YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Patriotlar ne zaman sökülecek?
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO'dan talep edilen patriot hava savunma sistemlerinin savunmaya yönelik olduğunu belirtti.
Patriotlar ne zaman sökülecek?
10 Ocak 2013 / 14:21 Güncelleme: 10 Ocak 2013 / 14:29

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO'dan talep edilen patriot hava savunma sistemlerinin savunmaya yönelik olduğunu belirterek, ''Patriotlar bu tehlike kalktığı anda gider. Bir gün bile kalmazlar. Yarın bu tehlikenin kalktığına inanalım, tam konuşlanmadıkları için konuşlanmadan giderler. 1 aysa 1 ay, 3 aysa 3 ay, 5 aysa 5 ay... Tamamıyla savunmaya dönüktür ve sınırlıdır'' dedi.
 
Davutoğlu, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ocak ayı meclis toplantısında, üyelerin sorularını yanıtladı.
 
Türkiye Tahran Anlaşması ve ondan sonra ona bağlı olarak Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde yaptırımlara karşı ne kadar kararlı bir şekilde İran'ın yanında durduysa, aynı kararlılıkla Suriye'de ezilen halkın yanında durduğunu ifade eden Davutoğlu, ''Bizim Orta Doğu'ya ve dünyaya dönük dış politikamızda bu anlamda tutarsızlık kabul edemeyiz. O zaman İran kararlıydı ve anlaşmamıza sadakat dolayısıyla İran'ın yanında BM Güvenlik Konseyi kararlarına karşı durduk. Şimdi de Suriye konusunda, Suriye halkına zulüm yapanlara karşı da aynı kararlılıkla dururuz'' diye konuştu.
 
Ahmet Davutoğlu, İran'la bu konuda görüş ayrılıkları olduğunu, ancak dün gece İran Dışişleri Bakanı'nın kendisini arayarak, takas ile 48 İranlı'nın Suriye'de serbest bırakılmasının gerçekleşmesinden dolayı teşekkürlerini sunduğunu söyledi.
 
Davutoğlu, ''Suriye konusunda 2003'te, 2004'te, 2005'te bütün dünya Suriye'yi izole ederken, nasıl Suriye'nin yanında durmuşsak, şimdi de yaklaşık 2 yıldır havadan, karadan bombardıman altında ezilen Suriyeli kardeşlerimizin yanında duracağız, bu kararlılığı da sürdüreceğiz. İnşallah yakın zamanda Suriyeli kardeşlerimiz kendi hak ettikleri onurlu hayatı ve özgürlüğü kazanırlar'' dedi.
 
Mülteci sayısının 152 bine ulaştığını kaydeden Davutoğlu, Mısır'da, Libya'da, Tunus'ta olduğu gibi son aşamada Suriye halkının dediğinin olacağını dile getirdi. Davutoğlu, ''Bugün 'sıfır sorun' ilkesini Suriye üzerinden yıkmaya çalışanlar, o gün görecekler ki, bırakın sıfır sorunu, Suriye ile Türkiye arasında sınır kalmayacak'' diye konuştu.
 
Davutoğlu, sınıra patriot yerleştirilmesinin ''sıfır sorun'' politikasıyla çelişmediğini kaydederek, Patriot füzelerinin temelde savunma sistemi olduğunu söyledi.
 
Temel amaçlarının, Türkiye'yi gelebilecek bütün risklere karşı hazırlıklı kılmak olduğunu belirten Davutoğlu, ''Patriotlar bu tehlike kalktığı anda gider. Bir gün bile kalmazlar. Yarın bu tehlikenin kalktığına inanalım, tam konuşlanmadıkları için konuşlanmadan giderler. 1 aysa 1 ay, 3 aysa 3 ay, 5 aysa 5 ay... Tamamıyla savunmaya dönüktür ve sınırlıdır. İnşallah tehlike kısa zamanda kalkar ve buna ihtiyaç hissedilmez'' ifadelerini kullandı.
 
 
AA
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler