıfla irdeleyen raportör, "Anayasa'nın değiştirilmesi teklif edilemez (ilk üç madde) maddelerinde bir değişiklik sözkonusu olursa, 'ağır hukuk ihlalinden' bahsedilebilir, türban konusunda Anayasa'nın 10 ve 42'nci maddelerinde yapılan değişiklikte böyle bir durumdan sözedilemez" dedi. Can, türbanla ilgili anayasa değişikliklerinde ağır hukuk ihláli olmadığını savundu. Can, raporunda seçeneklerle birlikte iptal başvurusundaki tüm itirazları tek tek değerlendirdi. Can, bu bölümde Anayasa Mahkemesi'nin, aralarında 367 iptal kararı, referandum davasını ret kararının da yeraldığı çok sayıda kararıyla, anayasa hukuk profesörlerinin görüşlerine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bazı kararlarına yer verdi.


ÜYELER RAPORU İNCELEYECEK


Haşim Kılıç da raporun birer örneğini üyelere dağıttı. Raporun üyelerce incelenmesinin ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın belirleyeceği bir günde, anayasa değişikliğinin "iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması" istemi karara bağlanacak. Davayı, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.


Raportörün raporu, mahkeme üyeleri için bağlayıcı nitelik taşımıyor


Anayasa Mahkemesi şeklen inceleyebilir


Dosyanın üzerinde 3 ay çalışan Can, görüşünü Anayasa'nın 148'inci maddesine bağladı. Bu madde, yüksek mahkemeye, Anayasa değişikliklerini sadece şekil yönünden denetleme yetkisi veriyor.Raportör Osman Can, Anayasa değişikliğinin yok hükmünde sayılması için mahkemenin başvuruyu esastan incelemesi gerektiğini belirtti. Yüksek mahkemenin yetkisinin şekil denetimiyle sınırlı kalması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Raportör yokluk hükmünün, sadece ağır hukuk ihlali halinde geçerli olabileceği, bu değişiklikte böyle bir durum olmadığını belirtti. Ayrıca, "Türk Anayasa hukuk teorisinde yokluk müessesi yoktur. Dolayasıyla da bu olayda da uygulanamaz" görüşünü savunduğu öğrenildi.Osman Can 100 sayfalık raporunda bilimsel çalışmalardan yararlandı ve Anayasa Mahkemesi'nin daha önce aldığı kararları gözden geçirdi. Dünyada sorunun nasıl ele alındığına ilişkin çalışma da yaptı. Can raporu Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a sundu. Rporun yelere dağıtılmasının ardından davanın bu ay içinde tamamlanabileceği belirtiliyor.


SİYASİLER NASIL KARŞILADI


MAHKEMEYE SAYGILIYIZ


# Köksal Toptan (TBMM Başkanı): Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karara hepimiz saygılıyız, ne karar çıkarsa çıksın..


RAPOR GAYET NORMAL


# Sadullah Ergin (AK Parti Grup Başkanvekili): Raportörün beyanını biz de basından izliyoruz. Ancak Anayasa'nın 148. maddesinin ikinci fıkrası, Anayasa Mahkemesi'nin bu konuyla ilgili benzer kararları gözönüne alındığında böyle bir raporun, sunulmuş olmasını normal karşılıyorum. Anayasa'nın 148. maddesine de uygun bir mütalaa gibi geliyor. Ancak gene de devam etmekte olan bir davadır ve bu davanın esasını etkileyecek beyanlarda bulunmamak temel yaklaşımımızdır.


KARARI ÜYELER VERECEK


# Hakkı Suha Okay (CHP Grup Başkanvekili): Yadırgadığımız şaşırdığımız bir şey değil. Karara etkisi yoktur. Karar verecek olan Anayasa Mahkemesi üyeleridir. Raportör görüşünü açıklamıştır. Bu görüşü de gayet doğaldır. Üyelerin vereceği kararı bekleyeceğiz.


SANDIKLA GİTSİNLER


# Yalçın Topçu (BBP Genel Sekreteri): Biz, sandıkla gelenin sandıkla gitmesini istiyoruz..

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler