YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peki bundan sonra ne olacak?
Danıştay, TEKEL işçilerinin 4/C’ye geçmesi konusunda Bakanlar Kurulu Kararı’yla getirilen 30 günlük süre şartında yürütmeyi durdurdu.
Peki bundan sonra ne olacak?
02 Mart 2010 / 07:43 Güncelleme: 02 Mart 2010 / 07:48

Karar anına kadar polisin çadırları dağıtacağı ihtimalinin gerginliğini yaşayan işçiler, kararla birlikte büyük sevinç yaşadı. İşçilerin omuzlarında taşıdığı Tek Gıda İş Başkanı Mustafa Türkel’in, 77 gündür Kızılay’ı mekan tutan çadırları sökme kararını bugün açıklaması bekleniyor.

HEM MAAŞ HEM 4/C ŞANSI

Tek Gıda İş Sendikası, Danıştay’a iki ayrı dava açmıştı. Dün sonuçlanan ilk dava, süre kısıtlamasının kaldırılmasıyla ilgiliydi. İşçiler bu davayı kazanarak 4/C şansının sürmesini sağladılar. Buna göre, bugüne kadar 4/C sözleşmesi imzalamayan TEKEL işçileri, İdare’nin açıklayacağı yeni süreye kadar 4/C konusunda karar vermek zorunda kalmayacak. İşçiler dava devam ederken 8 ay boyunca asgari ücretin iki katı olan bin 154 lira da “iş kaybı tazminatı” almaya devam edecek.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Danıştay’ın verdiği karar yürütmeyi durdurduğu için, yeni süre belirleninceye kadar işçi zaman kazanmış oldu. Hükümet, bu karar doğrultusunda işçiye yeni bir süre daha sunacak. Ancak işçi asıl umudunu ikinci davaya bağlamış durumda. İkinci dava, 4/C’deki geçici işle ilgili ifadelerin iptali istemiyle açıldı. Bu ana davanın kazanılması halinde TEKEL işçileri ile birlikte diğer özelleştirme sonrası işini kaybeden işçiler için yeni bir süreç başlayacak. Bu işçiler geçici değil, devlette daimi kadro bulma şansını yakalayacaklar.

Kararı kutladılar

Kararı işçilerle birlikte çadırları gezerek kutlayan Mustafa Türkel, işçilerden yoğun tezahürat aldı. İşçilerin omuzlarında taşıdığı Türkel, 77 gündür Kızılay meydanında bulunan çadırların sökülerek işçilerin evlerine gönderilebileceği mesajını da verdi. Türkel, bu konudaki net kararını bugün sabah yapacağı basın toplantısıyla açıklayacak.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler