YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Patriotların asıl amacı İsrail'i korumaktır'
'Patriotların asıl amacı İsrail'i korumaktır'
28 Aralık 2012 23:19
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Basın Yayın ve Genel Diplomasi Merkezi Başkanı Ramin Mehmanperest, Patriotların asıl amacının İsrail'i korumak olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Basın Yayın ve Genel Diplomasi Merkezi Başkanı Ramin Mehmanperest, birçok ülkenin, İran-Türkiye arasındaki ilişkilerden memnun olmadığını belirterek, ''Öyle bir ortam oluşturmak istiyorlar ki, iki ülke arasındaki ilişkilerde soru işaretleri yaratsınlar. Bunun gerçekleşmesine izin vermememiz gerekiyor'' dedi.

Mehmanperest, İran'ın İstanbul Başkonsolosu Mahmud Heydari ile başkonsoloslukta basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'de konuşlandırılacak Patriot füzelerine karşı İran'ın tavrının ne olacağı sorulan Mehmanperest, iki ülke askeri yetkilileri arasında bazı tedirginliklerin olabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Onlar buna inanıyorlar ki, Siyonist rejimin destekçileri ve bu gibi ülkeler onları teşvik ediyorlar ki, İran'a bir saldırı olsun. İsrail ve ABD yetkilileri, İran'a diyorlar ki, askeri seçenek masada. Askeri yetkililer her zaman herhangi bir ihtimali göz önüne alır. Bu ihtimallerden biri, eğer İsrail veya batı ülkeleri İran'a saldırırsa ve İran buna cevap vermek istiyorsa, NATO ülkelerinin burada kurulu füzelerle İran'ın karşılamasının önüne geçmek istiyor. Onun için inanıyorlar ki, füzelerin burada kurulmasının asıl amacı İsrail'i korumaktır. Çünkü batılı ülkelerin, Irak ve Afganistan'da iyi tecrübeleri yoktur. Nihai kontrolün Türkiye'nin değil, belki NATO ülkelerinin elinde olacağına inanıyorlar. O zaman bir tedirginlik var.

İki ülke yetkilileri bu konu üzerinde beraber konuşsunlar. Çünkü bizim politik ilişkilerimiz çok iyi. Siyasi ve ekonomik ilişkilerde çok güzel bir tablo var. Güvenlik açısından geniş işbirliğimiz var. Çok hızlı bir şekilde bölgenin sorunlarını çözebiliriz. Tedirginlik ortamının artmasına izin vermemeliyiz.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler